KIYICI kaldığı yerden devam ediyor…

03 Şubat 2023 Cuma günü Antalya Hipodromunda 1700 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Kekova Körfezi koşusunu, Onur Türker’in sahibi olduğu, Engin Alagöz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Melek Özgül’ün yaptığı Kıyıcı (5y ka Kaizbert – Sönmez Esintisi, Birader) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Yiğitkardeş (Kaizbert) elde ederken, Bana Müsade (Kaizbert) üçüncü, Rock Iron (Sultan De Faust) dördüncü, Çekoğlu (Turbo) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Pist rekoru ile gelen galibiyet…

G1 Cumhuriyet koşusu galibiyeti ile geçtiğimiz sezonu kapatan Kıyıcı, 97 günlük ara sonrası ilk kez çıktığı Antalya ve sentetik pistte çok iyi uyum sağladığı jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde start çıkışı sonrası geriye düşmesine rağmen önde giden rakibinin arkasında yer alıp düzlükten sonra yaptığı etkili sprintle liderliği aldı ve sonlarda dışından gelen rakibine direnerek kazanırken yeni yıla da galibiyetle başlamış oldu.

Kıyıcı’nın start çıkışı depar yapamadığı için grubun 5 boy gerisinde başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Rock Iron liderliği alırken doldurup gelen Kıyıcı ikinciliğe girdi. Daha sonra Yiğitkardeş ve Çekoğlu sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Rock Iron liderliğini korurken yine ikincilikte Kıyıcı arkasında Yiğitkardeş daha sonra Çekoğlu ve Bana Müsaade şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Rock Iron halen lider, Kıyıcı takipte, daha sonra Yiğitkardeş sırası ile 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400 geçilirken atak yapan Kıyıcı liderliği alırken dışından Yiğitkardeş’in atakları görüldü. 200’den sonra Kıyıcı ikincilikteki Yiğitkardeş’in tüm ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek 1 boy farkla ve 1’54”69 bitiriş derecesi ile pist rekoru kırarak kazanan isim oldu.

Kıyıcı (Mustafa Çiçek)News Reporter

5 thoughts on “KIYICI kaldığı yerden devam ediyor…

  1. Kaizbertler ne kadar güçlüymüş.ilk 3 kaizbert yavrusu.Dördüncü at sultan de faust.Ben bu ırkın arap atlarıyla koşmasına karşıyım.Bunların pedigrilerini neden iptal etmiyorlar

  2. bu arada atın isim babasını canı gönülden tebrik ediyorum GIYICI… Adana’da bizim mhallede vardı böyle abiler:)

    1. “Allahına kurban, kıyıcı abi” yetmişlerde olsaydı herhalde böyle hitap ederdik.
      Zaten kıyıcı dendi mi akla Adanalı abiler gelir.
      En azından “bibidibabidibu” olmadığı için şanslıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir