Kemal Ararat Koşusunu AKTAŞKAYA kazandı…

14 Temmuz 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus Kv-6 Kemal Ararat koşusunu, Ahmet Kaya’nın sahibi olduğu, Kaya Dünyası Ltd. Şti. Tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Seçkin Aydoğan’ın yaptığı Aktaşkaya (3y ae Kafkaslıefsanesi – Nargüzeli, Yavuzca) jokeyi Hakan Yıldız ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Mucize Han (Müzicekaya) elde ederken, Sürgün Kral (Baba Mevlüt) üçüncü, Kayaların Efendisi (Yürekkaya) dördüncü, Çelikmert (Kaizbert) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

İlk Kısa vade galibiyeti… 

Son katıldığı Kv-9 Rüzgar.30 koşusundan dördüncülükle ayrılan Aktaşkaya ara ara birlikte olduğu jokeyi Hakan Yıldız idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra aralardan yol bulup 200’den sonra rakiplerine hakim olarak kazanırken ilk Kv koşu galibiyetine imza atmış oldu.   

Çok Yürekli’nin 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Uçankutlutay liderliği alırken ikinciliğe Çelikmert girerken daha sonra Avcıtokoçin ve Mucize Han sırası ile 1200 startı geçildi. 1000’de Uçankutlutay liderliğini korurken ikincilikte Çelikmert arkalarında Avcıtokoçin ve Mucize Han şeklinde 800 startı geçildi. 6000’de Uçankutlutay az farkla liderliğini korurken yine ikincilikte Çelikmert hemen içinde Avcıtokoçin olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Uçankutlutay halen lider, içinden Mucize Han’ın dıştan da Aktaşkaya’nın atakları görüldü. 200’de Mucize Han liderliği alırken ortadan Aktaşkaya’nın onun dışından da Sürgün Kral’ın atakları görüldü. Son metrelerde ortadan kuvvetli gelen Aktaşkaya içindeki ve dışındaki iki rakibine hakim olarak 1 boy farkla ve 1’33”54 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Aktaşkaya (Hakan Yıldız)
News Reporter

2 thoughts on “Kemal Ararat Koşusunu AKTAŞKAYA kazandı…

  1. Sürgün Kralın çok rahat kazanabileceği bir yarışdı.Sihirbaz usta jokey sağolsun en geride kalarak virajdan sonra en dışa açılarak hem yarışı kaybettirdi,hem yarış severi yanılttı, hemde atı bedavadan koşturdu.Durmadı King Rasimede aynı şeyi yaptı, gerçekten sihirbaz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir