Kader değilse nedir?

Ekenler Ailesi yarış pistlerinde uzun yıllardır at koşan, çok sayıda başarılı safkan yetiştiren ve pek çok Grup ve Kupalı yarış kazanan Türk Atçılığının en köklü ve en saygın ailelerinden biridir.

Gelin görün ki uzun yıllar içerisinde; Toros I, Berdan, Zümrütbey, Golden Horn I, Texas Gal, Redneck, Romulus, Philippa, Anatolian Wolf, Valley Of The Sun, Katsu ve Tractor gibi klas safkanları yetiştiren ve koşan Eküri, bugüne kadar çok yaklaştığı ve iki kez neredeyse bir ucundan tuttuğu Gazi Koşusunu kazanmayı başaramadı.

2000 yılında koşulan 74.Gazi Koşusunda Sheer Honor ile favori olarak girdikleri koşuyu bir baş farkıyla Tiritoğlu Ekürisine ait Caprice isimli safkana geçilerek kaybeden, 2001 yılında koşulan 75.Gazi Koşusunu ise ikinci favori olarak girdikleri Redneck ile şampiyon Grand Ekinoks’a 2 boy farkla geçilerek kazanamayan eküri, bu sene de Qualizto ile favori olarak girdikleri mücadeleyi Kaya Ekürisine ait Urfa Aslanı isimli safkana 1.5 boy farkla geçilerek kaybettiler.

Redneck’ten sonra uzun yıllar Gazi Koşularında yer almayan ekürinin tam 22 sene sonra bir kez daha favori oldukları bir Gazi Koşusunu daha kaybetmelerinin sebebi ‘Kader’ değilse nedir?

News Reporter

34 thoughts on “Kader değilse nedir?

 1. Kader diyemezsin sen kendin ettin…

  Ayhan yerine farklı bir Jokey seçseydi eküri şuan kupa Ekenlerin müzesindeydi..

  Böyle köklü bir eküriye akıl vermek haddimiz değil ama yol yakınken Musa Özdemir gibi A.Finale de olduğu gibi Ayhanı atlarından indirmesi olur.

   1. Sadece sana bir soru Qualizto ile yarışa katılıyorsun net favorisin ve bu grubun çok üstündesin bu yarışı kaybetmesini atına mı bağlardın yoksa üstünde atını hırpalayan, yarış temposunu okuyamayan, çıkıştan beri yanlış yerde takip eden ve benim saydığım kullandığı kamçı sayısı 13 adet.. olan jokeye mi? hadi yarışı kaybettin ya sonrası? belki yarış ömüründen çalan jokeyi bindirmeye devam eder misin? Atın sahibi sensin tekrar yarışı izle sonra yorum yap

    1. Atın sahibi sizin kadar dert etmemiş, kamçı sayısı 13 ise komiserler görmedi mi saymayı mı bilmiyorlar.At startı ağır aldı üstlerine mi çıkacak, yarışın temposu düşük doldurup gelse sonlarda elinde bir şey kalmayacak.Ben yarışı çok iyi izledim sen rahat ol ctv

     1. Başarısızlıgı ete kemıge büründürdün ya,helal sana
      adam dogru yazmış.,Tarıh asla ikincileri HATIRLAMAZ
      .Ayhan kursunu sevmemek suçmu,Bende sevmıyorum
      Paramı gaspetırdıgı için Kurtel Harasınıda sevmıyorrum
      Batsalarda Kurtulsak dıyorum,bu benım en dogal hakkım

     2. Hala büyük resime bakmaya, görmeye yetin yok. O yüzden seninle tartışmaya girmeyeceğim.

      Eski_Kel_MamDaL yazdığım alıntı cevabı silmenizi rica ederim.

     3. Bedduam tutuyor herhalde
      Cumadan berı Kurtel 16 at koştu,Günyeli ile tek kazandı,
      Haydi inşallah,Gazi de bizi 4 atı da yazmaya mahkum edenler
      Başarısızlıga doyamasınlar

 2. Qualizto çok çok kaliteli bir at ama bence Gazi Koşusu’nda kalan yarış hayatı hemen hemen bitti, zaman gösterecek elbette ama benim saydığım 12-13 tane ciddi kamçı yedi, inanılmaz bir ara kapattı, 3 yaşında bir tay olmasına rağmen yavaş tempolu bir koşuda, en geride başlayıp, önlere doldurmak için efor harcayıp, üstüne son 800’ü 47 saniye içinde koştu. İşte tüm bunlar yüzünden çok iyi bir kariyer başlamadan bitmiş olabilir, çok hırpalandı. Şu at Halis’te olsaydı belki yine ikinci kalırdı ama 12 kamçı yemezdi, yazık günah. Umarım yanılırım. Jenerasyonun en parlak atı.

  1. Yarış bitti ve şunu dedim, Ayhan bu atı koşturamadı yazık etti.kesinlikle bu atın üzerinde kocakaya , halis, v.abiş, hatta akın veya özcan olsa , ayhan dan daha iyi binerlerdi , urfa aslanı tam bir taktik yaptı güzel çalışmışlar virajı önde döndü dedim daha yakalayamazlar aynen öyle oldu., helal olsun kaya lara….

 3. Urfa Aslanına saygım sonsuz öncelikle bunu belirteyim ama Gazi koşusunu Urfa aslanı isimli at kazaniyorsa vay Türk yarisciliginin haline!!!

  1. Ben hayatımda ayhan kurşun gibi kendini beğenmiş jokey görmedim arkadaş keşke karataş la gaziye katılsaydı Qualizto

  2. Verin vedat abise veya baska bi jokeye uzak atar bunlara.ayhan panik hangi buyuk derby bir yaris kazanmis da gaziyi kazanacak

 4. Bu 3 at icerisinde kupaya en çok yaklasan Sheer Honour di. Son duzlukte o kadar cok gezinmese uzak ara kazanmisti yarisi. Bunun yaninda Qualizto bence bu senenin en iyi ati. Bundan sonraki yarislari daha iyi olur.

  1. Gazi’den hırpalanarak çıkan atlar en az 1 yıl kendilerine gelemezler.. çoğunun yarış hayatı biter.. yazık

 5. Romulus Sheer Honor Texas Gal Redneck…Hepsini de çok severdim…İnşallah bu aileye de bir gün Gazi nasip olur …

 6. Bu ekürinin son gazisinde şunu söyliyim, bence net jokey kurbanı oldular şuna emin olun A. Kursun yarışı hiç okuyamamış belli ki yada urfa aslanını rakip olarak görmedi, biraz daha önde dönse grubun içerisinde dönse kupa eküriye gelmişti.

 7. Grup 1 klasmanında northern dancer mi yetişti bizde yoksa secretarıat mı yetişti gerçekçi olalım Allah’ın Adaletin şartlarını bize lutf etmiş Urfa aslanı kaya ailesi atçılığa bedel ödemişiz , daha söylenecek çok şey var ama neyse her şey göründüğü gibi değil ve bilindiği gibi değil saygı değer kardeşim

 8. Neden kader olsun ki. plan yapmazsan yarışı incelemezsen kaybedersin. Çünkü atlar arasında çok fark yok. Ben dişilerden bekliyordum.
  Kaya ailesi yarışı okumuş ve Urfa Aslanı ile potoyu önde geçmiştir.

 9. yarışı kazanan ati elestirebiliriz; ama eküri sonuna kadar haketti…tamamiyla kendini yarisciliga adamış bi aile…sahanın bu kupayi haketmis bi kaç eküriden biri….sonuna kadar hakettiler…Ayhan a gelince şansızlığı önde giden atin rakiplerinden biri olmayışıydı…tempoyuda pek ayarlayamadi…ne diyelim kısmet…

  1. Urfa aslanı bu tempoda bir yarış koşma şansı hiç yoktu..yazık oldu Qalitzo ya gerçi a.kursun jokey filan değil o boyda jokeymi olur gitsin mankenlik yapsın.

 10. Bence sorun ayhan,da değil antrenörde yarışı çok geriden takip ettirdiler,doğal olarak finali kaçırdılar,anlayamadıkları qualizto 3 yaşında bir tay bu kadar arayı nasıl kapatacak,aslında bu ahmet çeliğin gazi taktiği ama çelikler hep ağabeylerine tavşan koşarlar

 11. yorumları okudum herkes haklı ayhan bana göre başarılı degil kazandıgı yarışlara bakın hep at ın çok iyi olması yada rakıbın kötü olması arkadaş urfa aslanı önlerde gidiyor sen son düzlüğe kadar neredesin son düzlükte adam fırladı gitti

 12. bana göre ayhanın yerine e çizik /k demirel olsaydı yarış daha güzel olurdu bir de arkadaş urfa aslanı startla beraber ön 3 lu içinde herkes bir birini bekliyor urfa aslanına hediye ettiler atın kötü yada iyi olması degil rakiplerin kötü olduğunu söylüyor um yazık bu kadar tahmincide boş bunlar sahada degilde evden tv bakıyorlar iyi bir yorumcu süprüzü bulacak yoksa bende yaparım o işi

 13. Arkadaşlar son 10 yılın gazilerini incelerseniz sadece Ahmet tin bindiği ve sürdürek olan callto viktori en arkadan gelip kazandı diyerleri takiple burda Ayhan yarışı okuyamadı sadece düzlükte 5 kırbaş vurdu.

 14. Ayhan Kurşun un kabahati nedir soyliyim. Kendisine verilen taktik neyse öyle kosmustur. Yarış içinde onu kapanır yol bulamaz vs anlarım. Buradaki olay Ayhan in öndeki Urfa Aslanı ni kendine rakip gormeyisidir olay. Bir kulp bulunacaksa. Ama ben bu yarışın elbirligi ile KAYA lara hediye edildiğini düşünüyorum. Bazı yerlerde yok gazı öncesi grup kosulara gitmediler, yok ati iyi sağladılar filan yazılmış. Geçin bunları. Dandik kosularda 2. Kalmış, gazide rakibi olacak atlarin hiçbiriyle kosmamis, koştuğu kosularda derece namına bisey vermemiş bir atın gaziyi kazanmasını kimse normal görmesin. Hediye edilmiş resmen. Sadece Ayhan değil. Karataş, Özcan, Kocakaya, hismanbve hatta 2. Favori Akın Sözen hiçbiri ortada yok. Dünkü jokeyler tabela yapıyor gazide. Başka bir basikta yazmıştım yine yazayım. Urfa Aslanı, bir sonraki yarısında aynı gurupla kosacagi yarışta tabela yapsin ben bu at işini bırakırım. Hele hele Burgas, Agien Finale vs üst grupta esamesi bile okunmaz iddia ediyorum.

 15. Bence de Ayhan çok kötü bindi. Ama ya diğerleri? 2.30 un içerisinde biten bir yarışı 50 handikaplı at bile kazanabilir. Karataş, Kocakaya, hikayeden tempo uzmanı Boyraz, hepsi berbat at bindi. İnanılır gibi değil, akıllara zarar bir gazi. Urfa Aslan ı bişi başaramadı diğerleri hediye etti. Handikap koşuyu bile böyle kazanamazsın. 17 kere koşan bir at Gaziyi kazanıyorsa kimse ben bu ülkede kaliteli at yetiştiricisiyim demesin. Atlarımızın alayı çöp

 16. Burada yorum yazan arkadaşlar.
  İşinize gücünüze bakın.
  Çocuğunuz çocuğunuzun geleceği için kullanacağınız parayı at yarışı harciyirsunuz sonra Ayhan, Halis muhabbeti yapıyorsunuz.

 17. Bu kadar yorum yapılıyor herkesde aynı şey ayhan binemedi urfa aslana şansa kazandı ya yarışta elle tutulur at yoktu zaten urfa aslanıda viraj dönülürken kenter gidiyor at iyi hazırlanmış kötü at olsa bu koşuyu kazanacak kanaatına varanlar alın kendinize bi at gazi koşun bakalım koşa bilecek mısınız dışardan atıp tutmak kolay at hakkıyla kazandı işte kimse beklemiyodu ama oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir