Karacabey Elit Tayları satışa sunuluyor!

Karacabey Tarım İşletmesinde yetiştirilen  16 baş safkan Arap elit koşu tayı 13 Ekim 2020 Salı günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda açık arttırma ihale usulü ile satışa sunulacak.

Özhaber, Ayabakan, Tamerinoğlu, Bilgin, Sonalp, Hisarbey, Gobakbey ve Kurtel isimli aygırların yavrularının satışa sunulacağı ihale saat 12.00 da başlayacak ve TJK TV ile TAY TV’den naklen yayınlanacak.

News Reporter

3 thoughts on “Karacabey Elit Tayları satışa sunuluyor!

 1. Bu seneki Karacabey elit tay satışları bence fiyasko ile sonuçlanacak, bence ya 1 yada 2 tay iyi çıkar gerisi parasını ancak 3-4 senede çıkarır, çarpık orjin uyumsuz orjin bilhassa aygır kurtel e o kadar bel bağlamışlar, bence Kurtel tam Bi fiyasko zaten yarış hayatı iyi Di ama aygırlığı vasatın altında.

 2. TÌGEM’in elinde bulunan belirli sayıdaki kısraklarla,bazı aygır eşleşmeleri olumlu sonuç vermiyor ve bir çok aygır: vasat aygır durumuna düşüp tarih olup gidiyor.
  Bu aygırlara 1-2 jenerasyon sonra,direk vasat aygır gözüyle bakılmak yerine:
  TJK’nın MAHMUDÌYE ve ŞANLIURFA istasyonlarına uygun fiyatlarla gönderilse ve buralarda aşım hizmeti sağlansa,çoğalan kısrak sayısıyla bu tip aygırlar kendilerini ıspat etme şansı bulacaklardır.
  Şuda bir gerçek: şu an üretim 5-6 aygır etrafında dönüyor,isimler belli.
  Tigemde dahil olmak üzere,popüler aygırlar üzerinden para kazanılıyor.
  Bu duruma önleyici tedbirler alınmadığı taktirde sağımız solumuz: turbo,özgünhan,tamerinoğlu,ayabakan,altaha tayları ile dolacak.
  ileriki zamanda bir tıkanıklığın olacağı kesin.pediğrilere bakıldığında: bütün atlar birbirine müthiş şekilde akraba
  ilgililiren bu duruma kısa zamanda bir çözüm bulması gerekiyor.daha öncede yapıldığı gibi yurt dışından aygır ithali gibi

 3. karacabey tarım işletmesi senelerce çaş ve bilginin sırtına binerek cefasını sürdüler..üst düzey bir kaç yöneticiye bunu ilettim ama ciddiye almadılar..bakın çaş ve bilgin giderse çok ciddi şekilde oyundan düşersiniz…..çünkü başka aygırlara bakmıyorsunuz ve yeni alım yapmıyorsunuz…bunu söylediğim zamanlar sultansuyu işletmesi de çok iyi durumda değildi ve özgünhan hamlesiyle bunu aştılar…anadolu bu konuda inanılmaz akıllı ve doğru yatırımlar yaptı….belkide kulisle alakalıdır…..bu son yapılacak satıştaki tayların donlarına bakarsanız kendi aygırlarında hemen hemen hiç kır tay yok gibi..çoğu doru….bunu ciddi şekilde düşünmeliler…diğer işletme aygırlarından kırları var…yani bu nedemek oluyor?tamamen senelerce tek taraflı eşleşmeler yapmışlar…eğer farklı yeni kan hattı aygırlar almazlarsa önümüzdeki beş sene karacabeyin iyi tay çıkarma şansı çok az…her defasında anadolu ve sultansuyu her satışta karacabeyi ezici bir şekilde ezer…..acil aygır ve kısrak değişimi yapmaları gerekiyor kendi aralarında…..tabi başka dikkat çekici bir olay var oda anadolu ve karacabeyin tayları arasında inanılmaz bir fiziki görüntü farkları var…yani karacabey taylarının ilk bakışta maalesef albenileri yok…yani maça bir sıfır geride başlıyorlar….umarım bu tavsiyelerimi dikkate alır karacabey..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir