Kısrak Koşusunda zafer MOONLIGHT FAIRY’nin…

4 Haziran 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus G1 Kısrak koşusunu, Ahmet Güzelocak’ın sahibi olduğu, Ahmet Aydemir tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Batuhan Turgul’un yaptığı Moonlight Fairy (3y kd Graystorm – Ay İncisi, Kaneko) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Prenses Sylvester (Mr Oven) elde ederken, Çakalın Kızı (Çakal Carlos) üçüncü, General Briella (General Quarters) dördüncü, Horror (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Moonlight Fairy (Ayhan Kurşun)

 

Önemli sürprize imza attı…  

6 ay aradan sonra bu yılki ilk startı olan Kv-8 Kadir Keçelioğlu koşusunu Adigem’in burun farkı ile arkasında ikinci tamamlayan Moonlight Fairy, bugün ilk kez buluştuğu formda jokeyi Ayhan Kurşun ile katıldığı ve start öncesi yaptığı yaramazlıklar nedeniyle düşürdüğü nalı start gerisinde yeniden çakıldığı koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra ortadan yaptığı sprintle kazanmayı başarırken, kariyerinin ilk grup galibiyetini önemli bir sürprize imza atarak elde etmiş oldu.   

Toplu sayılabilecek bir çıkışla birlikte atak yapan Prenses Sylvester liderliği alırken ikincilikte General Briella hemen dışında Horror ve Steel Queen sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Prenses Sylvester liderliğini korurken ikinciliğe Steel Queen girdi. Daha sonra General Briella ve Horror şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Prenses Sylvester halen lider, Steel Queen takipte daha sonra General Briella ve Moonlight Fairy sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Prenses Sylvester az farkla ikincilikte Steel Queen’in önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Prenses Sylvester liderliğini korurken ortadan General Briella’nın dışından da Moonlight Fairy’in atakları görüldü. 200’de Moonlight Fairy öndeki Prenses Sylvester’i yakaladı ve ona hakim olup, sonlarda farkı 1 boya çıkararak ve 2’15”26 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

5 thoughts on “Kısrak Koşusunda zafer MOONLIGHT FAIRY’nin…

 1. kazanan hakkında tek yorumum olacak çok iyi koştu bu pistte koşulması gerektiği gibi koştu kazandı amaaaaaaaaa bir nal için içerde 14 dakika bekleyen atların at sahiplerinin hakkına girmedi mi…. çıkarın tüm atları… yarışı 15 dakika tehir edin… çok mu zor sayın komiserler kurulu….

  ilk giren kısrağın suçu 1 nolu start mı…. atlar içerde uyudu resmen yaaa… ayıptır günahtır…

  onu geçtim bu koşuda bu pistte en geriden gelmek ne kadar zor olur… bir önceki sait akson da gördü tüm jokeyler ama anarres en gerinin gerisinde yarış bitiyor diblerine koşmadan geliyor… tamam çok kaliteli at olabilir grup içinde gitmek kısrağı bozabilir diyorsan atların dışından yürüt ordan gel… tekrar tekrar seyrettim koşu halis karataş’a yazar bu kadar geride beklenmez….

  benim net favorim prenses sylvester tüm gücü son 400 ile 200 arasında kullandı… ele biraz tutup sermaye bırakırsa sanırım gazi günü dişilere yapılan koşunun en iyisi olacak…

  çakalın kızı çok hazırdı… eğer aynı atlar aynı şanslar ile bir daha koşsa hışman koşuyu kazanır…

  1. Ayni gün 5. koşuda da 2 numaralı atın da nalı düştü. Ancak tüm atlar makineye girmeden önce bu atın nalı çakıldı ve atlar makineye öyle alındı.
   Sanıyorum doğru olan buydu. Son kulvarı tercih eden 3 atın bu kadar geç starta alınması pek adaletli değildi. Bu durumlara bir standart getirilmesi, ya da Genel Hükümlerin 15/o maddesine son fıkrasına bakmak gerekir diye düşünüyorum.

 2. Benim görüşüm bu seneki kısrakların gazide şansı yok başka G1 koşularda şanslarını denerlerse kısraklar için daha iyi olacaktır.

 3. Anarres bir kez dahi 1.600 metre üstü bir yaris koşmamis bir ati sırf Halis Karatas biniyor diye yarisin favorisi yaptılar. Bu bahisciler ve yorumcular
  yarislari atlar degilde jokeyler koşuyor zannediyor.
  Dün bir numaralı jokey Halis sanki hipodromda yoktu. Ayhan Kurşun vardi,,,,
  Birde Ayhan Kurşun dün kendisinin devemli bindiği ati ondani alıp Halis´e veren
  at sahiplerine çok güzel cevap vermis oldu. Tebrikler…,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir