Körfezde Yarış Heyecanı; SAUDI CUP…
  • Körfezde Yarış Heyecanı
  • SAUDI CUP
Reşat Yurday Köstem

Uluslararası yarışçılığın önemli etkinliklerinden Saudi Cup Mitingi, 23 ve 24 Şubat günleri Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, Kral Abdülaziz Hipodromunda gerçekleşecek.  2020’deki ilk organizasyondan bu yana, uluslararası yarış takviminin vazgeçilmez parçalarından haline gelen mitingde; 2’si safkan Arap atlarına ait olmak üzere 3 G1, 2 G2, 3 G3 ve 1 handikap koşu yer alıyor. Ayrıca ilk gün programında, Uluslararası Jokey Yarışması’na ayrılan 4 koşu daha var.

Bu yıl beşincisi düzenlenen mitingde toplam 37,6 milyon dolar ikramiye dağıtılacak. Kum pistte 1800 metre mesafeli G1 Saudi Cup, 20 milyon dolar ile dünyanın en yüksek ikramiyeli koşusu özelliğine sahip ve 2022 yılından itibaren G1 statüsüne yükseltildi. Yüksek ikramiyesi ve grup koşularıyla sürekli yükselen statüsü, farklı ülkelerin nitelikli atlarını Riyad’da bir araya getiriyor. Kum pistteki koşular, ABD ve Japonya atlarının katılım sayılarını arttıran önemli bir etken.

14 atın katılabildiği G1 Saudi Cup’ta 5 Japon, 5 ABD, 1 İrlanda, 1 BAE temsilcisi safkanın yer alması bekleniyor. Kasım ayında koşulan G1 BC Classic Galibi White Abbario ile koşunun 2.’si Derma Sotogake, yaklaşık 3 ay sonra bir kez daha kozlarını paylaşacaklar. Japonya’da yılın kum pist atı seçilen Lemon Pop, 2023 G1 Dubai World Cup galibi, BC Classic 5.’si Ushba Tesoro,  G1 Pegasus World Cup’ta ilk 2 sırayı az farkla paylaşan National Treasure ile Senor Buscador ve onların 1 boy gerisinde 4.’lükte kalan Hoist The Gold da bu zorlu mücadelenin iddialı isimleri arasında yer alıyorlar. Dubai’den çok iyi durumda gelen Isolate ve ilk kez kum pistte koşacak Luxembourg, bakalım nasıl sonuçlar alacaklar?

Suudi Arabistan Jokey Kulübü’nün açıkladığı muhtemel katılımcılar şöyle:

 

 

 

       

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir