KIZIL TÜY’den Emniyetli Birincilik!

10 Nisan 2019 Çarşamba günü Veliefendi Hipodromu’nda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-7 İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koşusunu, Hasan Selçuk Ekinci’nin sahibi ve yetiştiricisi, Aydın Küçükaksoy’un ise antrenörü olduğu Kızıl Tüy (Utopia – Şeker Ayşe, Barnato), jokeyi Ayhan Kurşun ile 1500 metre sentetik pistte 1’30”73’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı. 5 Ay aradan sonra ilk yarışına çıkan King Of Tatvan (Hakeem) başarılı bir performans sergilediği koşudan ikincilikle ayrılırken, Adana’dan gelip ilk kez İstanbul pistine çıkan Bruce Wayne (Victory Gallop) üçüncü, sentetik pistin başarılı ismi Rubuco (Dr Fong) ise dördüncü oldu.

Startla birlikte öne çıkan ve bir daha liderliği kimseye vermeden kariyerinin 8’inci startında tamamı sentetik pistte olmak üzere 5’inci birinciliğini elde eden Kızıl Tüy, kariyerinin 4’üncü Kısa vade birinciliğine imza attığı mücadelede kazancını da 375.960 TL’ye yükseltti.

Kızıl Tüy (Ayhan Kurşun)

Anne soyu 7 kuşak Türkiye’de…

Koşu yaşamına çimde ikincilik yaparak başlatan Kızıl Tüy, son galibiyeti ile start aldığı 8 koşuda 5 birincilik ve 2 ikincilik ile % 87,5 gibi çok iyi bir ikili yüzdesi topladı. İlgilerini tebrik edelim bu vesile ile…

Kızıl Tüy’ün annesi Şeker Ayşe verimli bir kısrak olup start alan 7 yavrusunun tamamı da yarış kazanmayı başarmıştır. Bu durum bir kısrak için çok değerli bir istatistiktir. Şeker Ayşe’nin bahse konu bu yavrularının içinde Şeker Hanım‘ın 1 milyon TL üstü ve  Beyaz Bulut ile Şeker Ağa‘nın 800 bin TL üstü kazanç elde ettiklerini görmekteyiz. Maşallah diyelim kısrağa…

Şeker Ayşe’nin babası Barnato olup annesi Elma da Tünkut‘un kızıdır ve dolayısı ile Keyif gibi kaliteli bir atın tam kardeşidir. Şeker Ayşe’nin anne soyuna baktığımızda 7 kuşak ülkemizde görev yapmış ve 6 kuşak Türkiye de doğmuş kısrakları görmekteyiz.

Kızıl Tüy’ün babası Utopia‘nın bu hafta başı Bursa’da KV-7 kazanmış yavrusu Haskaya‘nın annesine 5 kuşak ülkemizde görev yapmış ve 4 kuşak Türkiye de doğmuş kısrakları görmekteyiz. Dolayısı ile Utopia’nın bu hafta KV kazanan iki yavrusunun anne hatları da uzun yıllardır yetiştiriciliğimize hizmet vermiş kısraklardır. Bu vesile ile çok değerli bir orijine sahip Utopia’nın da çok erken ölümünün yetiştiriciliğimiz için önemli bir kayıp olduğunu ifade etmek mümkün sanırım. (Muslihiddin Gurup)

Kupayı İst.Emn.Md.Yrd. Haydar Özdemir verdi…

Yarışın ardından Şeref Tribünü’nde TJK Yönetim Kurulu ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü mensuplarının yoğun katılım gösterdiği bir kupa töreni gerçekleştirildi. Kazanan safkanın sahibi Hasan Selçuk Ekinci’ye kupasını İstanbul Emniyeti Müdür Yardımcısı Haydar Özdemir verdi. Özdemir ayrıca İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan adına, TJK Başkanı Serdal Adalı’ya da günün anısına bir hediye ve teşekkür plaketi takdim etti.

Törene TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk, Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, TYAYSD Başkanı Talip Öztürk, Birinci Sınıf Emniyet Müdürü Polis Başmüfettişi H. Korhan Zilcioğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün değerli mensupları ve davetliler katıldı.

Törene İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Haydar Özdemir, TJK Başkanı Serdal Adalı, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk, Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, TYAYSD Başkanı Talip Öztürk, Birinci Sınıf Emniyet Müdürü Polis Başmüfettişi H. Korhan Zilcioğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün değerli mensupları ve davetliler katıldı.
Hasan Selçuk Ekinci’ye kupasını İstanbul Emniyeti Müdür Yardımcısı Haydar Özdemir verdi.
stanbul Emniyeti Müdür Yardımcısı Haydar Özdemir, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan adına TJK Başkanı Serdal Adalı’ya da günün anısına bir hediye ve teşekkür plaketi takdim etti.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir