Karabekir Kupasında HÜKÜM’den müthiş sprint…

11 Haziran 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2 Kazım Karabekir koşusunu, Necati Demirkol’un sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Zülfükar Güneli’nin yaptığı Hüküm (3y ae Uçanbey – Rabia, Odinhan) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Zincir Koparan (Ayabakan) elde ederken, Kaşmir Tay (Onurkaan) üçüncü, Uçankutlutay (Uçarer) dördüncü, Rüzgar Barış (Güntay) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Hüküm (Gökhan Kocakaya)

İlk çim galibiyeti Grup koşu ile geldi…  

Hayatının ilk yarışını sentetik pistte kazanırken iyi bir tay olduğunu belli eden Hüküm, çim pistteki ikinci yarışında viraj üzerinde kapanmalar yaşadığı için üçüncülükle yetinmişti. Bu koşuya çok iyi hazırlıklarla ve çok formda gelen safkan ilk iki koşusunda birlikte olduğu jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde startı ağır alması nedeni ile koşuyu gerilerde takip edip düzlükten sonra dıştan yaptığı çok etkili ataklar ile tam aynada rakibini yakalayarak kazanırken, ilk çim galibiyetini grup koşusu ile elde etmiş oldu.    

Hüküm ve Kayafatih’in 1,5 boy, Saadın Kasırgası ve Ser Şövalye’nin 2 boy ve Son Şampiyon’un 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Devirkaya liderliği alırken ikinciliğe Zincir Koparan girdi. Daha sonra Uçankutlutay ve Kayafatih sırası ile 1000-800 startları geçildi. 600’de Devirkaya az farkla Zincir Koparan’ın önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de atak yapan Zincir Koparan liderliği alırken dışından Uçankutlutay onun dışından Kaşmir Tay’ın atakları görüldü. Bu mücadeleye 200’den itibaren en dıştan Hüküm’de katıldı. Son metrelerde Zincir Koparan liderliğini korurken dıştan çok kuvvetli gelen Hüküm tam aynada rakibini yakalayıp baş farkı ve 1’18”84 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

4 thoughts on “Karabekir Kupasında HÜKÜM’den müthiş sprint…

  1. DHT YARIŞ SONUCU : 1-Hüküm —Sanibel IA(USA)
    2-Zincir koparan –A Kenn Quen (USA)
    3-Kaşmir Tay– Tigress Las(USA)
    ama Kayzbert giremez çünkü bunlar ”Türk Arap Atı ” yerseniz….

  2. Kazanana jokeyine sahiplerine ilgililerine tebrikler fakat bir tebrikte yarışı kaybetmeyi başaran Vedat Abis kardeşime!.!

  3. sizin program gözden kaçtı heralde 5 nci olan at m baydan son 400 de atın üstünde sağa doğru yalpaladı at yıkılmazdı ama az daha yeri öpücekti cocuğa yazık tahminen öyle eksantirik yerki arka taraf darma duman olurdu cocuğa yazık tahminen bir at yere tona yakın basıyor arkası western filmlerindeki kızılderili savaşları gibi yıkılanlar dökülenler tam spikerin ortada rüzgar barış dediği an ağır çekim dikkatli izle 3 5 tam net belli bence cocuğu allah korudu

  4. bunuda latife olsun diye yazıyım imparatorun gözünden kaçması doğal beşiktaş sampiyon olamadı daha yeni yeni geliyoruz kendimize zaten federasyonla papazız artık seneye doğrarlarmı görücez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir