KAYASEL’den ilk Grup ve İstanbul’da ilk birincilik!

16 Nisan 2021 Cuma İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus G2/DHT Mohaç Koşusunu, Mustafa Başer’in sahibi, Anadolu Tarım İşletmesinin yetiştiricisi ve Davut Yıldırım’ın antrenörü olduğu Kayasel (4y aa Altaha – Harika, Umutbey), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği geçen yılın sentetik pistte G1 Haralar Koşusu galibi Ferit Baba (Son Martı) elde ederken, mücadeleden Sancar (Altaha) üçüncü, Dervişbey (Özgünhan) dördüncü, Pıtır (Güntay) ise beşinci olarak ayrıldı.

Mohaç (Ahmet Çelik), Ferit Baba ve Sancar

İlk Grup zaferi ve İstanbul’da ilk birincilik…

Kış mevsimi Adana’da Aralık ve Mart aylarında 6 yarış koşan ve bunların 3’ünden galibiyetle ayrılırken iki G3 mücadelede başarılı ikincilikler elde eden Kayasel, İstanbul’a Adana çim pistinde koştuğu KV-8 koşuyu kazanarak son derece moralli ve formda geldi.

Koşuya iyi başlayan ve hemen ön grubun arkasında bariyere yakın kendisine bir yer edinen safkan son virajı da beşinci sırada döndü. 400’de jokeyi en içteki Çakmaktaş ve hemen dışındaki Pıtır’ın arasından çok iyi bir kulvar buldu. Çakmaktaş’ın temposunun düşmesi ile son 300’de bariyer dibini tutan safkan, fiziksel üstünlüğünü de kullanarak Pıtır’ın içinden kuvvetle çıktı ve 200’den sonra rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirerek, sonlarda gelen Ferit Baba’nın ataklarından etkilenmeden 1’46”11’lik derecesi ile güzel bir galibiyet elde etti.

15’inci startında 4’üncü birinciliğini elde eden Kayasel, İstanbul’da geçen sene 7 yarış koşmuş, Grup koşularda plase yapmasına rağmen maiden bir yarış bile kazanmayı başaramamıştı. Mohaç Koşusu bu anlamda klas safkanın Veliefendi Hipodromundaki ilk birinciliği olurken, aynı zamanda ilk Grup koşu zaferi de oldu. Mohaç Koşusu ile kendisinden beklenen patlamayı yapan Kayasel, böylelikle sezonun kalan bölümünde 4 yaşlılara mahsus olarak koşulacak önemli yarışlarda da ne denli iddialı olabileceğini gösterdi.

Altaha/Umutbey…

Kayasel’in babası G1 galibi olan 3 G1 galibi yavru veren Altaha’dır. Annesi Harika ise hiç start almamış bir kısrak olmakla birlikte, kum pistte G2 galibi ve çim pistte 2 kez G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu ikinciliği elde etmiş, birinci sınıf yarış atı ve başarılı aygır Atom Karınca’nın öz kardeşidir.

Başarılı kısrak Kayasel’den önce yine Altaha’dan Bilgekurt gibi G2 galibi ve G1 ikincisi ve Nilda gibi G3 galibi ve G2 ikincisi başarılı yavrular vermiştir. Pedigrisinde bulunan Altaha/Umutbey çaprazı, öz kardeşleri Bilgekurt ve Nilda’nın dışında Tekiner ve Karayürek gibi başarılı safkanlarda da bulunmaktadır.

Kayasel (Ahmet Çelik)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir