Kır İktidar…

2010 yılında A3 klasında ve 1900 metre mesafede düzenlenmeye başlayan Harem Koşusu, 2013 yılından itibaren G1 statütüsünde, 2100 metre mesafede ve üç ve yukarı yaşlı dişilere mahsus olarak yapılmaya başlandı ki ilk üç yıl sadece dört ve yukarı yaşlı dişilere ait bir koşuydu bu önemli mücadele…

Muslihiddin Gurup

Koşunun 9 yıllık geçmişine baktığımızda 3 yaşlı olarak yarışı kazanan iki ismin Adakarası ve Peri Lina olduğunu görmekteyiz ki, bu değerler bize Harem Koşusunda 3 yaşlı dişilerin daha düşük kazanma yüzdesine sahip olduklarını ifade edebilir bu zaman periyodu için…

Bu yarışı 2015 yılında kazanan Hard Baby olmuştu ve 2021 yılındaki koşuda şayet Hard Of Hüsne kazansa idi kendisi ve kızı bu koşuda kazanan ilk anne familyası olacaklardı. Ayrıca Hard Off Hüsne kazansa idi, babası Luxor’un 13. Grup 1 galibi yavrusu olacaktı… Ama koşu bir burun farkı ile Girl Gone Bad’in lehine bitince bu sefer de başka anektodlar yaşandı…

Girl Gone Bad’in galibiyeti, babası Toruk Macto’ya aygırlık kariyerindeki ilk G1 galibiyetini getirdi. Kaldı ki başarılı aygırın bu zamana değin Grup koşu galibi yavrusu dahi yoktu.

Ayrıca Girl Gone Bad’in jokeyi Mustafa Çiçek de ilk kez bu yarışı kazanırken aynı zamanda kariyerindeki dokuzuncu G1 zaferine imza attı. Koşuyu zor bir yerden ısrarlı binişi ile adeta iğne deliği gibi bir noktadan lehine çeviren başarılı jokeyi ve Girl Gone Bad’in ilgililerini tebrik ediyoruz.

Girl Gone Bad (Mustafa Çiçek)

Girl Gone Bad’in annesi Heiress S, şampiyon yarış atı Devir’in kızıdır. Canlı seyretme şansına eriştiğim bu efsane, aygırlık yaşamında çok başarılı olamadı ve sadece iki G3 kazanan yavru verebildi. Bunlardan biri Champs, biri de Daphne idi…

Bununla birlikte Devir çok güzel bir orjine sahipti ve kızları kısrak babası olarak Devir’e kariyerinde daha fazla katkı sağladılar.

Bunlardan biri de Serhuncan’dır ve onun da G1 kazandığını göz önüne alırsak Devir’in kısrak babası olarak iki G1 yavruya imza attığını görmekteyiz.

Ayrıca After Forever’ın G2 ve Leventcan’ın da G3 galibiyetleri düşünüldüğünde, zaten toplamda 56 koşan yavrusu olabilen Devir’in kısrak babası olarak fena bir performans koymadığını da ifade edebiliriz.

Devir’in aygırlık kariyerindeki en başarılı yavrularından olan Champs, hem Sait Akson Koşusu galibi, hem de Gazi Koşusunda üçüncü olmak gibi değerli bir performans ortaya koymuştu…

Champs’ın babası High Top ismini Girl Gone Bad’ın büyük dedesi Montjeu’un kısrak baba hanesinde de görmekteyiz ki Montjeu’un kısrak babası olan Top Ville, High Top’un oğludur.

Yine Devir’in baba kardeşi ve Çaldıran ile ETD üçüncüsü Blush Grey’in de Kalamoun/High Top soy kurgusuna sahip olduğunu iletelim.

Grey Sovereign

Heiress S’in soy ağacına baktığımızda kısrağın Zeddaan üzerine 4*3 ve onun da babası olan Grey Sovereign üzerine üçlü bir akrabalığa sahip olduğunu görmekteyiz. Bu çok önemli aygırın soy ağacında üçlü tesisi, Heiress S’in annelik performansına pozitif etki yapmış olabilir.

Şimdi geldiğimiz bu noktada bu isimler üzerine bir toparlama yaparsak;

  1. Top Ville : High Top (Nearco)/ Charlotesville (Prince Chevalier) nick
  2. Devir’in dedesi Kalamoun : Grey Sovereign(Nasrullah-Nearco)/ Prince Rose nick
  3. Heiress S’in büyük annesi Adele Toumignon : Zeddaan(Grey Sovereign)/ Beau Prince (Prince Chevalier) nick
  4. Khairunissa : Prince Bio/Rivaz nick
  5. Sir Gaylord : Royal Charger(4/3 Nasrullah)/ Princequillo nick
  6. Secretariat : Nasrullah/Princequillo nickNews Reporter

3 thoughts on “Kır İktidar…

  1. Yarış kazanınca hep aynı şeyler handıkap tabela bile zor yapan attı neden yazmıyordunuz o zaman?

    1. Ölçümüz başarı… Bir başarı olduğu zaman onun arkasındaki gerçeği her yönüyle arıyoruz. Başarı yoksa neyi arayacağız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir