AHMETBEYLİ’den müthiş finiş!

12 Mayıs 2022 Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-9 Kafkasya Koşusunu, Adil Köseoğlu’nun sahibi, M.İlker Akdeniz’in yetiştiricisi ve Metin Özdil’in antrenörü olduğu Ahmetbeyli (5y da Pleasantly Perfect – Full Storm, Full Mandate), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Hayalet Kız (English Channel) elde ederken, mücadeleden Göğüsgeren (Victory Gallop) üçüncü, Nartın Kılıcı (Kaneko) dördüncü, El Nino (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Mehmet Akyavuz ile 3’te 3 yaptı…

Yarış hayatının 36’ıncı startında 9’uncu birinciliğini elde eden Ahmetbeyli, Kafkasya Koşusu ile Adana’da A2 sınıfında kazandığı yarıştan sonraki en parlak zaferini elde ederken, Mehmet Akyavuz ile bir araya geldiği 3’üncü yarışından da galibiyetle ayrılmasını bildi.

Startla birlikte koşunun liderliğini isteyen iki safkandan Nartın Kılıcı 1700 direğini 1.5 boy farkla önde geçtiyse de, Hayalet Kız bir anda rakibinin dışına çıkıp 1600 startı geçilirken liderliği aldı ve bu ikilinin  5 boy gerisinde Ahmetbeyli üçüncülüğe yerleşti.

Yüksek bir tempoda devam eden yarışta 600 startı geçilirken farklar kapanmaya başladı. Önde Hayalet Kız, hemen peşinde Nartın Kılıcı ve bu ikiliyle arasındaki farkı kapatan Ahmetbeyli sırasıyla safkanlar son düzlüğe yakın aralarla çıktılar.

400 geçilirken Hayalet Kız öndeydi. Son 300’de Ahmetbeyli etkili sprinti ile Nartın Kılıcı’nı atlatıp Hayalet Kız’ı kendisi kovalamaya başladı. 200 direği de Hayalet Kız’ın 2 boyluk liderliği ile geçildi. Rakibini ısrarla yakalamaya çalışan Ahmetbeyli son 100’den itibaren farkı her metrede biraz daha kapatmaya başladı. Son metreleri büyük bir çekişmeye sahne olan mücadeleyi bir burun farkı ve 2’08”43’lük derecesi ile Ahmetbeyli kazandı.News Reporter

2 thoughts on “AHMETBEYLİ’den müthiş finiş!

  1. Boldsea Rover ve Öncü Belgi dışında
    Kurtellerin aman aman sahaya getirdigi bir at gözükmedi
    Böylede sezonu kapatacaklar gibi duruyor,Koştukları
    neredeyse butun atlar formsuz yada jokeysiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.