Kurtel Ekürisinden bir Aygır Transferi daha…

Aygır kadrosunda Invincible Son (Orpen) ve Speedy Wolf (Strike The Gold) gibi kendi yetiştirip koştuğu aygırların yanı sıra 2019 yılından bu yana yurtdışında ithal ettiği Bluegrass Cat (Storm Cat), Air Vice Marshal (War Front), Tizway (Tiznow), Catapult (Kittens Joy), Avery Island (Street Sense) ve son olarak bu ay içerisinde satın alındığı ilan edilen Declaration Of War’un öz kardeşi War Correspondent (War Front – Tempo West, Rahy) gibi klas aygırlar bulunan Kurtel Ekürisi, Amerika’dan bir aygır transferi daha gerçekleştirdi.

Türk Atçılığında ağırlığını her geçen gün biraz daha hissettiren eküri, kariyerinde G1 Sword Dancer, G2 Pan American Stakes, G2 Mac Diarmida Stakes ve G3 Red Smith Stakes galibiyetlerinin yanı sıra G1 Woodford Reserve Manhattan Stakes, G1 Man O’War Stakes, G1 Sword Dancer ve G3 W.L.Mcknight Handicap ikincilikleri ve G1 Longines Breeders Cup TurfG1 Joe Hirsch Turf Classic Stakes, G1 Manhattan Stakes ve G2 Bowling Green Stakes üçüncülükleri bulunan, 7 yarış ve 2.6 Milyon Dolar kazanç sahibi ve Amerika’nın en önemli çim atlarından biri olan Sadler’s Joy’u satın aldı.

Sadler’s Joy

2013 doğumlu olan ‘Kitten’s Joy – Dynaire, Dynaformer’ orijinli safkanı Enternasyonal Boğaziçi Koşusunda koşabilmek için çok çaba sarf etmelerine rağmen bürokratik engeller nedeniyle bunu başaramayan eküri, yılsonuna kadar ülkemize getirmeyi planladıkları safkanı 2022 yılı aşım sezonunda aygır olarak kullanacak…

En son Temmuz ayında start aldı…

Bu sene 3 kez start alan Sadler’s Joy son startını 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü Belmont Park Hipodromunda aldı. 2400 metre çim pistte koşulan 150.000 $ ikramiyeli Grand Coutuier Stakes’de jokeyi Jose Ortiz ile piste çıkan safkan, son düzlükte ciddi faullere maruz kaldığı koşudan dördüncülükle ayrıldı.

Sadlers Joy Ocak ayında koştuğu G3 W.L.McKnight Stakes ve Mart ayında start aldığı G2 Pan American Stakes’i de dördüncü olarak tamamlamıştı.
Kitten’s Joy’un oğlu…

Sadler’s Joy’un babası ünlü aygır Kitten’s Joy’dur. Amerika’da Şampiyon Çim Atı seçilen Kitten’s Joy, 2 Milyon Doların üzerinde ikramiye ve G1 Joe Hirsch Turf Classic Invitational Stakes’i kazanmıştır.

Amerika’da 2 kez Şampiyon Aygır olan aygır, Big Blue Kitten, Sweet Kitten, Ransom the Kitten, Trust Me Bet ve Second Chance gibi 5 şampiyon ile 102 Stakes galibi yavru vermiştir. Sadler’s Joy aygırın en çok ikramiye kazanan 5’inci yavrusudur.

Amerika’da aktif aygırlar içerisinde en iyi çim aygırı olarak halen birinci sırada yer alan 20 yaşındaki Kitten’s Joy, bu sene 60.000 $ sıfat bedeli ile aşım yapmıştır.

Sadler’s Joy’un annesi Dynaire 2009 doğumlu bir Dynaformer kızıdır. Kendisi hiç start almayan kısrağında Sadler’s Joy dışındaki yavrularından Lunaire (Malibu Moon) 3 yarış kazanmış ve English Channel Stakes üçüncüsü, Dyna Passer (Lemon Drop Kid) ise Jockey Club Oaks Invitational Stakes üçüncüsüdür.

News Reporter

11 thoughts on “Kurtel Ekürisinden bir Aygır Transferi daha…

 1. Su ekuriyi abartmayın artık ya 1000 tane at kosuyorlar şampiyon denecek 10 tane ati ancak cikar en iş bilmez ekuriye 1000 tane at ver oda cikartir 10 tane şampiyon.

 2. Turkiye ye boyle iyi bir Sadlers Wells kani tasiyan aygir gerekiyordu gercekten.. Tebrikler Kurtel Ekurisine…

  1. Powerscourt bizzat Saddlers Wells’in oğlu idi, üstelik de Frankel ile 3/4 aynı kan, ülkemizde neyi değiştirebildi? Ülkemizdeki sorun kan hattı değil, taylarımıza anne karnından itibaren gelişimini tamamlayıncaya kadar yeterince iyi bakamıyor ve uygun idman ve koşu hayatı sunamıyoruz. Kısacası benzer kanları yetersizliklerimiz nedeni ile murdar ediyoruz..,

   1. Bir diğer örnek de Danzig oğlu, Danehiil’in (yarş dünyasına uluslararası bir çok şampiyon yarış atı ve aygır oğlu vermiştir) öz kardeşi Eagle Eyed, Bu süper kana sahip bir aygırdan, değil dünya çapında, ülkemizde Popular Demand dışında hangi atı yetiştirebildik?

    1. Yani demem o ki, es kaza Galileo’yu getirmiş olsaydık dahi, ondan uluslararası bir şampiyon yarış atı ya da aygır çıkartmamız mümkün olmazdı. Bizim şu anda yapmamız gereken en önemli şey, doğacak ve doğan tayın en sağlıklı bir şekilde bakım ve idman koşullarını öğrenmek, kaliteli tayların yıpranmadan gelişimini tamamlamasını sağlayarak önemli yarışlara hazırlamak, en fazla 4 veya 5 yaşında damızlığa ayırmak olmalı.

     1. Soyledikleriniz de haklisiniz tabi, powerscourt malesef artik yok ve bu aygir iyi olur. 4-5 yasinda damizlika cekmek konusu biraz para ile ilgili at sahipleri icin. Turkiye de ikramiyeler yuksek olsa keske de bir at 5 yasinda sahayi terk edebilse. Araplari soylemiyorum bile ?

  2. Bu ülkeye doyoun geldi, geldıgı yıl oglu daylami dünyada yılın çim atı secildi vb. Pekı bız naptık? Taylarını bıxım işbilmez atcılarımız caldıranda tay denemede 2 yasında geberttıler. Kardesım bazı orjınler kemık gelişimi vb den bılınırkı 3 ve sonrası kosar hakkıyla mıllreef kanı gıbı, bazılarıda okawango tayları gıbı ( kuloglu) erken kosar. Bılıncsız atcılıkla galıleo getır farketmez

 3. Eküri de para var harcıyor,yatırım yapıyor bunlar güzel şeyler…Sonuçta bir kişinin ekmek kapısı olan bir eküri…Buraya kadar her şey güzel… Pazar günü Halide Edip Adıvar koşusuna 3 tane at deklare edip bunları eküri koşturmamak yarışsevere karşı bir durumdur. Daha öncede bu konu gündeme geldi ama Arif bunu çok sallamadı… Özetle para her şeyi alamıyor…….

 4. Fosil aygırlardansa böyle istikbal vaadeden genç ve fermormansı parlak atlar beni daha çok sevindiriyor. Catapult ada sevinmiştim. Kısrak sahibi olmak vardı.
  Sanırım şu anda aygır kadrosu olarak çok zengin olduk. Özelde ve tjk da çok kaliteli olması muhtemel babalar toplandı.
  Böyle bir çağ daha önce hatırlamıyorum.
  Kutlarım.

 5. Kaya ekurisi alsa parasını çıkarincaya kadar koşar memleketteki tüm atları ve hipodrom lari tanıtır ondan sonra satış koşusunda satar aygirliga ayrıldıktan sonra bi yolunu bulup alırlardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir