İzmir/Adana fark etmez, Toramankaya/Halis affetmez!

Adana 19 Şubat 2022 Cumartesi programında iki G3/A3 sınıfında koşu vardı ve bunların birisi Arap atlarına mahsustu… Bununla birlikte diğeri isimli iken, Arap atlarına ait olanın ise ismi yoktu. 1999 yılından bu yana yazdığım bir konunun, hala 2022 yılında değişmiyor olması enteresan!

Ne yani, bu yarış bir isim bulunamıyor mı? Çok mu zor? Anlaşılır gibi değil…

İsimsiz G3 yarışta start alan 8 at içinde, 6’sı Adana’dan, biri Şanlıurfa’dan ve biri de İzmir’den gelen atlardı…

İstanbul’dan gelen Toromankaya yarış içinde çok net bir birincilik elde edip, İzmir başarılarına Adana’yı da ilave ederken, binicisi Halis Karataş ile uyumu da çok net bir şekilde kendisini göstermeye devam etti.

Toramankaya (Halis Karataş)

Yazının başlığı da bu minvalde değerlendirilebilir ama Halis Karataş’ın aynı gün iki G3/A3 yarışı da kazandığı göz önüne alındığında “Halis Duble de Affetmez” de denilebilir!

Toramankaya’nın babası Kayayürekli bir Özgünhan temsilcisi olup annesi Sada’nın Tigres Light ile çok özel bir anne olan Mahide 11 kızı olduğunu görmekteyiz.

Mahide 11 anne neslinden gelmesi şüphesiz, Kayayürekli için özel bir soy noktasıdır pedigri anlamında…

Yine de Toramankaya’nın soy ağacına baktığımızda gerek baba hattında, gerekse de anne hattında yabancı kanların varlığı dikkat çekicidir.

Kayayürekli

Tigres Light ve Nuzha pedigriye farklı kan aktarımı yaparken, yine de baba ve kısrak baba hatlarında Sa’d/Sa’d üzerine olan kurgu da soy ağacının temel taşı gibi değerlendirilebilir.

Kaya ekürisinin kurucusu Remazan Kaya’nın vefat haftasında Toromankaya’nın elde ettiği bu galibiyet, rahmetlinin anısına da güzel bir selamlama oldu. Bu vesile ile Kaya ekürisinin tüm ilgililerini ve “Altın” jokeyimiz Halis Karataş’ı bir kez daha tebrik edelim.

Muslihiddin GurupNews Reporter

4 thoughts on “İzmir/Adana fark etmez, Toramankaya/Halis affetmez!

  1. Kralı olsa farketmez
    Halis’ler her zaman gelmez
    O yüzden boş yapma kerkenez Felemez.
    Bu dörtlüğüm gerçek bir şampiyona olan yaşayan efsaneye dil uzatan Felemezlere gelsin. Bu arada Felemez enişteme selam olsun, kendisinin atla uzaktan yakından alakası yok. Ama Felemez diye isim mi olur la:)

  2. Halis bitti diyenler, sızın en kral jokeyınız onun yasında %45 1lik yüzdesini basarsın! kendısının ikş katı ata bınıp lider jokeyın henuz grup kosusu 2! Yası 50liye dayanan halis abinin ise 7, bu hersene zaten böyle, birde halis hazır ata bınıyor dıyenker var ya ? sizinkiler masallah hep 5lira ganyanla geliyor, en ıyı 5 jokey her zaman en hazır atlara bıner ve bu beşi savasır, kendınızı kandırmayın, tebrıkler halis abi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir