TBMM Koşusunda DERYA ATEŞİ ve Hışman Çizik’den tarihi sürpriz…

06 Mayıs 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan Arap atlarının önemli koşularından olan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Türkiye Büyük Millet Meclisi koşusunu, Ömer Bilir’in sahibi olduğu, Karacabey Tarım işletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Ümit Arslan’ın yaptığı Derya Ateşi (4y ka Turbo – Özberfin, Demirkazık)  jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Deniz Efe (Altaha) elde ederken, Gülhatmi (Tamerinoğlu) üçüncü, Berktimur (Turbo) dördüncü, Yollaraz (Yaşarcık) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Derya Ateşi (Hışman Çizik)

Günün önemli sürprizine imza attı…

Geçtiğimiz sene 3 yaşlı olarak sadece bir maiden yarış kazanan ve bu yıl start aldığı sınıf koşularda tatminkar sonuçlar elde eden Derya Ateşi, bugün ilk kez buluştuğu formda jokeyi Hışman Çizik idaresinde koşuyu ön grubun arkasında ve bariyer dibinde takip edip, düzlükten sonra iç kulvardan yaptığı ataklarla öndeki Deniz Efe’yi son metrelerde yakaladı ve kısa bir mücadelenin ardından rakibini geçerek kazanırken hem TBMM Koşuları tarihinin en büyük sürprizine imza attı, hem de aynı zamanda kariyerinin de ilk grup birinciliğini elde etmiş oldu.

Toplu sayılabilecek bir çıkışla içerden atak yapan Deniz Efe liderliği aldı. İkincilikte Yollaraz daha sonra Şahin Mahmut ve Soydere sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Deniz Efe liderliğini korurken ikincilikte yine Yollaraz hemen içinde Şahin Mahmut arkalarında Soydere ve Deniz Şövalyesi şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Deniz Efe lider, Yollaraz takipte, daha sonra Şahin Mahmut dışında Soydere, Deniz Şövalyesi ve içerde Derya Ateşi şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de Deniz Efe liderliğini korurken en içten Derya Ateşi’nin yanında Şahin Mahmut’un dışından da Yollaraz’ın atakları görüldü. 200’den sonra Deniz Efe liderliğini korumaya çalışırken içinden ortaya gelen Derya Ateşi ataklarını arttırdı. Son metrelere doğru rakibinin dışından gelen Derya Ateşi liderliği alıp 1 boy fark yaparak ve 1’45”22 bitiriş derecesi ile bu önemli koşuyu kazanan isim oldu.

News Reporter

22 thoughts on “TBMM Koşusunda DERYA ATEŞİ ve Hışman Çizik’den tarihi sürpriz…

 1. Deniz efe’ye Halis Karataş veya Gökhan binse burda dünya kadar olumsuz eleştiri olurdu, bıraksın gitsin filan.
  Yarış bu kazanmakta var kaybetmekte. Ne güzel bindi hışman eski halini hiç beğenmesemde askerlikten sonra bir değişim var, inş devam eder, ne güzel kazandı izlemesi çok keyifliydi.

 2. İkinci gelen atın jokeyi atı teşvik mi ediyor yoksa teşvik eder gibi yapıp aslında tutuyor mu belirsiz, çünkü bitime 20-25 metre kala atı tuttu.
  Oysa o mesafeden yanındaki at ile çekişebilirdi.
  İkinci gelen atın jokeyi bu koşudaki duruşu şüpheli görünüyor.

 3. Farklı analizde S.Akdi yorumlarıyla Hisman Çizik i nasıl bir jokey haline getirdi.Umarim bu tarzını hiç bozmaz ,olması gereken Hisman bu.

  1. İmparator Pazartesi farklı analizde hışman’a kesin şöyle diyecek;ben sana zamanında mentör olarak yalçın akağaçla çalış dedim beni dinleseydin şimdi bambaşka bi jokeydin

 4. Koşu önemli tamam ona bi itirazım yok ama burada yarışın birincilik ikramiyesi olan 1.850.000 tl ye koşacak at yok

 5. Turbo x Demirkazik eslesmesi Ingilizlerdeki Victory Gallop x Mountain Cat eslesmesi gibi. Maalesef Turboyi cok erken kaybettik. Umarim Turbo ogullari Demirkazik kızları veya torunlari ile esletirilir.

 6. Deniz efe nin sırtına binerek yarışı çekip elinden alan ,kazanan Derya Ateşini tebrik etmek lazım yarışı kazandıran tek bir isim var bence oda bu yarışa bu taktiği veren arkadaştır,gizli gölge misali….

 7. Bu Kocakaya ne yapmaya çalışıyor? amacı nedir?Derhal kapatılması gerekmektedir.
  Şaka bir yana, önde giden ve devam ettiren çok güçlü bir rakibiniz varken en geri bekleyip,virajda kısrağı en dışa alıp oradan kazanmaya çalışmak en iyimser yaklaşımla tam hayalpereslik örneği .Bu yarışın tek bir kaybedeni var o da Kocakaya olmuştur.

 8. Hismanin stilini ve genel olarak atlara muamelesini beğenmem ama bu yarış özelinde süperdi hakikaten helal olsun resmen Denizefeyi avladı…sevgili Gökhan Kocakaya gulhatmi ile en geride bekleyip kaybettigin kaçıncı yarış bu acaba?yazık güzelim kisragin kaçıncı grup yarışı heba olup gitti…Su yarışta biraz daha önde gitsen diplerinde bitirirdin yada gecerdin…En büyük rakibin en önde,sen en geride ne arıyorsun acaba?!?

 9. Yarışa pilotaj hataları damga vurmuştur. A.Çelik ne idiğü belirsiz stili ile Denif Efeye hiç katkı sağlamadı. Kocakaya ise sözde birinci jokey olsa da timing ayarlamalarında hala çok geç kalıyor bilhassa arap atlarında son 200 de bu atların kanatlanıp gelemeyeceğini artık öğrenmesi lazım.

 10. TİGEM koşusunu izleyin sadece sıralama değişti.ayni yarış içerdeki at kaybetti sadece .yarış bu ve ganyan çok yüksek çıktığı doğru ama demirperde dışında bu klasta başka at yok yarışta ve denizefe de bir sıkıntı var ayrıca at içeri yatıyor 3 yarıştır.

 11. Kimse bakmıyor herhalde eski koşularına Deniz Efe’yle 1400 çimde kafa burun girdi bu at mesafe uzayınca bu sefer Deniz Efe’yi avladı benim kuponumda vardı hışvan biraz etkisi olmuştur ama at her teşvike cevap verdi ve çok kolay kazandı at kalite yani

 12. Ykk diye bir kurum bence.kapatilsin.cezalarida aflarida
  mahkemeler versin .jokeylere.cezayi işin cilki çıkti . TJK.kurumu yönetilmiyor.parayi veren cezayı durduruyor.yazik bu .camiyaya

 13. Gulhatmi sakatlıktan çiktiktan sonra eskisi gibi donuş yapamadi. Kocakaya yanlış binmedi. Yalnız gulhatmi eski formundan uzak. Gulhatmi yakın gitsin öne kısa sprint atsın kazansın bekliyorsunuz ama o şekilde koşarsa son 200 lerde dağılır. Gulhatmi form tutması lazım. Hiçman iyi bindi. En iyi Arap atına bence hiçman çizik biniyor . Denizefe çok kötü koşmadi. Derya ateşi çok extra koştu. Bir kez daha koşulsa sanki yarış yine böyle biter koşulardan bir tanesi gibiydi

  1. Ne yapılabilir form tutması için sene sonuna doğru tutuyor form geçen sene öyle oldu kıyıcı yarımkanının yarım boy gerisinde cumhuriyet koşusunda ikinci oldu

 14. Neticede Erkeklerle koşuyor. Dişilerle koşmasi gibi olmuyor. Sakatlanınca eskisi gibi de olmadı bir türlü. Anneler günü koşusu onun koşusu olur. Ben olsaydim. Adana felan goturmezdim. Gerek yoktu. Yavaş yavaş üzerine koyar. Dişi gruplarda koşturarak form tutması fena sayılmazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir