Kum pistte G1’den sonra, Çim pistte de G2…

25 Eylül 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G2 Kosova Koşusunu, Fahriye Arslan’ın sahibi, Anadolu TİM’in yetiştiricisi ve Ümit Arslan’ın antrenörü olduğu Oğuzboylu (5y ka Anka – Betül, Antepli), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

12 safkanın start aldığı mücadeleye 8 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Oğuzboylu, ilk metrelerde kendini ikinci sırada bulduysa da karşı düzlükte önce dördüncülüğe, ardından altıncılığa kadar geriledi. Son viraja kadar bariyer dibinde altıncı sırada gelen safkan, düzlüğe çıkıldığında da iç kulvarı bırakmadı ve buradan hücum etti.

300 geçilirken ön grubun yakalayan Oğuzboylu son 200’de hemen dışına gelen Taykut ile kafa kafaya geldi. Bu metrelerde en dış kulvardan da Taçser atağa kalktı. Son 200’de 3 aynı hizaya geldiler. Bu metrelerde dışındaki Taçser’i daha ciddi rakip gören Gökhan Kocakaya atıyla dışarıya doğru açılınca, iç kulvarda baskıdan kurtulan Oğuzboylu tekrar bir hamle yaparak aynada rakiplerini avlayarak 2’06”27’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Taykut (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden Taçser (Tamerinoğlu) üçüncü, Düşlem (Turbo) dördüncü, Batman Aslanı (Tamerinoğlu) ise beşinci olarak ayrıldı.

Oğuzboylu (Akın Sözen)

Çim pistte ilk G2 galibiyeti…

Yarış kariyerine 2018 yılında Ankara’da başlayan Oğuzboylu, bugüne dek 46 kez start alıp 11 yarış ve 3.253.750 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte G1 ikinciliği, kum pistte ise 2 kez G1 galibiyeti bulunan safkan, daha önce G3 birinciliği bulunan çim pistte ilk G2 galibiyeti elde ederek bu pistteki başarısını bir üst seviyeye çıkartmasını bildi.

News Reporter

6 thoughts on “Kum pistte G1’den sonra, Çim pistte de G2…

  1. Bu koşuyu Taykut kaybetmedi, sorun üstündekinin zeka seviyesi ve kibiri, tabi oda körlerin içinde şaşı.

  2. Taykut taçseri tutmasa oğuzboylu kazanamazdı taykut çok büyük sorunlar yaşamış olmasına rağmen hala koşuyor ve tabela yapıyor gerçekten çok özel bir at inşallah çok daha iyi koşar

  3. Gökhan KOCAKAYA sağolsun hediye etti. Akın Sözen kardeşimize helal olsun hakkını vermek lazım, ata da binse eşşegede binse adam gibi biniyor.At sahibi bir daha asla bindirmemeli boş yere atıda ezdi,resmen verilen emek benim umrumda değil dedi.

  4. Güzel oğlum benim Maşaallah, İnşaallah ömrü uzun olur da Tigem alır, Taşkent nesli devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir