KAYIKÇI Kupası KING SERKAN’ın…

Unutulmaz atçı ve yetiştiricilerden Şükrü Kaya Kayıkçı anısına 14 Temmuz 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-8 koşuyu, A.Murat Şen’in sahibi, İlhami Gültepe’nin yetiştiricisi ve Metin Özdil’in ise antrenörü olduğu King Serkan (4y da Yonaguska – Selcanım, Always A Classic), jokeyi Erhan Yavuz ile kazandı.

7 Safkanın katılımı ile 2000 metre sentetik pistte koşulan 70.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, beklendiği gibi kolay bir şekilde ve 2’04”22’lik derecesi ile 3.5 boy farkla kazanan King Serkan’ın ardında ikinciliği koşunun iyi koşan safkanlarından Makaracı Çocuk (Sri Pekan) elde ederken, bu safkanın 3 boy gerisinde Curtaralo (Kurtiniadis) üçüncü, onun da 1 boy gerisinde Çeko Dayı (Fire Ball) ise dördüncü oldu.

24’üncü startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen King Serkan, sentetik pistteki 4’üncü yarışında 3’üncü birinciliğine imza atarken kazancını da 1.276.700 TL’ye yükseltti.

King Serkan (Erhan Yavuz)

Blushing Groom-Deputy Minister soy çaprazlaması…

Merhum Şükrü Kaya Kayıkçı adına düzenlenen koşu 2009 yılından itibaren düzenlenmekte olup bu yıla kadar KV-6 şartı içeriğinin bu yıldan itibaren KV-7 olduğunu görmekteyiz.

3 ve yukarı yaşlılara ait yarışta, 3 yaşında hiç bir katılımcı yoktu ve katılan 7 atın sadece biri 4 yaşında idi. Koşuda start alan King Serkan, G1 ve G3 galibiyetleri olan bir isimdi ve yarışın ve altının ağır favorisi olmasının hakkını verip rahatça kazanırken, muhtemel ganyanlarda 19.40 ile sonuncu at olan Makaracı Çocuk da gayet ilginç bir ikincilik yaptı doğrusu…

Makaracı Çocuk’un babasının yavrularının Ş.Kaya Kayıkçı Koşusunu iki kez ve de kısrak babası Common Grounds’un bir yavrusunun da bu yarışı kazanması ne kadar gerekli bir ayrıntıdır bilemedim ama yine de yazmak istedim!

Koşunun galibi King Serkan, babası Yonaguska‘nın ülkemizde G1 kazanan tek tayıdır. King Serkan’ın annesi Selcanım, Always a Classic kızı olup Deputy Minister torunu olduğuna ve de Yonaguska da Blushing Groom hattı aygırı olduğuna göre, güzel bir Blushing Groom-Deputy Minister soy çaprazlaması olduğunu görmekteyiz ki, bu soy kurulumunun en güzel hallerinden biri Awesone Again’dir kuşkusuz.

Always a Classic’in annesinin No Class oluşu, bahse konu nickin, tuzu/biberi/sosu, veya toplam mana da tartışılmaz bir rengidir de diyebiliriz. (Muslihiddin Gurup)

Şükrü Kaya Kayıkçı Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir