Kaizbert temsilcileri için alınan Yürütmeyi Durdurma Kararı kaldırıldı..!

2019 yılının Aralık ayında 26 yaşındayken hayatını kaybeden Kaizbert ve aynı durumdaki benzeri aygırlarla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından alınan tavsiye niteliğindeki karar sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yavrularının 2022 yıldan itibaren tüm yarışlara girebilmesine izin verilen aygırlar, bu safkanların girebileceği yarışların sınırlandırılması ile ilgili olarak Genel Hükümlere karşı açılan davanın sonucunda ve Danıştay 10.Dairesi tarafından davacıların lehine verilen Yürütmeyi Durdurma Kararı üzerine 2023 yılı Genel Hükümlerindeki mevcut düzenlemeler yapılarak bu haklarını bir kez daha kaybetmişler ve söz konusu durumdaki safkanların girebilecekleri yarışlar yeniden sınırlandırılmıştı.

Tarım Bakanlığı ve davaya müdahil olan benzer durumdaki at sahiplerinin yaptıkları itiraz üzerine Dava Daireleri Genel Kurulu, 10.Dairenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını Tarım Bakanlığının ve müdahillerin itirazını kabul ederek kaldırdı.

Böylelikle Kaizbert ve benzer durumdaki safkanların soyundan gelen Arap atlarının 2023 programındaki her yarışa girebilmelerinin önü yeniden açılmış oldu.

Söz konusu kararın Bakanlığa tebliğ edilmesinin ardından gerekli değişikliklerin yapılacağoı ve en son mahkeme kararına uygun olarak bu atların yeniden tüm yarışlara girebilecekleri söyleniyor.

 

News Reporter

13 thoughts on “Kaizbert temsilcileri için alınan Yürütmeyi Durdurma Kararı kaldırıldı..!

 1. Kaizbert yavrularını ve torunlarını ülkemizdeki Arap yarışları kesmez… Üstün kan hattını layıkı ile temsil edebilmesi için gerek ülkemizdeki gerek dünyadaki İngiliz atlarına mahsus açık yarışlara da katılmalarını sağlamalıyız. İşte o zaman dünya yarışçılığında söz sahibi olur, Coolmore, Godolphin, Aga Khan ve Japon ekürileri ile baş edebiliriz.

 2. Sertberk gibi bir sampiyon erkenden sahalara veda etti. Umarim aynı durum Denizefe nin basina gelmez. Zaten Arap atciligimizda artik sampiyon yetişmiyor. Umarim olanları da erkenden kaybetmeyiz.

 3. Sırf thoroughbred yarışları izlesek ne güzel olurdu. Verilsin dağıtılan ikramiyelerin %30’u, kendi yarış günlerinde Urfa, Elazığ’da vs. koşsunlar. Zaten 1980’den kalma görüntü kalitesiyle ‘sözde HD’ kanalda veriyorlar yarışları. Tam denk gelir işte.
  Diğer beceriksizlik yapılan konular bir yana(Mesela Türkçe konuşamayan sunucu yapmışlar. Telaffuz, tonlama evlere şenlik.) 30 senedir canlı yarış verip 2023 yılında hala topu topu 10 tane hipodromda FULL HD yarış veremeyen TJK’ya söyleyecek laf kalmadı artık. Kendime sözüm var. Yarışlar HD verilmedikçe bahis oynamıyorum. Bizim de sevineceğimiz güzel bir şeyler olsun şu yarışlarla alakalı. 2022’nin nisanının ortasından sonra müjdeli haberler falan olacaktı, sanal bayilerden oynayabilecektik bu sezonla birlikte. Şu kadarcık şeyi bile beceremeyen bir TJK işte.

  1. Ağzına sağlık kardeşim, hep yazmayı istiyordum hangi başlığa yazacağımı bir türlü karar veremiyordum doğu yarışlarındaki görüntü kalitesi gerçekten felaket her gün milyarlarca para toplanan bir sektörde bu kadar kötü kameralarla çekim yapılması gerçekten rezillik . görüntü kalitesi zaten berbat bari doğu yarışlarını gündüz yapın da içimizi karartmayin. devenin nerem doğru ki demesi gibi neresi güzel ki bu yarışların kamera çekimi güzel olsun kimsenin Atına kötü deyip emeğine saygısızlık yapmak istemem ama maalesef atlar zayıf jokey performansları zayıf taktik desen hiç yok antrenör performansları çok zayıf TJK da artık kendi haline bırakmış yarış düzenliyor başka bir şey yaptığı yok

  1. YA DA ALDIKLARI İKRAMİYELERİN %20 Sİ EKSİK ÖDENSİN, KAİZEBERTLERE AŞIM İÇİN TALEPLER AZALIR, TERCİH EDİLMEZ.

 4. Artık dünyadaki gibi yarım kana dönün olsun bitsin kimsede KAIZBERT arap augırıdır savunması yapmasın komik oluyor.

 5. Bir tane arap atımızın yurt dışında bir yarışmaya gidip basarısı varmı arap at yarışcılığının anlamı kaldı mı ingiliz at yarışcılığına dönersin elindeki kaynakları ,ahırları ,ciflikleri verimli kullanmış olursun 1600 ü 1.33 koşacak ingiliz tayları yetiştirmeye calışcağımıza o yarımkan mı bu yarımkan mı tartışıp 1600 ü 1,43 yapan atlara yarım kan şüpheleri ile yarış izliyoruz en iyisi en hızlısı ingiliz atı arap atı dünyada mazide kaldı

 6. Çok yazık zaten Arap aracılığı sürünüyor vay at sahiplerinin haline kaizbert Arap diyen Bülent Ersoy a. Tam bir kadın demek gibi bişey

 7. Çocuk oyuncağı oldu bu iş…Şimdi karşı tarafta yeni bir dava açar kayıkçı kavgası gibi uzar gider bu iş…Uzun yıllardır Arap yarışlarının zaten tadı tuzu yoktu bu Kaizbert vakası ile de tuz biber ekilmiş oldu,hayırlı uğurlu olsun!.

 8. Buradaki sorun zihniyet sorunu. Yarışseverlerin çoğu Kazıbertin Arap atı olmadığını düşünüyor. Buradaki yorumlarda da okuyorum, yarım kan filan deniyor. Halbuki Kaızbert dünya ölçeğinde Wahoya kayıtlı vasat bir Arap aygırı. Buradaki sorun bizim Suriye ve Iraktan kurucu baba olarak getirip, soy yaptığımız atlarımızın yarış atı olmaması. Bu neredeyse 100 yıllık Arap atı yetiştiriciğinde toplasan 100-150 yarışi atı ancak üretebilmişizdir. Diğerleri devlet koruması sayesinde koşan atlar, ama yarış atı değiller. Kaızbert bunu çok iyi açığa çıkardı. TİGEM i finanse etmek için kurulan bu düzen devam edemez. Arap atı yetiştiricileri de, aynı İngiliz aygırı getiren at sahipleri gibi, yurt dışından Arap aygır getirmeye başlayacaklardır. O zaman TİGEM in saçma sapan korumacı zihniyeti de son bulacaktır.

 9. Kaizbert mesele değil. Sonuçta at o. Ama o atı ülkeye arap diye getiren zihniyete bakmak gerek. Bunlarda hiç utanma yok demek ki. Bile bile o ingiliz kaizbert’i ülkeye soktular yetiştiriciliğin de içine ettiler. Ama savunma da hazırdır tabii. “Efendim WAHO arap diye kaydetmiş biz de aldık ne yapalım yani almasamıydık” Ehhh alın tabii.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir