Kazakistan’dan geldi, Dubai’de G1 kazandı! Dünya O’nu konuşuyor!

Keeneland 2021 yılı Eylül Ayı Satışlarından yearling olarak 12.000 $’a satın alınan Kabirkhan (California Chrome – Little Emily), isimli safkan, Dubai Meydan Hipodromunda kazandığı yarışlarla bir anda dünya atçılığının ilgi odağı oldu.

Kazak atçı Tlek Mukanbetkaliyev’in sahibi ve Dubai’de defalarca liste başı olan Amerikalı Doug Watson’ın antrenörü olduğu Kazakistan’dan getirilen 3 yaşındaki safkan, 12 Ocak 2024 tarihinde Dubai’de koştuğu ilk yarış olan 2000 metre kum pistteki Handikap mücadeleyi jokeyi Patrick Dobbs ile kazandıktan sonra, 26 Ocak 2024 Cuma günü 1900 metre kum pistte koştuğu 1 milyon dolar ikramiyeli G1 Al Maktoum Challange’ı da aynı jokeyi ile kazanarak inanılmaz bir başarıya imza attı.

Rusya sınırları içerisinde Almatı, Pyatigorskiy, Na’lchik ve Krosnodar  Hipodomlarında koştuğu yarışlarda sadece bir kez Rusya Derbisinde geçilen Kabirkhan, Meydan Hipodromundaki başarısı ile bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Safkanın antrenörü Doug Watson yarıştan sonra verdiği röportajda “Bu mesafede şimdiye kadar antrene ettiğim en iyi at olabilir. Sahiplerinin bundan sonra ne yapmak istediklerini göreceğiz ancak bizim kadromuzda olduğu için mutluyum. Ekibimiz, üst düzey ilk zaferini elde eden jokeyimiz ve tabii ki Kazakistan’daki herkes için çok sevinçliyim.” dedi.

Watson henüz net bir şekilde duyurmasa da, Kazakistan şampiyonu Kabirkhan’ın 12 Milyon Dolar ikramiyeli G1 Dubai World Cup‘ta start alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

News Reporter

13 thoughts on “Kazakistan’dan geldi, Dubai’de G1 kazandı! Dünya O’nu konuşuyor!

 1. Attan ziyade jokeyi koşuyu çok iyi kontrol etmiş. Duracağı yeri ve sprint mesafesini herkes böyle isabetli ayarlayamaz.
  Kazakistan zaten özbeöz Türk olduğu için bu başarıdan bizlerin de gurur duymamız gerekir.

  1. Kardeş sen antrenörün ne dediğini okudun mu?
   Safkanın antrenörü Doug Watson yarıştan sonra verdiği röportajda “Bu mesafede şimdiye kadar antrene ettiğim en iyi at olabilir. Sahiplerinin bundan sonra ne yapmak istediklerini göreceğiz ancak bizim kadromuzda olduğu için mutluyum. Ekibimiz, üst düzey ilk zaferini elde eden jokeyimiz ve tabii ki Kazakistan’daki herkes için çok sevinçliyim.” dedi.
   Bu antrenör imza antrenörü değil. Türkiye nin atları, jokeyleri, antrenörleri başarılı olsun ben onlarla gurur duyarım. Bırakın yabancı hayranlığını

   1. Kazak Türkleri sana göre yabancı olabilir ama yabancı olan ayrı bir ülke, halkı yabancı değil, aynı kanı taşıyoruz.

 2. Yarışın son 100 metresi, farkı 4 boy yaptıktan sonra jokeyi safkana 4 kırbaç vuruyor, Ülkemizde ilk defa ata binecek aprantimiz bile böyle birşey yapmaz. Vedat ABİŞ bu jokeyden en az 4 gömlek daha iyi jokey, umarım önümüzdeki bir kaç yıl içinde Vedat’ı bu yarışlarda izleyebiliriz.

 3. Pandemi olmasaydı yine Rusya’dan giden, finallere katılmaya hak kazanan TUZ isimli safkan da ciddi bir başarı yakalayabilirdi.

 4. Demekki neymiş bu tip yarislarda outsider ülkelerin atı şayet iyiyse kazanabiliyormus…Çok büyütüyoruz gözümüzde bu yarışları…Grand Ekinoksu Ribellayi Sabirliyi Win River Wini Dinyeperi çok çabuk unutuyoruz…Mesele bizde atçılık kalitesinin geri gitmesi, konu bu kadar açık…

 5. Kazakistan gideniniz varmı bilmiyorum.Bazı meyve,sebzeler kahve,kakao örnek aynı meridyende yetişir en iyisi.Antep fıstığı Güneydoğumuzda ,Italyanın güneyi gibi.Moğolistan,Kazakistan ,Rusya’nın bir bölümü atçılığı bizden sonra başlasada toprak ve iklim bizden daha uygun ve geniş.İrlanda ve İngiltere’ye en yakın Yeni Zelanda mı artık tartışılır.

 6. Yahu Kazakistan gibi uluslararasi spor alanlarında hiç bir başarısı olmayan sıradan bir ülkeden dubaide gr 1 koşu kazanan at çıkması yani söyleyecek çok söz var ama biraz utanırız belki yıllarca dubaide plase yaptığımız zaman kırk takla atardık. Kazakistan gibi sıradan bi ülkeden dubaide gr 1 yarış kazanmak. İşte bu iş öyle çocuk oyuncağı değil. Kazakistanda da olsa işi doğru yaptınız bakın sonuç nasıl oluyor. Bizim dubaide gr 1 yarış kazanma şansımız mı! Güldürmeyin beni. Bendeyim 20 sizdeyin 30 yılda bile çok zor……

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir