Jokeyler Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bozan Baydan’dan Bilgilendirme…

2018 yılında yapılan yönetmelik değişikliği nedeni ile 2019 yılı itibari ile jokey ve apranti montlarında (primlerinde) indirime gidilmiştir.

1952 yılından bugüne kadar jokeyler bindikleri atın ikramiye kazanması durumunda tüm derecelerde %10, aprantiler ise %5 mont (prim) ile ödüllendirilmekteydiler.

Yapılan bu yönetmelik değişikliği ile jokeylere birinci olmaları durumunda %10, ikinci olduklarında %7,5, üçüncü veya dördüncü olduklarında ise %5 mont (prim) verilmeye başlandı. Aynı zamanda aprantilerin de birinci olmaları durumunda %5, ikinci olmaları durumda %3,5, üçüncü veya dördüncü olmaları durumunda ise %2,5 gibi cüzi rakamlarla mont (prim) verilmeye başlandı.

Bu durum jokey ve aprantileri ziyadesi ile mağdur etmektedir. Jokey ve aprantilerimizin bindiği atların derece yapması durumunda alacakları mont (prim) dışında başka bir gelirleri olmadığı gibi hiç bir sağlık güvencesi de yoktur.

Ayrıca yarışlarda istemeden atların sapması yani kulvar değiştirdikleri durumlarda çok büyük cezai işleme maruz bırakılarak mağdur edildikleri bilinmektedir. Bu konularla ilgili at sahipleri ile yaptığım görüşmelerde mont (prim) oranlarının diğer ülkeler örnek alınarak hesaplandığını, ancak jokeylerin çok fazla gideri olduğunu beyan etmişlerdir.
Birincisi ben ve ailem de dahil olmak üzere tüm değerli at sahiplerinin hiç bir zaman jokey veya aprantinin alacağı monta (prime) itiraz edeceğini düşünmüyorum. At sahibi kişiler bu spora gönül vermiş kazançtan ziyade başarısıyla tatmin olan elit insanlardır.
İkincisi dünya ülkeleri sadece jokey ve aprantilerin aldığı mont (prim) üzerinden örnek alınamaz, tüm hak ve özlük hakları da baz alınmalıdır.
Unutulmamalıdır ki, jokey ve aprantilerin tek emniyeti ayaklarını taktıkları üzengi, onu tutan kayışı ve kantarmasıdır. Jokeyler dünyanın en zor ve tehlikeli sporlarından birini yapmaktadırlar. Kendini beğenmiş ancak şu an sadece egolarını tatmin etmeye çalışan kişilerin “Jokeyler birçok at sahibinden daha zengin” söylemlerinden yola çıkılarak jokey montlarında indirime gidilemez. Her platformda jokeyler ve aprantiler kurban seçilemezler. Unutulmasın ki bu söylemlerde bulunan arkadaşlar 40 yıl %10 mont alarak at binmişlerdir.
Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde jokey ve aprantilerimize yapılanların haksızlık olduğunu görmekteyiz.

Bu mont (prim) düzenlemesinin tekrar eski hale getirilmesi için yazışmalarımızın ve görüşmelerimizin devam ettiğini ve takipçisi olacağımın tüm camia tarafından bilinmesini isterim.

Saygılarımla,

JOKEYLER DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

BAŞKAN

Bozan Baydan

ADRES: (Jokeyler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği); Ekrem Kurt Bulvarı, Türkiye Jokey Kulübü, Veliefendi Hipodromu, Jokey Odası, 34144, Bakırköy – İstanbul / Türkiye

GSM: 0 535 491 12 42

E-MAİL: jokeylerdydernegi@gmail.com * WEB SİTESİ: www.jokeylerdyd.com

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir