KING BERKAY yaz sezonuna A3 ile başladı…

24 Nisan 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1500 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusunu, A.Murat Şen’in sahibi, A.Murat Şen ve Erkan Bingöl’ün yetiştiricisi ve Metin Özdil’in antrenörü olduğu King Berkay (4y aa Bosporus – Cybele, Royal Abjar) jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği sonlarda çok güçlü gelmesine rağmen yetiştiremeyen Fire Of World (Hakeem) elde ederken, mücadeleden yine son düzlüğü iyi koşan safkanlardan Göğüsgeren (Victory Gallop) üçüncü, Contender (Halicarnassus) dördüncü, Victor Wolles (Win River Win) ise beşinci olarak ayrıldı.

King Berkay (Hışman Çizik)

İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatına geçen sene Şubat ayında Adana’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan King Berkay, sonrasında Şartlı-5, Şartlı-4 ve KV-6 birincilikleri elde ederek bütün dikkatleri üzerine çekmiş, beşinci yarışında koştuğu A3 mücadeleden beşinci olarak ayrılan safkan sonrasında sezona bir KV-6 galibiyet daha sıkıştırmıştı.

Bu seneye Ocak ayında A2 Kurtuluş Koşusu ikinciliği ile başlayan safkan, Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusuna gelene kadar 5 yarış daha koştu ve bunlardan KV-8 Toraman Koşusundan birincilikle ayrılmayı başardı.

1300 metre kum pistte 2’de 1, 1400 metre kum pistte 6’da 2 ve 1500 metre kum pistte 6’da 4 yapan süratli safkan kariyerinin en önemli başarısına, bu sezon Ankara’daki il sınavı olan A3 klasmanındaki Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu zaferi ile ulaştı.

Uyumlu jokeyi Hışman Çizik ile 9’uncu startında 6’ıncı birinciliğini elde eden King Berkay, 16 startta 7 birinciliğe ve 886.862 TL kazanca ulaştığı bu koşudaki parlak performansı ile benzer mesafelerde yaz sezonu boyunca önemli başarılara imza atacağını da göstermiş oldu.

King Berkay (Hışman Çizik) ve Fire Of World (Akın Sözen)

Bosporus/Royal Abjar…

King Berkay’ın babası; 11 Grup galibiyeti içeren parlak yarış kariyeri sonrası aygırlık kariyerine başlayan ve 16 yıl boyunca toplam 76 Milyon liranın üzerinde ikramiye kazanan çok sayıda başarılı yavru verip 2019 yılında 24 yaşındayken hayatını kaybeden Bosporus’dur.

King Berkay’ın annesi Cybele ise; 10 koşuluk kısa yarış hayatında bir maiden birinciliği elde edip Kısa Vade koşularda plaseleri bulunan bir Royal Abjar kızıdır. King Berkay’dan önce KV-9 galibi ve G3 ikincisi Ak Dimaond (Win River Win) ve KV-6 galibi Anatolian Storm (Anatoly)’u doğuran kısrak, ayrıca 1 A2 ve 2 A3 yarış galibi Tsar (Manila)’ın da kız kardeşidir.

King Berkay’ın pedigrisinde yer alan Bosporus/Royal Abjar eşleşmesi, özellikle kum pistteki başarıları dikkat çeken safkanlarda karşımıza çıkmaktadır. Aygır Bosporus, kısrak babası Royal Abjar olarak King Berkay ve Lady Venüs’de kendisini gösteren eşleşme, aygır Royal Abjar, kısrak babası Bosporus olarak My Royal Sun da dikkat çekicidir. Söz konusu başarılı atların tamamı kum pistte ve kısa/orta mesafelerde başarılı olmaktadır.

Bosporus
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir