İstanbul 6.İdare Mahkemesinden flaş karar!

26 Nisan 2023 Çarşamba günü İstanbul’da at bindiği 8.koşuyu Bradamante isimli safkanla kazanırken, düzlükte tayının içeriye doğru yatmasını önlemeye gayret etmesi esnasında içindeki rakibi ile temas eden ve sonrasında Hakem Heyeti tarafından 5 gün ceza verilen jokey Gökhan Kocakaya, haksız olarak verildiğini düşündüğü bu ceza ile ilgili olarak twitter hesabından “Saygıdeğer yarışçılık kamuoyu. Bugün İstanbul’da yapılan 8.koşudan 5 gün ceza aldım. Görüntü ekte. Komiserler Kurulu bence hatalı karar verdi. Sporcu gibi yaşadım, öyle de olmayı sürdüreceğim. Kararın yersiz, hükmün ağır olduğu düşüncesindeyim.” şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

Bu paylaşımı nedeniyle İstanbul Komiserler Kurulu tarafından 28 Nisan 2023 Cuma günü yeniden kurula davet edilen şampiyon jokey, yaptığı savunmada söz konusu tweeti sosyal medyada yarışla ilgili yapılan yorumlara açıklık getirmek, yarışta faul yapmadığını ve bu nedenle karara katılmadığını yarış kamuoyu ile paylaşmak adına attığını söylemesi ve amacının kurulu rencide etmek olmadığını, ayrıca geçmişte de sosyal medya üzerinden kurulları eleştirmek gibi bir tarzının bulunmadığını belirttiyse de, İstanbul Komiserler Kurulu savunmasını yeterli bulmayıp ilave bir 10 gün ceza daha vermişti.

Bu gelişmelerden sonra mahkemeye taşınan konu ile ilgili ilk karar Gökhan Kocakaya’nın lehine geldiyse de yapılan itirazlar neticesinde mahkeme otoritenin verdiği ceza lehinde kararını değiştirmiş, kararın Bakanlığa ulaşması sonrası Yüksek Komiserler Kurulu şampiyon jokeyin cezasını başlatmıştı.

İşte bu sürecin ardından verilen karara itirazda bulunan Gökhan Kocakaya’nın Avukatı Utku Keleşoğlu, verdiği hukuk mücadelesini kazandı ve İstanbul 6.İdare Mahkemesi ‘dava konusu işlemin iptaline’ karar verdi.

 

News Reporter

4 thoughts on “İstanbul 6.İdare Mahkemesinden flaş karar!

  1. Bu iyi bir haber ama haksızlıkların son bulacağı anlamına gelmiyor.
    Bu yüzden Kocakaya buraya gelirse haksız baskılara maruz kalması her zaman olasıdır. ABD’de veya başka bir ülkede Kocakaya her zaman kendine yer bulur. Bence gitmekle doğru yaptı, yarıştan emekli olmadan gelirse de kendisine yanlış yapar.

  2. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az…Umarım gereken kurullar gerekli dersleri çıkarır…

  3. Gocakaya yerden göğe kadar haklı . Gocakaya yı yarışseverler de biliyor tanıyor , tüm kamuoyu da . Saygılı kurallara uyan , her at’ı getirmek için tüm hünerlerini sergileyen yarışseverler dostu bir jokey . Gökhan ülkeyi terk etti . Umarım vedat ve bir kaç nitelikli isim de haksızlıklara maruz kalıp aynı yolu tercih etmezler . Yetiştirici , At, Hokey ve yarışseverler . Hepsi bir bütün . Gökhan ın hikayesi CHRISTOPH LEMAIRE a çok benziyor . O da kızıp terketti Fransa’yı . Efsane oldu . Equinox ile tarihe geçti Uzak Doğu da .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir