Kum piste alınan Tendürek’de zirveye ALTINSİMA çıktı…

18 Mart 2023 Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromunda çim pistin çok ağır olması nedeniyle 1900 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Tendürek koşusunu, Resul Ünlü’nün sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Seit Kan’ın yaptığı Altınsima (3y de Kırdemirkır – Queen Of The Storm, Indigo Red) aprantisi Nizamettin Demir ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Turdemirkır (Captain Rio) elde ederken, Oğuzun Rüyası (Native Khan) üçüncü, King Of The Castle (Smart Robin) dördüncü, Nirvana (Graystorm) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kariyerinin ilk grup zaferi…

Bu yıl start almış olduğu koşularda devamlı olarak başarılı performanslar sergileyen Altınsima, bugün ilk kez buluştuğu aprantisi Nizamettin Demir idaresinde ön grubun hemen arkasında yer tutup düzlükten sonra ortadan yaptığı ataklarla aldığı liderliği aynaya kadar koruyarak kazanmayı başarırken, hem kendisi, hem de aprantisi kariyerlerinin ilk grup galibiyetine ulaşmış oldular.

Mountain’in 2 boy, Kumteper’in 6 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde önde kalabalık bir liderlik mücadelesinden Ghost Runner az farkla galip ayrılıp liderliği aldı. İkincilikte Oğuzun Rüyası dışlarında Head Vorker hemen arkalarında Turdemirkır sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Ghost Runner liderliğini korurken ikinciliğe Head Vorker girerken hemen içinde Oğuzun Rüyası daha sonra Turdemirkıe, Rock Star ve Altınsima şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Ghost Runner lider, ikincilikte Head Vorker ve Oğuzun Rüyası tek at gibi arkalarında King Of The Castle, Rock Star, Altınsima ve Turdemirkır şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Oğuzun Rüyası gelip liderliği aldı, ikincilikte Ghost Runner hemen içlerinde King Of The Castle daha sonra Head Vorker ve Turdemirkır sırası ile 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Oğuzun Rüyası liderliğini korumaya çalışırken ortadan atak yapan Altınsima liderliği alırken dıştan da Turdemirkır’ın atakları görüldü. 200’den sonra Altınsima aldığı avantajı koruyarak 1 boy farkla ve 2’03”38 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Altınsima (Nizamettin Demir)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir