Kraliçe II.Elizabeth/Çaldıran Denklemi…

19 Ekim 1971 yılında İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth’in ülkemizi ziyareti sebebiyle aynı yıl düzenlenmeye başlayan ve bu yıl 51.si tertip edilen Kraliçe II.Elizateth Koşusu, iki yaşlı tayların zirve yarışı olan Çaldıran Koşusu öncesi en önemli prova olarak da nitelendirilebilir.

Muslihiddin Gurup

Diğer taraftan Çaldıran Koşusunun geçmişi daha eskidir ve doğru bir değerlendirme yapabilmek adına Kraliçe II.Elizabeth Koşusu’nun başladığı 1971 yılından bu yana oluşan neticeleri Çaldıran Koşusu’nun 1971 yılından itibaren oluşan galipleri ile birlikte değerlendirmeliyiz.

Bu şekilde bir irdeleme yaptığımızda 1971 ile 2020 arasındaki 50 yıllık süreçte Kraliçe II.Elizabeth Koşusunu kazanan 18 atın Çaldıran Koşusunu da kazanmayı başardığını görüyoruz. Bunu başaran atların listesini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Bununla birlikte 50 yıllık süreçteki 18 atın başardığı Elizabeth/Çaldıran dublesinde gerçekleşen bu başarıların 14’ünün 1971-1998 yılları arasında gerçekleşmiş…

1999 yılından sonra 2020 yılına kadar olan 21 yıllık süreçte Elizabeth/Çaldıran dublesini yapan tay sayısı ise sadece 4…

Üstelik bunun gerçekleştiği en son yıl 2014 senesidir ve son 6 senedir bu iki yarışı birlikte kazanan tay bulunmamaktadır.

Yani bakıldığında Elizabeth/Çaldıran koşularını kazanmayı başaran tay sayısı son yıllarda gitgide azalım eğilimi göstermektedir. 2021 yılı Kraliçe Elizabeth Koşusu galibi klas tay Aegean Finale, şayet koşarsa Çaldıran Koşusunda.bakalım nasıl bir netice elde edecek?

News Reporter

1 thought on “Kraliçe II.Elizabeth/Çaldıran Denklemi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir