KAYAYÜREKLİ Aygır Analizi…

KAYAYÜREKLİ Aygır Analizi…

Taylığında gösterdiği parlak performansı müteakiben aygırlığa başlayan Kayayürekli (Özgünhan – Sada, Tigres Light), kariyerinin bu bölümünde de verdiği az sayıda yavruya rağmen sergilediği aygırlık performansı ile bu alanda da rüştünü ispat etmeyi başarmıştır.

Aygırın start alan 24 yavrusunun 13’ü kazanırken, diğer temsilcilerden 8’inin de tabela da yer bulduğunu görmekteyiz ki, kazanan yavrularının çim, kum ve sentetik, yani üç farklı pist koşullarında da başarı sağlaması dikkat çekicidir.

Kayayürekli

Kayayürekli’nin hali hazırdaki en iyi yavrusu üç Grup 3 galibiyetinin yanı sıra bir çok kez Kısa Vadeli yarışlar kazanan Toramankaya’dır.

Toromankaya’nın annesi bir Kafkaslı kızı olup bu aygır da Caş’ın temsilcidir. Diğer taraftan Kayayürekli’nin kısrak babası Tigres Light olup bu aygır da Wiking’in oğludur.

Wiking hattı ülkemizde Caş temsilcileri ile iyi işler yapmıştır. Bu uyumun en zirve örneklerinden biri olan isim Baba Mevlüt’dür ki, bu atın annesi Tigress Lass zaten Kayayürekli’nin kısrak babası Tigres Light’ın da tam kardeşidir.

Dolayısı ile Kayayürekli için yapılacak eşleşmelerde “Caş-Wiking”  soy kurgularına sahip soy elemanlarının yer aldığı kısrak babaları veya kısrak soyları tercih edilebilir.

Bu tip bir eşleşme ile “Sa’d/Sa’d” soy kurgusu oluşacak olup ayrıca Kayayürekli’nin soy ağacında yer alan Wiking faktörü de desteklenmiş olur.

Wiking’in ülkemizde aktif bir temsilci grubu olup, aygır oğlu Genuine Ruler’ın yanı sıra özellikle Malibu Girl ve onun aygır oğulları Sarraf ve Uluer ile yine Wiking kızı olan Kutbike’nin Caş’dan olma oğlu Taliphan gibi isimler öne plana alabileceğimiz Wiking hattı temsilcileridirler.

Saydığımız bu isimlerin tamamı, yani “Sarraf-Uluer-Taliphan” “Sa’d/Wiking” soy kurgulu atlar olup bu aygırların kızları ile Toramankaya eşlemelerinde çift Sa’d, çift Wiking soy etkeni etkileşimi mümkündür.

Tüm bu örneklediğimiz soylarda görülebileceği gibi Sa’d hattından gelen Kayayürekli, yine Sa’d hattından gelen kısraklar ile Sa’d/Sa’d uyumu sağlayacaktır.

Toramankaya (Halis Karataş)

Bu manada bahse konu “Sa’d/Sa’d” soy uyumu için ayrıca Kayayürekli’nin başarılı yavrularından Destekızım’ın kısrak babasının Caş olduğunu da ekleyebiliriz ilgili referanslara…

Wiking temsilcileri olarak işaret ettiğimiz isimlerin arasında babası Devirhan olan Baturşah’ı da bulunmaktadır.

Kayayürekli’nin start alan tayları içinde yarış yaşamının ilk yılında iki kez Grup 3 yarış kazanımı ile dikkat çeken bir isim de Yürek Star’dır ki, ayrıca G1 Çanakkale Zaferi Koşusunda da elde ettiği üçüncülük de değerlidir.

Yürek Star’ın annesi Starrubi, Druid’in kızıdır. Druid de yabancı kökenli bir isim olup, baktığımızda Toramankaya’nın büyük annesi Nuzha’nın da yabancı kökenli bir isim olduğunu görmekteyiz.

Yürekstar (Mustafa Çiçek)

Yine Kayayürekli’nin start aldığı 10 koşuda %70 ikiliye giriş yüzde elde etmek gibi değerli performans koyan temsilcisi İyikim’in annesi Anaya’nın da yabancı kökenli bir isimdir. Dolayısıyla yabancı kökenli kısrak hatlarıyla aygırın uyumu dikkat çekicidir.

Diğer taraftan Anaya’nın baba hattını oluşturan Manganate, Toramankaya’nın annesi Nuzha’ın kısrak baba hattını da oluşturmakta olup yine Nuzha’nın babası Tidjani’nin kısrak babası olan Saint Lauren’in de Anaya’nın kısrak baba hattını oluşturduğunu, yani Kayayürekli’nin iki başarılı temsilcisi Toramankaya ve İyikim’in anne soylarında ortak “Manganate-Saint Lauren” etkisi görülmektedir.

İyikim

Kayayürekli’nin sekiz yarış kazanan ve 1 milyona yakın kazanç etkileşimi yaratan yavrusu Yürekli Çocuk’un annesi Umut Işığım bir Ateştopu temsilcisidir ve büyük anne Sondem de Hiratasan temsilcisidir.Yürekli Çocuk’un kısrak babası olmaları vesilesi ile işaret ettiğimiz Ateştopu ve Hiratasan’ın soy ağaçları, Kayayürekli’nin analizin bu bölümüne kadar işlenen isimler dışında uyum sağlayabileceği farklı hatlar konusunda ipucu verebilir.

Bu isimlerden Ateştopu, Umutbey’in oğlu olup, Umutbey’in sahip olduğu “Tulrab-Doruhan” soy kombinasyonu Kayayürekli için ideal soy kurgusu içeren farklı isimlerden olabilir.

Zira Kayayürekli’nin en üst düzeyde baba kardeşlerini incelediğimizde özellikle Tulrab-Tulyar olmak üzere Doruhan ve Berk hattı ile uyumu görmek mümkündür.

Kayayürekli’nin G3 kazanmış baba kardeşleri Özçevik ve Gözyaşı Gecesi’nin (aynı zamanda G1 ikincisidir) kısrak babaları olan Sezginbey, Umutbey’in oğludur.

Yine Kayayürekli’nin G1 kazanmış baba kardeşi Hızlı Ahmet’in kısrak babası olan Atak da Sava’nın oğlu olup, Sava da Umutbey’in tam kardeşidir.

Kayayürekli’nin bir başka G1 galibi baba kardeşi Altıncı His’in kısrak babası olan Sergen de Tulrab temsilcisi olup dolayısı le Umutbey ve Sava ile baba kardeşidir.

Ayrıca Sergen’in annesi Malike 15’in aynı zamanda Kafkaslı’nın da büyük annesi olduğunu ve bu aygırında Toramankaya’nın kısrak babası olduğunu da anımsayarak Sergen için ekstra bir not koyulabilir Kayayürekli konusunda…

Diğer taraftan Umutbey’in kısrak babası olması vesilesi ile vurguladığımız Doruhan’ın da yine Kayayürekli’nin bir başka G1 galibi baba kardeşi Selkut’un kısrak babası olan Arslanbey’in babası olduğunu ve ayrıca da Ateşalan ve Sararhan gibi G3 galibi Kayayürekli’nin baba kardeşlerinde de kısrak babaları İbocan ve Sarar’ın babaları Bilgehan 1 ve Doğanay’ın her ikisinin de Doruhan temsilcileri olduğunu görüyoruz.

Bu saydığımız isimlerden İbocan’ın annesi Oyuncu 11 olup bu kısrağın bir diğer aygır yavrusu Birader’in Kayayürekli’nin başarılı baba kardeşlerinden G1 galibi Kastal ile onun tam kardeşi Yol Bulan ve de A3 galibi Atik Atik’in kısrak babası olduğunu da görmekteyiz.

Kayayürekli’nin başarılı baba kardeşlerinde karşımıza çıkan çok net bir olduğu da Kemiyetülırak 56 etkisidir.

G1 ikincilikleri olan Toros Aslanı ve Usta’nın yanı sıra, G1 galibi Selkut ve onun tam kardeşi olan A3 galibi Tangöze’nin yanı sıra, G2 galibi Bosna Hersek’in de büyükannelerinin Kemiyetülırak 56 olması dikkat çekicidir.

Doğal olarak Kemiyetülırak 56 neslinden gelen isimler için soy ağacındaki diğer etkenler de göz önüne alınarak Kayayürekli ile eşleştirilmesi düşünülebilir.

Yürekli Çocuk bahsi ile işaret ettiğimiz Hiratasan’a gelince, bu aygırın da aygır Berkoş’un tam, Tunca, Karahalife ve Sam Abrasic ile anne kardeşi olduğunu da notlarımıza ekleyelim.

Yazan: Muslihiddin Gurup

KayayürekliNews Reporter

5 thoughts on “KAYAYÜREKLİ Aygır Analizi…

  1. Bu başarılı olan atların çoğunda yabancı orjinler var.Bu wiking kanını neden iptal etmiyorlar.Kaizbertte gelince herşeyi söylüyorlar.Adalet olacaksa herkes için adalet olsun

  2. Annesi yabancıya dayandığında dolayı toramankaya koşuyor.B
    yabancı kanlar her koşuya girmese ne güzel olurdu

  3. Bu aygır Kaya ekurisinde başarılı Kaya ekürisuni ve diğerlerini ayrı değerlendirmek gerekir Kaya ekürisi Hazarfen ve Hicran ı bile aygır yaptı ve bu aygırın temsilcileri yarış kazandı bu aygirlara hangi kisrağı çekerseniz çekin tabela bile yapamaz

  4. Kayayurekli cok iyi bir aygir. Kaya ekurisi basarili olmak istiyorsa kisraklarin buyuk cogunlugunu bu aygira cekmeli çünkü aygir kendini ispatladi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir