LEGA LADY’nin gözü yükseklerde…

15 Nisan 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus Kv-8 F.Derya Beşikçi Koşusunu, Seydi Akyıldırım’ın sahibi, Haluk Akyıldırım’ın yetiştiricisi ve Ahmet Elçin Karakurt’un antrenörü olduğu Lega Lady (3y dd Kaneko – Lega Nord, Cuvee), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Roberta Mia (Goken) elde ederken, mücadeleden Karakraliçe (Smart Robin) üçüncü, Anadolu Harikası (Toruk Macto) dördüncü, Miss Beren (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Lega Lady (Ahmet Çelik)

Dişi Tay Deneme’nin favorilerinden…

Yarış kariyerinin 11’inci startında 5’inci birinciliğini elde eden Lega Lady, geçen sene 2 yaşlı olarak kazandığı A3 Prof.Dr.Kenan Binak ve G2 SİAYSD Koşularından sonra 3 yaşlı olarak ilk startı olan Derya Beşikçi Koşusunda kariyerinin üçüncü Grup galibiyetine imza atarken, çok iyi başladığı sezonda bir ay sonra koşulacak olan Dişi Tay Deneme klasiğinin de en önemli favorilerinden biri olduğunu ispatladı.

Startla birlikte iç kulvardan hamlesini yapıp önde grubun hemen arkasında bariyer dibinde üçüncülüğe yerleşen safkan, son viraj dönülünceye kadar bu yerini muhafaza etti. Düzlüğe çıkılır çıkılmaz jokeyinin komutu ile bariyer dibinden hamlesini yapan ve 400 direği geçilirken ön grupla başa baş duruma gelen dişi tay, bu metreden sonra arka gruptan Roberta Mia’nın sprintine maruz kaldıysa da, finişe kadar olan mesafede farkın kapanmasına izin vermedi ve 2 boy farkla ve 1’24”47’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.

Roberta Mia Mart ayında sentetik pistte bir yarış görerek geldiği koşuda mücadeleyi orta grupta takip etti, son düzlüğe bariyer dibinden beşinci sırada çıktı ve düz yoldaki sprinti ile ikinciliği elde edip başarılı bir performansa imza attı.

Karakraliçe son düzlüğe dördüncü sırada çıktı, yarışı da dördüncü sırada tamamladı. Yarışı son 200’de seyretmeye başlayan biri için sanki çok gerilerden sprintle geliyormuş gibi bir görüntü sergileyen safkan mesafe uzadıkça daha iyi koşacağı izlenimini verdi.

Anadolu Harikası yeni sahiplerinde ilk yarışına çıktı. Daha önce sürekli starta kadar çeşitli takılar takan safkan, bu defa ilk kez Kapalı Gözlük takarak koştuğu mücadelede tatminkar bir performans sergiledi.

Miss Beren son düzlüğe yedinci sırada çıktı, finiş çizgisini ise beşinci sırada geçti. Daha önce bir kez yumuşak çim pistte koşmuştu. Normal çim pistteki ilk yarışı için fena sayılmayacak bir yarış koştu.

Lega Lady (Ahmet Çelik)News Reporter

4 thoughts on “LEGA LADY’nin gözü yükseklerde…

  1. Artik sizden ricam su girmeyen ata cikmayan ata sizlerin destek cikmasi sizde yarissever sayilirsiniz Atahan abi ben yaris oynarken at starta girecekmi at starttan cikacakmi diye oynamak zorundamyim bugun keenland oynyorum hic bunlari dusunmuyorum atlar direk giriyor boyle 10 20 boy gwcikn yok yazik degilmi at kosar baht kazanir da at kosmuyorki baht kazansin

    1. Yanlış anlama, pedıgree falan konusmuyor lega ladyde, normal bir pedıgree gibi görünüyor, mesela 4uncu olan atın babası gr1 preakness galibi vıctory gallop yada ıkıncı olan atın babası goken ! Bence Pedıgree mesela türkıyede keep shınnıg – saafend – k. Irak 55-k.Irak 52-neame 39 – lady connaught-s.note-veya linda’nın yavruları kostugunda konusur, elbette sıradan atlardanda ıyı atlar cıkar fakat lady leganın orjınıne ” pedıgree konusuyor” demek buradakı dıger orjınler vıctory gallop goken, emperor jones, elusıve qualıty smart strıke, shackleford, ınvıcıble spırıt vblerine haksızlık olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.