Kazandı ama heyecanlandırdı..!

17 Mayıs 2024 Cuma günü İstanbul Yeşiloba Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Fetih koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (6y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Tit For Tat (Powerscourt) elde ederken, Cheeky Son (Invincible Son) üçüncü, President Of City (Victory Gallop) dördüncü, Age Of Fire (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kalitesi ile…  

Yeni sezona G3 Prof. Dr. Kenan Binak galibiyeti ile başlayan Burgas adeta bütünleştiği jokeyi Vedat Abiş idaresinde koşuyu ön grubun hemen arkasında takip ederek son düzlüğe rakiplerinin dışında çıktı ve kolay temposu ile 300’de liderliği alan safkan bundan sonra farkı açması beklenirken sonlarda rakipleri farkı azaltsa da kalitesi ile koşuyu kazanıp 15’inci Grup zaferini elde etti.

News Reporter

5 thoughts on “Kazandı ama heyecanlandırdı..!

  1. Vedat tribün yarışı yapayım derken az daha şampiyonun zaferine gölge düşürecekti. Ayakların düz bassın şampiyon BURGAS. Diğer safkanlardan Tit For Tat ve Cheeky Son ise bir sonraki yarışlarında dikkat.

  2. Kazandi ama gectigi rakipler Kisa vade seviyesinde bile degil. Atciligimizin geldigi nokta iste maalesef bu. Burgas bu tarihin en zayif 3 yukari jenerasyonunu bulmus bu sene zor gecilir. Sadece 1600 kosarlarsa haziranda Grup 1 Alihan gecebilir.

  3. İlk 400 28, ilk 1000 1.07.00 civarı… Bu tempolarda Burgas’ı geçemezsiniz. Burgas’ın alametifarikası son 800’ü hızlı koşmak. Bu tempoda anca jokeyi hata yaparsa kaybeder. Temponun artmasına ihtiyacı yok, Vedat Abiş’le bekleme yarışları yapsa da klasik bekleme atı değil.

    Yarışa dönersek diğerleri “Ağanın eli tutulmaz, biz tabelaya koşalım” yarışı yaptılar. Age of Fire’ın numara götürme olayı, Vincitore’nin çimde numarayı almasına benziyor. Dişli rakipler varsa 1-2 boy önde olmalarının hiçbir esprisi yok. Gidişatta 2-3-4 gitse daha iyi olacak gibi, özellikle 2400’te. Cheeky Son bu mesafede biraz eksik, 2000-2200’de daha iyi koşar. Azmin Zaferi’den çok daha iyi bir koşu bekliyordum. Tit For Tat’in kâğıdı hem mesafede hem çimde iyi şeyler vadediyordu, iyi koştu.

    Yarış sonunda, sosyal medyada kenter mi kazandı zorlandı mı tartışması oldu. Tek boyutlu değerlendirmek zor. Kenter götürdü ama o düşük tempolara rağmen sonlarda duruldu. Sonda itti ve farkı korudu ama orada Vedat Abiş son 50’de içeriyi daralttı, içeridekiler neden teşviği bıraktı diyenler oldu; sebebi bu. Yarışın diğer boyutunda, kenter gitmese ve kamçı kullansa 3-4 boy fark olur muydu onu tartışırız.

    En nihayetinde, Burgas’ı kendi klasında eleştirsek ben koşusunu beğenmedim. Bilhassa 2400’te, Taylolo ve 3 yaşlı yeni rakipleri gelince işi zor olacak diyenlerdenim. 1600 ve 2000’de daha da sert rakipleri olacak. Ayrıca haddinden fazla bariyeri arıyor.

  4. Günümüz ingiliz grubunda kendisine denk bir rakip yok. 6 yaşında bir şampiyon safkanı ne zamana kadar yormayı planlıyorlar. Burgas’ın da dinlenmeye ve yaşamaya hakkı var. Bu şekilde devam ederse Türk atçılığının neden bir kez daha gelişmediğini göreceğiz. Daha fazla yormadan aygırlığa ayrılması düşüncesindeyim. Seviliyorsun doru kedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir