JAPONYA AYGIR KAZANÇ LİSTESİNE BAKIŞ…

Bu makalede; kendine özgü kan hatlarının yanı sıra yarış ve yetiştiricilik konusunda yaklaşımları ve de elde ettikleri başarılar ile de sektörde önemli bir yere gelen Japonya atçılığında 2023 yılına ait aygır kazanç listesini ve ağırlıklı olarak ilk 12 sıradaki isimleri değerlendirmeye çalışacağız.

Öncelikle değerlendirmenin 01-01-2023 ile 15-12-2023 dönemini kapsadığını belirtelim. Şüphesiz yıl sonuna daha 16 gün var ama, bir çok isimde değişim olacağını zannetmiyorum.

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesine baktığımız King Kamehameha isimli aygırın iki aygır oğlunun zirvenin ilk iki sırasını paylaşması en dikkat çekici olgulardan biridir şüphesiz.

Liste birincisi Lord Kanaloa olup listenin ikinci sırasında ise Duramante’nin yer aldığını görüyoruz.

Hemen bir yıl önceki verileri hatırlayacak olursak, Lord Kanaloa’nın 2022 yılı aygır kazanç listesinde ikinci sırada yer aldığını görmekteyiz ki bu aygır, yıllar süren Deep Impact İmparatorluğunu artık bu sene yıkmış gözüküyor. Ayrıca yine Lord Kanaloa’nın 2021 yılında da aynı ismin ardında ikinci olduğunu da anımsayalım.

Lord Kanaloa

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesinin ikincisi olan Duramante, 2022 sezonunda beşinci sırada yer almıştı.

Bu iki ismin baba kardeşi olan Rulership’in listede 10. sırada yer alması dışında, ayrıca yine söz konusu isimlerin bir başka baba kardeşi olan Hokko Tarumae de, listenin ilk 20. sırasında yer alan dört King Kamehameha temsilcisinden biridir.

King Kamehameha’nın kendisi de listenin 14.sırasında yer almakta olup, bu aygırın ülkemizde ki oğlu Kluger da bu yıl Seyhan Aşım sezonunda yetiştiricilere hizmet verecektir.

Diğer taraftan söz konusu isimlerden listenin ilk iki sırasını paylaşan aygırların 2023 sezonundaki lider yavrularına baktığımızda, Lord Kanaloa’nın söz konusu yıldaki lider temsilcisi ismin First Force, Duramante’nin ise Liberty Island olduğunu görmekteyiz.

Yarış yaşamında tam anlamıyla sprinter bir at olan Lord Kanaloa’nın temsilcisi First Force 1200 ila 1700 metreler arasında yarışlar kazanmış bir isimdir.

First Force’nun kısrak baba hanesinde Sakura Bakushin Japonların spesyal kan hatlarından biridir. Aslında söz konusu hat; “Sakura Bakushin O – Sakura Yutaka O” vasıtasıyla İngiltere kökenli, ama Japonya da etkin olmuş bir aygır olan Tesco Boy’a gider. Bu aygırın babası da Princely Gift’dir.

Princely Gift ismini orijin meraklıları bir yerlerden anımsayabilirler, nereden derseniz, bir çırpıda Native Procida, Galetto, Castle Rising gibi isimlerde karşımıza çıkabileceğini belirtmiş olalım.

Diğer taraftan Tesco Boy’un da Japonya da tam altı kez lider aygır olduğunu notlarımıza ekleyelim ve ayrıca kısrak babası olarak da çok değerli isimlere imza attığını belirtelim.

Listenin ikincisi ve King Kamehameha oğlu diğer bir aygır olan Duramante’nin 2023 yılındaki lider yavrusu olan Liberty Island’ın kısrak babası All American, bir Avustralya yetiştirmesi bir aygırdır.

Duramente

All American, ülkemizde de tanınmış bir aygır olan Red Ransom’un oğludur ki, bu aygırı ülkemizde hem aygır oğulları Sri Pekan ve Pardon’un yanı sıra Torok gibi klas ve “aygır babası” vasıflı özel bir aygırı üretmiş olan Chatila isimli kızı ile anımsamak mümkündür.

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesinin ilk iki sırasında aygırlar arasında fark nedir diye bir şey sorulacak olursa, Lord Kanaloa’nın kısrak babasının Storm Cat, Duramante’ninkinin ise Sunday Silence olmasıdır.

Diğer taraftan Duramante’nin anne familyasının 8-f neslinden geldiğini görmekteyiz ki, gerek King Kamehameha’nın kısrak babası Last Tycoon, gerekse de onun babası Try My Best’in de söz konusu familya üyeleri oluşunun yanı sıra, yine King Kamehameha’nın üçüncü kısrak baba hanesinde izine rastladığımız Nijinsky ilavesi ile söz konusu tüm aktörlerde “8-f” etkinliği yer almaktadır.

Diğer taraftan liste birincisi Lord Kanalo’nun kısrak babasının Storm Cat olduğunu vurgulamıştık ki, bu aygır da 8-c familyasına mensuptur.

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesine tekrar döndüğümüzde üçüncü sırasındaki isim olan Kizuna’nın da kısrak babasının Storm Cat olduğunu görülmektedir.

Kizuna’nın babası Şampiyon aygır Deep Impact olup, Deep Impact’in kendisi de bu yıl aygır kazanç listesinde dördüncü sırada yer alarak yıllardır süren liderliğini bu yıl Lord Kanola’ya bıraktı…

Kizuna

Diğer taraftan Deep Impact’in tam kardeşi olan ve şu an için onun kadar olması mümkün olmasa da, iyi bir aygır olacağını belli eden Kitasan Black, özellikle çok özel yavrusu Equinox’un elde ettiği başarılarla listenin beşinci sırasında yer aldı.

Böylelikle bu yıl iki tam kardeş aygırın listede ard arda sıralanarak 4. ve 5.sıralarda yer aldılar.

Listenin altıncı sırasında yer alan isim olan Hearts Cry’ın da bir Sunday Silence oğlu olduğu düşünüldüğünde, efsane aygır Sunday Silence’ın oğullar ve torunlarının yanı sıra, ayrıca liste ikincisi Duramante’nin de kısrak babası olması vesilesi ile Japonya da ne kadar etkin ve de ne kadar önemli bir pozisyona sahip olduğunu görmek mümkündür bir defa daha…

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesinin yedinci sırasına baktığımızda zirvenin ön sıralarında yer alan King Kamehameha ve Sunday Silence etkinliğinden sonra farklı bir aygır hattı karşımıza çıkmaktadır.

Söz konusu aygır olan Maurice, Screen Hero isimli aygırın temsilcisi olup, bu aygır da babası Grass Wonder vasıtası ile Roberto oğlu Silver Hawk’a uzanmaktadır. Roberto hattı ne yazık ki dünyada etkinliği artık çok olmayan bir aygır hattı olarak yer alırken, bu hattan gelen bir ismin iyi bir aygır etkinliği göstermesi kuşkusuz bu özel hattın yaşaması adına çok değerlidir.

Maurice de aygırlık yaşamında bu aygır hattının hakkını veren bir isim olup beş Grup 1 galibi yavrusundan biri olan Jack D’Or, onun 2023 yılındaki lider temsilcisidir. Jack D’or’un anne hattı, efsane aygırlardan Mr.Prospector’un şöhret başlangıcına vesile olan isimlerden biri olan ünlü kısrak It’s In The Air’dir.

Tekrar Maurice’ye dönersek kısrak babası olan Carnegie’nin Fransa yarış kariyerinden sonra Japonya da aygırlık hizmeti veren bir at olduğunu ve de Sadler’s Wells temsilcisi olduğunu görmekteyiz. Carnegie’nin annesi Detroit’in de Arc de Triomphe gibi çok özel ve değerli bir yarışı kazandığını da belirtelim.

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesinin sekizinci ve dokuzuncu sıralarında ise ilk yedi sıradaki isimlerden farklı kan hatlarının olduğunu görmekteyiz.

Liste sekizincisi Henny Hughes, ünlü aygır Hennessy’nin en değerli oğullarından biri olup, Hennessy de Storm Cat’in oğludur. Henny Hughes de ABD’de ki aygırlık kariyerinden sonra Japonya aygırlık yapmakta olup üç Grup 1 galibi yavru vermiştir. Henny Hughes’in 2023 yılındaki lider yavrusunun ismi ise Seraphic Call olup 2023 yılında G3 yarış kazanan bu atın kısrak babası olan Manhattan Café, Sunday Silence’ın oğludur ve gayet değerli bir familya olan “Suleika-Schwarzblaurot” anne neslinden gelmektedir.

Listenin dokuzuncu sırasında yer alan Sinister Minister isimli aygır yarış yaşamında üç yaşlılığında ABD’de G1 yarış kazanmış olup babası Old Trieste vasıtasıyla A.P.Indy’e ulaşmaktadır.

Aygırın en iyi yavrusu T O Keynes olup, 2023 yılındaki lider yavrusu ise Mick Fire isimli temsilcisi idi ve G1 Japan Dirt Derby galibi olmayı başarmıştır.

Mick Fire’ın annesi ise Roberto’nun Japonya yarış ve yetiştiriciliğine mal olmuş en temsilcilerinden biri olan Brian’s Time’ın kızıdır. Pedigri meraklılarına incelenmesi tavsiye edilir!

Listede 10.sırada yer alan Rulership’in 2023 yılındaki lider yavrusu G2 galibi Soul Rush oldu. Başarılı aygırın üç G1 galibi temsilcisinden biri olan Mer De Glace ülkemizde aygırlık yapmaktadır.

Ayrıca Rulership’in, diğer King Kamehameha temsilcisi Duramante gibi 8-f familyasından oluşu gayet dikkat çekidir. Diğer taraftan aygırın bu yılki lider yavrusu Soul Rush’ın kısrak babaları Manhattan Café, yani Sunday Silence ve diğeri de Storm Cat’dir. O zaman ; “yok aslında birbirimizden farkımız, ama biz King Kamehameha fabrikasıyız!“ repliğini oynatabiliriz!

Sunday Silence

Listenin 11.sırasında yer alan Harbinger ise Dansili oğlu olması dolayısı ile en azından bu ülke yetiştiriciliği için farklı bir kan hattı olarak değerlendirilebilecek bir aygır olarak düşünülebilir!

Harbinger’in bu yıl lider yavrusu Namur’dur ve onun kısrak babası Daiwa Major da Sunday Silence temsilcisidir.

Harbinger’in üçüncü annesi Sauceboat, aynı zamanda Kind Of Hush’ın isimli aygırın annesidir ki, bu aygırın ismini bence ülkemiz yarışçılığının en iyi yarış atlarından bir olan Dinyeper ve iyi bir kumaş olan olan Erdembey’in yanı sıra, anılan bu iki ismin de bir başka değerli anne kardeşi Midyan Call’ın kısrak babası olarak anımsayabiliriz.

Japonya 2023 yılı aygır kazanç listesinden bu yazımızda köşemize son konuk edeceğimiz isim liste 12.cisi Epiphaneia olacak.

Bu aygırın babası Symboli Kris S olup bu aygır da Roberto’nun oğlu Kris S’in temsilcisi olması itibari ile Roberto’nun şu anki ana yaşam kaynağı yer olan Japonya bulunan değerli bir başka isimdir.

Epiphaneia’nın kısrak babası olan Special Week de, Sunday Silence temsilcisi olup, ayrıca Epihaneia’nın 2023 yılındaki lider yavrusu olan Justin Café’in büyük annesi de Sunday Silence’ın kızı olduğu için, Justin Café’nin Sunday Silence üzerine 4*3 akraba olduğunu görmekteyiz ki, ayrıca yine aynı ismin üçünce kısrak baba hanesinde yer alan Real Shadai’nin de Roberto oğlu olması sebebi ile, Justin Café’nin ayrıca Roberto üzerine de 4*5 akraba olduğunu ve dolayısıyla yoğun bir Hail To Reason etkisine sahip bir pedigriye sahip olduğunu ifade etmek mümkündür.

Epiphaneia aygırlık yaşamında şu ana değin üç G1 galibi yavru üretmiş olup, başarılı yavrularının bir çoğunda, Japon yetiştiriciliğin özel kanları Sunday Silence ve King Kamehameha etkisini görmek mümkündür ve sanırım söz konusu etkiler uzun yıllar boyunca devam edecektir.

News Reporter

1 thought on “JAPONYA AYGIR KAZANÇ LİSTESİNE BAKIŞ…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir