KANEKO’dan Kızın olsun…
Muslihiddin Gurup

1990 yılında KV-7 sınıfında düzenlenmeye başlayan Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusu (SİAYSD)1992 yılından itibaren G2 klasına yükseltilmesiyle birlikte 2 yaşlı yaşlı taylarının önemli yarışlarından biri haline gelmiştir.

Sonraki yıllarda (2007 yılından itibaren) yarışın sadece 2 yaşlı dişi taylara tahsis edildiğini ve bu yarışta kazanan atları incelediğimizde 3 yaşlılığında ağırlık koyabilen taylar olduğunu görmekteyiz. Yine bu yarışta son yıllarda dikkat çeken bir husus da bu yılki yarışın finali ile son 2 yılda iki Kaneko dişisinin ard ard bu koşuyu kazanma başarısı göstermesidir.

Zaman ilerledikçe bu değerli aygırın dişi baskınlığı daha da artar bir hale geldi ve dünkü bahse konu dişi yarışın ikincisi Jadore’un da bir Kaneko kızı olduğunu görüyoruz. Bu arada yarış 1600 olsaydı ikinci birinciyi geçermiydi sorularının yanıtını bize zaman gösterecektir diyip kazanan atın ilgilileri kutlayalım.

Lega Lady annesi Lega Nord’un sahaya gelen ilk yavrusu olup annenin yarış yaşamında 49/8-8-7-6 tabela istatistiği ile yüksek bir tabela giriş yüzdesine sahip bir kısraktır.

Lega Nord’un babası Cuvee’nin kısrak babası olarak performansını incelediğimizde He İs Mine ve Mars gibi başarılı atların yanı sıra Zauber Flöte gibi çok değerli bir atın soy ağacında yer almaktadır ki, eğer sakatlanmasaydı Zauber Flöte babası Cuvee’ye kısrak babası olarak önemli referanslar sağlayabilecek kapasite bir taydı.

Kısrak babası deyince bu konuda 2021 SİAYSD Koşusu birinci ve ikincisi olan Lega Lady ve Jadore’un babası Kaneko’nun hakkını ayrıca vermek icap eder…

Kaneko ve kızları Lega Lady ile Jadore…

İlluzyon, Luna Lovegood, Şeker Remziye, Elevato, Malones, Mala Moja, Princess Di, Glen, Zilcihan ve Mandarin gibi G1 ve G2 kazanan dişileri üretmeyi başaran değerli aygırın, kısrak babası olarak Ulan Bator, Vincitore, Yamanlarbeyi ve Mister Görkem gibi G1 galibi atların yanı sıra Powerman ve Mystic Power gibi G2 galiplerinin de soy ağaçlarında annelerinin babası olarak yer aldığını anımsadığımızda, yazının başlığı da kendiliğinden oluşmaktadır,

‘Kaneko’dan Kızın Olsun’…!News Reporter

7 thoughts on “KANEKO’dan Kızın olsun…

  1. Kaleminize sağlık… Bir sonra ki yazınızda Kaneko nun kısrak babalığını da değerlendirmeniz güzel olacaktır

    1. tesekkur ederim degerli yorumlariniz icin. Basli basina bir konu bu bahsettiginiz husus. Kaleme almak dilegi ile..

  2. Üstad zevkle ve ilgiyle okuyor takip ediyorum sizi. Başlığı okuyunca istemsizce “ya da fındık kadar luxorun olsun” dedim. Selamlar

  3. Hani dünyanın messi ye bi dünya kupası borcu var ya Türkiye’nin de kaneko ya bi Gazi şampiyonu borcu var .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir