İzmir Derbisinde “KURU SOĞAN ve Özcan Yıldırım”

2021 yılının ilk Derbisi ve ilk G1 mücadelesi olan ve 14 Mart 2021 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus  Ege Derbisi’ni, Onur Yetkin’in sahibi ve yetiştiricisi, Metin Saçan’ın ise antrenörü olduğu Kuru Soğan (4y da Yonaguska – Risotto, Eagle Eyed), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Kuru Soğan (Özcan Yıldırım)

Hasanefe’nin koşudan çıkartılmasıyla 9 safkanın katıldığı koşuda ilk metrelerde orta grupta kendine yer arayan Kuru Soğan, karşı düzlüğe çıkıldığında dış kulvardan altıncılığa yerleşti. 1000 startı geçilirken temposunu arttıran, 800 ve 600 startlarını beşinci sırada geçen safkan son virajı dış kulvardan dördüncü sırada dönüp son düzlüğe pistin dışını tutarak çıktı.

Kuru Soğan 400 geçilirken üçüncülüğe girdi. 200’de öndeki Powerman ile aynı hizaya geldi. Son 100’de rakibini atlayıp farkı bir boya çıkartan safkan, sonlarda ikinciliğe sarkan El Nino’nun atalarından etkilenmeden 1.5 boy farkla ve 2’15”82’lilk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği El Nino (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Powerman (Powerscourt) üçüncü, Kuzey Yağmuru (Toccet) dördüncü, Grayocean (Offlee Wild) ise beşinci olarak ayrıldılar.

Kuru Soğan

2021’de hiç geçilmedi…

Yarış yaşamının 15’inci startında 9’uncu birinciliğini elde ederken 1.442.688 TL kazanca ulaşan Kuru Soğan, bu sene İzmir’de koştuğu 3 yarışı da kazanarak rakiplerine hiç geçilmedi.

Ocak ayında KV-8 Francesco Sponza Koşusunu kazanan safkan, ardından ay sonunda önce A2 9 Eylül Koşusunu, son olarak da G1 Ege Derbisi’ni kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Sentetik pistte henüz start almayan, çim pistte ise koştuğu tek yarış olan G3 Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu Koşusunda başarılı olamayan safkan kum pistte 14 kez piste çıkıp 9 birincilik, 2 üçüncülük, 1 kez de dördüncülük elde etti.

News Reporter

4 thoughts on “İzmir Derbisinde “KURU SOĞAN ve Özcan Yıldırım”

 1. tebrikler her gecen gun formunu arttirarak devam ediyorsun. insallah daha buyuk kosulari da kazanacaksin Kuru Sogan…

 2. Halen daha bu muhteremin iyi jokey olduğunu zannedip,ŞAMPİYON! atını buna veren,işbilmez at sahipleri olduğu sürece,bu şampiyonlar daha çok geçilir

 3. Öncelikle ozcan yildirim ve atin ekibini tebrik ederim.
  4atin kostugu pıtır yarisinda halis guzellemesi yapanlari kuzey yagmurunun kosusunun yorumlarina alalim. Kuzey yagmuru tamamen jokeyinin katline ugramis en az 30-40m fazla kosmustur. Ama malum medya ve saksakci takimi yalaklari yine sessiz kalacaktir.
  Konu basliklari
  Tempo okuyamamak
  Kalabalik kosularda korkak binmek
  Cogu yarisinda tribun yarisi yapma sevdasi en disarilardan dolanmak.
  Bu hirs filan degil bu adamin yaptigi para hirsidir, ac gozluluktur selim gibi meslegini birakmali her yil onlarca mezun veren apranti okulunu bitiren genclerin onu acilmalidir.
  Yeter artik yeter!.

 4. Kuru soğanı yürekten tebrik ediyorum. ”İzmir Marşı” inşallah yakın zamanda tribünleri doldurmuş İzmir seyircisinin önünde de koşar.
  Görmek istediğimiz Özcan YILDIRIM işte bu. Harika bir yarış koştu.
  ( Öte yandan linççiler yine iş başında, Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı ve en istikrarlı sporcularından biridir Halis KARATAŞ. Güneş balçıkla sıvanmaz. )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir