Kısrak Koşusunda ‘Klasik’ bir İLLÜZYON…

6 Haziran 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus en önemli klasik mücadele olan G1 Kısrak Koşusunu, Ahmet Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi, Atakan Şıvgın’ın ise antrenörü olduğu İllüzyon (3y dd Kaneko – Nikiniki, Sri Pekan), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Hard Off Hüsne (Luxor) elde ederken, mücadeleden Light Of Darkness (Red Rocks) üçüncü, Pür Dikkat (Victory Gallop) dördüncü, Chaotic (Azaraks) ise beşinci olarak ayrıldı.

İllüzyon (Halis Karataş)

2 yaşında Çaldıran Koşusunu kazandı…

Yarış kariyerine 23 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’da katıldığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan İllüzyon, beşinci olduğu bu yarıştan 2 hafta sonra start aldığı maiden mücadelede dördüncü olmuş, bu koşudan 21 gün sonra piste çıktığı Prof. Dr.Kenan Binak Koşusunu son ise düzlükteki etkili sprinti ile kazanırken A3 mücadelede maidene veda etme ayrıcalığına sahip olmuştu.

3 Değişik jokeyle koştuğu 3 çim yarıştan 21 gün sonra bu defa G2 SİAYSD Koşusuna gelen yetenekli safkan, aşırı yağmur nedeniyle Komiserler Kurulu tarafından çim pistten sentetik piste alınan mücadelede bir kez daha çok parlak bir performans sergiledi. Kenan Binak Koşusundaki galibiyetinin tesadüfi olmadığını kanıtlarcasına harika bir performansa imza atan İllüzyon, ilk startına birlikte çıktığı Ahmet Çelik ile bu defa çıtayı G2 seviyesine yükseltmesini bildi.

A3 ve G2 seviyesindeki başarılı iki yarışın ardından Çaldıran Koşusuna gelen Kaneko temsilcisi, bu yarışta Halis Karataş ile ilk kez bir araya geldi. Beşinci yarışına 4’üncü değişik jokeyle çıkan klas tay, dişi tayların son 10 yıl içerisinde nadiren kazanabildikleri ve bir dişi olarak son kez şampiyon Waneta’nın 2016 yılında kazanabildiği 2 yaşlılara ait sezonun tek klasik mücadelesini muhteşem bir düzlük sprinti ile kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

İllüzyon (Halis Karataş)

Sezona F.Derya Beşkiçi Koşusu ile başladı…

Çaldıran galibiyeti sonrası 2 yaşlı kariyerini zirvede kapatan İllüzyon, bu sene 3 yaşlı olarak sezonu F.Derya Beşikçi Koşusu ile açtı. Büyük favori olarak girdiği mücadeleyi kış sezonunda parlak birinciliklere imza atan Atomic Blonde’un arkasında ikinci olarak tamamlayan safkan, tam bir ay sonra bu kez sezonun ilk klasik koşusu olan Dişi Tay Deneme Koşusunda piste çıktı.

Gördüğü yarış sonrası çok daha iyi bir kondisyonla gireceği klasik mücadelede Derya Beşikçi Koşusuna oranla daha büyük bir AGF oranı ile piste büyük favori olarak çıkan safkan, beklentilerin oldukça altında bir performans sergilediği bu önemli mücadeleyi, koşuyu kazanan Light Of Darkness’ın 5 boy arkasında 6’ıncı tamamlayarak hayal kırıklığı yarattı.

Bu defa farklı koştu…

Dişi Tay Denemede yaşattığı hayal kırıklığı sonrası İllüzyon için Kısrak Koşusu özellikle Gazi’ye giden yolda jokeyi ile birlikte devam edebilmek için belki de son şanstı… Ayrıca Light Of Darkness da yükselen form grafiği ile bu yarış öncesi favoriliği elinden almayı başarmıştı.

Süratli bir tempo ile başlayan mücadelede ilk viraj dönülüp karşı düzlüğe çıkıldığında İllüzyon’un ön grubun hemen arkasında beşinci altıncı sıralarda kendine bir yer edindiği gözlendi. 600 startına gelindiğinde sekizinci sıradaydı ve son düzlüğe de bu sırada çıktı.

400’de pistin ortasından sprinte kalkan safkan son 200’de grubu yakaladı. 100’de rakiplerine yarım boy kadar fark yapan dişi tay, sonlarda farkı 1.5 boya çıkartarak 2’12″8’lik derecesi ile birinciliğe uzanırken, hem kariyerinin Çaldıran’dan sonra ikinci klasik galibiyetini elde etti, hem de Gazi Koşusu öncesi geçen seneki formunu yakalamayı başardığını gösterdi.

News Reporter

2 thoughts on “Kısrak Koşusunda ‘Klasik’ bir İLLÜZYON…

  1. Karataşı ve atın ilgililerini tebrik edelim.Çim pist biraz ıslak olunca güzel koştu.Gazide Burgas ve real runner daha şanslı.Gelelim özcan yıldırım kardeşimize.Bu kadar gerilerde yarışı takip edersen trafik sorununla karşılaşırsın Yarışı biraz önlerde kabul etseydin yarışı sen almıştın.Karataş tecrübesini konuşturdu.

  2. yetenekli bir at mi illüzyon? evet hemde çok yetenekli… ama sanki gaziye giderse bu kısrağın canı yanar diye korkuyorum… belli sınırları var kaprisli bir yavru…

    galiptir bu yolda mağlup… gaziye katılamayacak olan light of darkness ise son on yılın en iyi dişisi olma yolunda adını tarihe yazacak… özcan in hatasından kaybedilmiş bir yarış… özcan üzerinde olmasa net kazanırdı… koşuda s.boyraz in bindiği hard off hüsne çok büyük koştu bence…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir