Karacabey’den üzücü haber var! Başarılı aygır hayatını kaybetti…

2019 yılında Kurtel Ekürisi tarafından Kore’den satın alınan, Türkiye’deki kısa süren aygırlık kariyeri boyunca çok sayıda başarılı yavru veren ve Amerika’dan anne karnında getirilen The Last Romance ile 93.Gazi Koşusunu kazanıp, yine yurtdışından getirilen Artsman isimli başarılı oğlu bu sene aygırlık kariyerine başlayan Tizway (Tiznow – Bethany, Dayjur), aşım sezonu için yerleştiği Karacabey Pansiyon Harada hayatını kaybetti.

Kariyeri boyunca 20 kez start alıp 7 birincilik, 1 ikincilik ve 5 kez de üçüncülük elde ederken, G2 Kelso Handikap, G1 Metropolitan Handicap ve G1 Whitney Handicap’ı kazanan aygır, Türkiye’ye getirilmeden önce Amerika’ya götürülmüş, bir müddet Murat Sancal yönetimindeki Elmendorf Harasında kaldıktan sonra ülkemize getirilmişti.

Geçen sene First Crop Sire’da lider aygır olan Tizway’in ölümü yarış camiasında üzüntüyle karşılandı. 2024 sezonu için ciddi sayıda müracaat alan aygır, aşım sezonun ilk iki haftasında 10 kısrağa aşım yapabildi.

Kurtel Ekürisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Tizway

 

 

News Reporter

14 thoughts on “Karacabey’den üzücü haber var! Başarılı aygır hayatını kaybetti…

 1. Cok cok buyuk bir kayip. Daha ilk jenerasyonu ile yarisciligimiza damga vurmustu. Air Vice Marshall, Long Runner ve Call To Victory den sonra Kurtel ekurisinin kaybettigi 4.aygir oldu. Ekuriye gecmis olsun.

 2. Çok ama çok büyük kayıp oldu hem atçılık hem de kurtel ekürisi için.
  Air Vice Marshall / Long Runner / Call To Victory şimdi de Tizway gerçekten büyük kayıp geçmiş olsun.

 3. Ahh bee kötü olmuş gerçekten. Daha İlk gelen tayları ile Gazi kazanma ve daha ilk jenerasyon 2 lileri ile liste başı aygır olan Tizway çok başarılıydı. Üstelik Aşım ücreti 500 bin tl iken bile çok talep göremesi ileriye dönük daha da iyi olacağını göstermişti. Kurtel ekürisi Air Vice Marshall dan sonra ikinci büyük kaybı yaşadı. önümüzdeki yıl yeni klas aygır getirirler muhtemelen.

 4. Nazar mı diyelim bilmiyorum ama gerçekten Türkiye’deki en iyi aygirlari say desen direkt ilk beşte yer alacak bir aygır. Çok çok büyük bir kayıp. Air vice Marshall desen kaybedilmese yirmi yıla damga vururdu. Yaşı çok gençti. Kurtel ekurisi için büyük şansızlık.

 5. Çok üzücü…Ekuri büyük aygirlarini birbir kaybediyor…Atçılık adına büyük kayıp çok çok geçmiş olsun…

 6. Bu kan ülkemizde çok başarılı. Bir tiznow kanına tekrardan ihtiyaç var. Aygır getirmeyi düşünenler değerlendirmeli bence.

 7. Kurtel eküresi ve dolayisiyla Türk atçılıgi için büyük bir kayıp.
  Gercekten çok üzücü. Heybetli ve harika görünümlü idi.

 8. 30 yasinda victory gallop aşım da kurtellerin aygirlari tek tek gidiyor ben olsam bakicisindan veterinerine, yem aldığım yere kadar bütün her şeyi değiştiririm

 9. Atçılık camiasında nitelikli personel yok bu kaçıncı kafkasli sabırlı vs tâbi At sahipleri suçlu ucuz personel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir