İstanbul’da yarın yarış olur mu? Olmazsa ne olur?

Veliefendi Hipodromunda 12 Mart 2022 Cumartesi günü koşulması planlanan İstanbul yarışları, yoğun kar yağışı ve pistteki buzlanma nedeniyle İstanbul Komiserler Kurulu tarafından aynı şart ve aynı program ile 14 Mart 2022 Pazartesi gününe ertelenmişti.

Bakırköy’de Cumartesi akşamı devam eden ve hatta bazı saatlerde yoğunluğu artan kar yağışı nedeniyle Pazar sabahı pistler idmana açılamazken, Ahırlar Bölgesinde de gezinti alanları kapatıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul ve Bakırköy özelinde yaptığı hava durumu değerlendirmelerinde, kar yağışının Pazar günü öğleden sonra duracağını, hava sıcaklığının bir parça artacağını, en kötü senaryo da ise yağışın Pazartesi günü sabah saatlerine kadar aralıklı olarak devam edebileceğini, Salı günü ise kar yağışının tamamen yağmura dönüşeceğini öngörüyor.

Dolayısıyla İstanbul’da yarın koşulması planlanan ertelenmiş yarışların yapılabilme ihtimali oldukça artmış durumda…  Şayet meteorolojinin öngörüsünün aksine bu gece yağış olursa işte o zaman Pazartesi gününe ertelenen İstanbul yarışlarının bir kez daha yapılamaması söz konusu olabilir.

Pazartesi günü yarışlar yapılamazsa ne olur?

Cumartesi günü yapılamayan ve Pazartesi gününe ertelenen yarışlar şayet kötü hava koşulları nedeniyle yine yapılamayacak olursa, bu yarışların bir kez daha ertelenip ertelenemeyeceği ve o güne ait koşuların akıbetinin ne olacağı en çok merak edilen husus…

At Yarışları Yönetmeliğinin Yarışların Yapılmasıyla İlgili Genel Hükümler’ bölümünün 22.Maddesi şöyle diyor; “

MADDE 22 – (3) Belirli bir tarihte yapılması gereken koşu veya koşuların mücbir veya zorunlu sebepler yüzünden yapılamaması halinde, bu koşu veya koşular en çok bir hafta süreyle geri bırakılabilir. Bu süre içinde yapılamayan bu gibi koşular, hiçbir işlem veya karara gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.”

Dolayısıyla şayet Pazartesi günü yarışlar yapılamazsa İstanbul Komiserler Kurulunun yarışları bir kere daha erteleme yetkisi var. Ancak bir şartla… Bu ertelemenin süresi toplamda bir haftayı geçemeyecek şekilde olmalı.. Yani Cumartesi günü yapılamayan yarışların en fazla bir hafta içerisinde koşulması şart… Buna göre yarışlar önümüzdeki hafta içerisinde müsait bir güne bir kez daha ertelenebilir. Aksi halde yarışlar iptal edilmiş olur.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.