KARNAVALDA 3. GÜN…  Neden Olmasın?

KARNAVALDA 3. GÜN

Neden Olmasın?

İki yıl aradan sonra bir Türk safkanının Dubai Meydan Hipodromunda yarışmacı olması, bizler için gurur ve heyecan verici bir olay…

Peri Lina ülkemizin en iyi dişi safkanı ve performansıyla yurt dışında koşmayı hak eden isimlerden biri. Ayağının düz basmasını ve şansın yanında olmasını dileriz.

Safkanımızdan bu koşuda iyi sonuç beklediğimizi öncelikle belirtmeliyiz. Rakipleri için tam anlamıyla “bir kapalı kutu”  ve onların tahmin edemeyeceği kadar güçlü olması önemli bir avantaj. Buna karşın; uzun bir yolculuk yaparak, koşudan kısa süre önce Dubai’ye gelmesi, ilk kez soldan dönüşlü pistte yarışması ve Meydan Hipodromu çim pistinin atlarımızın alıştığından farklı (çim boyunun çok yüksek) olması da handikap yaratabilir. Peri Lina’nın Dubai’deki iklim farklılığından, bu kadar kısa süre içinde etkilenmeyeceğini düşünenlerdenim.

Altı koşudan oluşan programa gelince:

Günün ilk startı kum pistteki 1200 metrelik handikap koşuyla verilecek ve Lavaspin koşuya katılmayacak. Daha önceki haberlerimizde, bu yıl sadece World Cup için değil, Karnavala da USA’dan atlar geleceğini belirtmiştik. USA’dan gelen Honorable Treasure (To Honor And Serve – Tempest Treasure) ve Pop The Hoop (Street Cry – Prophetically) farklı yarış tempolarıyla bence koşunun en şanslı isimleri. 800: 0.45.00, 1200: 1.10.00 dolaylarındaki dereceler yapabilen bu atlar, rakiplerinden çok daha hızlı. İngiltere’deki sentetik pistlerde iyi yarışlar yapan Laieth (Dubawi – First City) bu ikiliye rakip olabilir. Meydan pistinde deneyimli Almanaara (Shamardal – Midnight Angel) ile Wasim (Acclamation – Quiet Protest) 6’lının ilk ayağında kaybetme olasılığını azaltmak için düşünülebilirler.

Çim pistteki uzun mesafeli (2810m) koşuda Red Galileo (Dubawi – Ivory Gala) ve ilk hafta katıldığı 2410 metrelik koşunun sonlarındaki ataklarıyla göz dolduran  Appeared (Dubawi – Appearance) favorilerim. Ispolini (Dubawi – Giants Play) Godolphin Ekürisinin şansını arttıracak bir başka safkan. Speedo Boy (Vision D’etat – Shamardanse) sürpriz.

Günün üçüncü koşusu olan 1600 metrelik handikap mücadeleye 11 safkan katılıyor. Gulfstream Park ve Jebel Ali’de parlak yarışlar yapan Draco (Astrology – Bring Me Luck) favorim. Son yarışında önlere gelmekte gecikip üçüncü kalan Thegreatcollection (Saint Anddan – Cactus Cadillac) ve aynı koşunun dördüncüsü Secret Ambition (Exceed And Excel – Inner Secret) rakipleri olacak. Galvanize (Medaglia D’Oro  – Enthused) ve Irish Freedom (Pioneerof The Nile – Island Striker)sürpriz atlarım.

Bizleri de yakından ilgilendiren G2 Cape Verdi Stakes’in mesafesi (1600 metre) ve favorilerden biri görünümündeki Furia Cruzada (Newfoundland – Nuestra Machi)’nın startla birlikte hızlanması Peri Lina için avantaj oluşturacaktır. Büyük olasılıkla Victory Wave (Distorted Humor – Angel Craft) ekürisinin diğer safkanlarına avantaj sağlamak için F. Cruzada’nın üzerine gidip temposunu bozmaya çalışacak ve bundan ikisi de zarar görecektir. Poetic Charm (Dubawi – Speirbhean) Godolphin Ekürisi’nin bu koşudaki en şanslı ismi. Bence Peri Lina (Falco – Efisia) ile yapacakları mücadeleye Mia Tesero (Danehill Dancer – Souter’s Sister) katılmaya çalışacak.

Çim pistteki 2000 metrelik handikapta High End start almayacak. Böylece koşuya katılacak 10 safkandan beşi Godolphin Ekürisinin temsilcileri… Bu nedenle 6’lı ganyan için favoriyi saptamak zor değil. Altılının bu ayağında sürpriz arayanlar, öncelikle Harlan Strong (Harlan’s Holiday – Muequita Fitz) ve Dark Red (Dark Angel – Essexford)’i değerlendirmeliler. Diğer oyunlar için Godolphin Ekürisi safkanları arasındaki sıralama: Mountain Hunter (Lonhro  – Tamarillo), Celestial Spheres (Redoute’s Choice – Copernica), Nordic Lights (Intello – Marika), First Nation (Dubawi – Moyesii) şeklinde olabilir.

1600 metrelik çim handikapta da Musaddas koşmayacak. Bu koşuda da 11 safkandan beşi Godolphin Ekürisine ait. Aralarında Key Victory (Teofilo – Patroness) ahırdaşlarından farklı performansıyla dikkati çekiyor. USA’daki çim pist atlarının Avrupa’dakiler kadar nitelikli oldukları söylenemez ama Fire Away (War Front  – Salute)’de bu rakipler arasında söz sahibi olmalı. Hamdan Ekürisinin safkanları Muraaqeb (Snitzel – Tafseel) ve Suyoof (Magic AlbertMagic Harmony)’un bence birincilik şansları var; bu eküri de 6’lı ganyan kuponlarında bulunmalı. Desert Fire (Cape Cross – Crystal House) Godolphin Ekürisinin iddialı isimlerinden olabilir.

 

News Reporter

2 thoughts on “KARNAVALDA 3. GÜN… Neden Olmasın?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir