İrlanda’da Tay Denemelere Bolger ve O’Brien imzası…

Irish 1000 ve 2000 Guineas hafta sonu Curragh Hipodromu’nda koşuldu.  22 Mayıs 2021 Cumartesi günü koşulan ve 3 yaşlı hem erkek, hem de dişi tayların katılabildiği 232.000 € birincilik ikramiyeli Irish 2000 Guineas’i, Mrs J R Bolger’ın sahibi ve Jim Bolger’ın antrene ettiği Mac Swiney (New Approach – Halla Na Saoire, Teofilo) jokeyi Rory Cleary ile kazanırken, ikinciliği yine aynı ekürinin sahibi olduğu Poetic Flare (Dawn Approach) elde etti. 11 tayın start aldığı mücadeleden Van Gogh (American Pharoah) üçüncü, Lucky Vega (Lope de Vega) ise dördüncü olarak ayrıldı.

2 yaşlı olarak geçtiğimiz yıl İngiltere’de G1 Vertem Futurity Trophy ve İrlanda’da G2 Futurity Stakes’i kazanma başarısı gösteren Mac Swiney, G1 Irish 2000 Guineas ile birlikte kariyerinin 8’inci startında 3’üncü Grup koşu galibiyetine ulaştı.

23 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilen ve sadece 3 yaşlı Dişi tayların katılabildiği Irish 1000 Guineas’de ise bu yıl 14 dişi tay start aldı. Koşuyu Coolmore Ekürisine ait taylar ilk iki sırada tamamladı. Birinciliği Aidan O’Brien’ın antrene ettiği ve Seamie Heffernan’ın bindiği Empress Josephine (Galileo – Lillie Langtry, Danehill Dancer) elde ederken, ahırdaşı Joan of Arc (Galileo) ikinci oldu. Koşuyu No Speak Alexander (Shalaa) üçüncü, Belle Image (Kodi Bear) ise dördüncü olarak tamamladı.

2 yaşlı olarak start almayan ve kariyerine bu yıl 28 Mart 2021 tarihinde Naas hipodromunda katıldığı koşuyu kazanarak başlayan Empress Josephine, Irish 1000 Guineas zaferiyle birlikte kariyerinin 4’üncü startında 2’inci birinciliğine ulaşırken, ünlü antrenör Aidan O’Brien da bu önemli klasiği 10’uncu kez kazanmayı başarmış oldu.

News Reporter

1 thought on “İrlanda’da Tay Denemelere Bolger ve O’Brien imzası…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir