Yaşlı KRALİÇE…

9 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda TJK Başkanlarından merhum Ahmet Cemal Kura anısına düzenlenen, 4 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G3 koşuyu, Gülnur Gülerce’nin sahibi, Adil Mert Kaya’nın yetiştiricisi ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrenörü olduğu Tatvan İncisi (7y ak Scarface – Hanımkız, Always A Classic), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

9 Safkanın katılımı ile 2200 Metre çim pistte koşulan 152.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, çok iyi bir yerde başa çıkıp düzlükte rakiplerine direnerek 2’17”63’lük derecesi ile kazanan Tatvan İncisi’nin ardında ikinciliği Dubai dönüşü sonrası ilk defa start alan Peri Lina (Falco) elde ederken, 2 boy geride Funny Familiar (Toruk Macto) üçüncü, onun da 2 boy gerisinde uzun bir süre ara veren Black Chinese (Out Of Control) dördüncü oldu.

Tatvan İncisi (Özcan Yıldırım)

41’inci startında 17’inci kez finiş çizgisini önde geçen Tatvan İncisi, 12’inci Grup koşu galibiyetine imza attığı koşuda kariyerinin 2200 metre çim pistteki ilk birinciliğini elde ederken, ilerleyen yaşına rağmen kalitesinden ve formunda bir şey kaybetmediğini gösterip kazancını da 4.604.507 TL’ye yükseltti.

Tatvan İncisi (Özcan Yıldırım)

Yaşlı Kraliçe…

Atçılık ve yetiştiriciliğimizin efsane isimlerinden Ahmet Cemal Kura adına düzenlenen yarış kısraklara mahsustu ve kazanan Tatvan İncisi için sahibesi Gülnur hanımın ifade ettiği “Yaşlı Kraliçe” deyimi onun şu anki durumu ve genel yarış hayatını özetleyen bir tanımlama olsa gerek.

Tatvan İncisi’nin babası Scarface, bu özel tayı dışında Pershing gibi G1 ve klasik koşu galibi vermiş olup bununla birlikte aşım sezonunda hak ettiği ilgiyi göremediğini düşündüğüm aygırlardan biridir.

Tatvan İncisi’nin annesi Hanımkız, Always a Classic kızı olup dolayısı ile hem baba, hem kısrak baba hattında Northern Dancer hattına mensup aygırların etkisi mevcuttur Tatvan İncisi’nin soy ağacında…

Tatvan İncisi ayrıca Mumtaz Begum gibi bir şef kısrak üzerine 10 kez akrabalık içeren soy ağacına sahip olup bu konumu ile de çok özel bir yetiştiricilik materyalidir kuşkusuz. Allah ayağını düz bastırsın… (Muslihiddin Gurup)

Ahmet Cemal Kura Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

3 thoughts on “Yaşlı KRALİÇE…

  1. Bir koşu önce Selim kaya faul yaparak yarışını çalmıştı, bu sefer de Peri linanın yarışını çalarak hediye etti.herşey bir tarafa Finess gibi Peri Lina gibi atınız var ve selim Kaya’ya emanet ediyorsunuz anlamak mümkün değil.

      1. Hayırdır çok bilen sen anlat, hayırdır kapasite filen.chat sayfası mı editör burası onaylıyorsun bunları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir