İzmir’de Hatalı Start Bilmecesi!

13 Haziran 2019 Perşembe günü İzmir’de koşulan 3.koşuda atlar start hakemi emrine girmiş ve start tam verilmek üzere iken, 1 numaralı kulvardan çıkış yapması beklenen Forever Here isimli safkanın jokeyi Nevzat Avcı’nın atının üstünden kalkarak startın yan tarafına geçmesi ve o anda kapakların açılması ile başlayan yarış, safkanlar koşunun son 400 metresine geldiğinde ‘false start’ gerekçesi ile durdurularak geçersiz sayıldı.

Start hakeminin yardımcıları olan, start makinesinin ön tarafında belli bir mesafede duran ve bu tip hatalı çıkışları vaktinde jokeylere duyurabilmek için görev yapan Bayrak Hakemlerinin bu süreçte herhangi bir müdahalesi söz konusu olmazken, start hakemi tarafından çok geç kaldırılan kırmızı bayrak ile false start olduğu anlaşılan yarış, yaşanan bu olaydan hemen sonra yeniden koşturuldu.

İptal edilen yarışın son 400 metresine kadar önde gelen ve büyük ölçüde o pozisyondayken kazanacağı düşünülen Akarca Khan isimli safkanın, tekrar edilen yarışta da benzer bir performans sergileyerek koşuyu kazanması sosyal medyada ortaya konan tepkileri bir nebze olsun yavaşlatırken, sonuçtan bağımsız olarak ‘starttan jokeysiz çıkan bir safkan nedeniyle hatalı start kararının verilip verilmeyeceği’ meselesi ise uzun süre tartışılmaya devam etti.

Söz konusu yarışla ilgili olarak İzmir Komiserler Kurulunun açıklaması şöyle; “3. koşuda; 1 numaralı boxta bulunan 2 numarada kayıtlı FOREVER HERE isimli atın huysuzluk yapması ve arka sağ ayağının start makinasının demirlerine takılması üzerine start verilmesi esnasında jokeyin aniden atından inmesi ve bu şekilde koşunun başlatılmasından dolayı start hakemlerince At Yarışları Yönetmeliğinin 15 madde (e) bendi uyarınca hatalı çıkış kararı verilmesi hususu, At Yarışları Yönetmeliğinin 9. maddesinin 1. bendi çerçevesinde Kurulumuzca değerlendirilmiş olup, startın hükümsüz sayılmasına ve At Yarışları Yönetmeliğinin 54. maddesi 3.bendine göre koşunun hemen tekrarlanmasına Kurulumuzca karar verilmiştir.”

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir