İstiklal Savaşı’nın Kahramanı DERYA ATEŞİ…

24 Haziran 2023 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarının önemli koşularından olan G1 İstiklal Savaşı koşusunu, Ömer Bilir’in sahibi olduğu, Karacabey Tarım işletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Ümit Arslan’ın yaptığı Derya Ateşi (4y ka Turbo – Özberfin, Demirkazık) jokeyi Akın Sözen ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Uçan Adam (Turbo) elde ederken, Kurşunili (Silah) üçüncü, Deniz Efe (Altaha) dördüncü, Demirberke (Turbo) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Derya Ateşi (Akın Sözen)
Derya Ateşi (Akın Sözen)

İkinci G1 zaferi…  

Yaz sezonuna ekip değişikliği ile giren ve arka arkaya başarılı yarışlar yaparak bu koşuya gelen Derya Ateşi, son koşusunda birlikte olduğu jokeyi Akın Sözen idaresinde koşuyu orta grupta takip edip, düzlükten sonra dış kulvardan yaptığı etkili ataklarla rakiplerini son metrelerde yakalayıp geçerek bu yılki ikinci G1 galibiyetine imza atmış oldu.   

Cancaner’in 10 geç başladığı koşunun ilk metrelerinde içerden atak yapan Deniz Efe liderliği alırken ikinciliğe Sarafim hemen dışından Ağa Turbo gelirken daha sonra Bozarslan ve Uçan Adam sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Deniz Efe liderliğini korurken ikincilikte Ağa Turbo arkasında Sarafim daha sonra Uçan Adam ve Bozarslan şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Deniz Efe halen lider, Ağa Turbo takipte daha sonra Sarafim ve Uçan Adam ikilisi şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Deniz Efe ikincilikteki Ağa Turbo ve Sarafim’in önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Deniz Efe liderliğini korurken ikinciliğe giren Uçan Adam atağa kalktı. Gerilerden Derya Ateşi’nin de atakları görüldü. 200’de Deniz Efe, Uçan Adam ve Derya Ateşi arasındaki mücadele de sonlarda rakiplerine hakim olan Derya Ateşi 2 boy farkla ve 2’20”81 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

 

News Reporter

1 thought on “İstiklal Savaşı’nın Kahramanı DERYA ATEŞİ…

  1. Bakalım babasının izinden gidebilecek mi birde Deniz Efe uzunda eksik artık bunu sahipleri kabul eder umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir