Light Of Darkness’a seyahat desteği verilemiyor!

Ağustos ayında Deauville Hipodromunda koşulacak olan G3 Prix de Psyche’de start alması planlanan G1 Dişi Tay Deneme Koşusu galibi Light Of Darkness, Fransa seyahatiyle ilgili oluşacak nakliye masrafları için beklediği desteği alamadı.

Safkanın sahibi Cem Sevim konuyla ilgili olarak Türkiye Jokey Kulübüne resmi müracaatta bulunduklarını ancak olumsuz geri dönüş aldıklarını, Kulüpten kendilerine gönderilen resmi açıklamada; “Geçmiş yıllarda yurt dışında düzenlenen Blacktype koşulara Türkiye’yi temsilen katılan bazı safkanlara Türkiye Jokey Kulübü tarafından verilen desteğin sadece Türk Soy kütüğüne (TUR) kayıtlı olan safkanlara verildiğinin, Light Of Darkness’ın Türkiye’ye foal olarak getirilmiş olması nedeniyle bu destek talebine olumlu cevap verilemediğinin belirtildiğini” söyledi.

Değişmesi gerekiyor!

Sadece Türk Soy Kütüğüne (TUR) olarak kayıtlı/tescilli olan safkanların bu tarz desteklere tabi tutulması fikri özellikle ithal safkanlara da yapılması halinde bazı istismarların oluşabileceğinden de yola çıkarak ilk bakışta mantıklı gibi görünse de, sahibi, antrenörü ve seyisi Türk olan ve ülkenin 5 klasik koşusundan birini kazanmış bir safkanın, çeşitli riskler alınarak ve sırf ülkemizin bayrağını Fransa’da dalgalandırmak vizyonu ile çıkılan bir yolculukta desteklenmemesini, günümüz koşullarında doğru bir uygulama olarak görmüyoruz.

İthal safkanların desteklenmesi durumunda oluşabilecek bazı istismarları önleyebilecek şekilde yapılabilecek bazı değişiklikler sonrasında hayata geçirilebilecek yeni bir düzenleme ile ‘Türk Soy Kütüğünden çıkmadan, geçici ihracatla yurt dışına koşmak üzere gidip geri gelecek olan Klasik ve Grup koşu kazanmış safkanların’ desteklenmesinin önemli ve doğru olacağını, bu konuda sadece Türkiye Jokey Kulübünün de değil, Tarım ve Orman Bakanlığının da elini taşın altına koyması gerektiğini düşünüyoruz.

Neticede Light Of Darkness gibi ithal edilmiş safkanlar; millileştirilmiş, vergisi ödenmiş ve Türk Soy Kütüğüne kayıtları yapılmış, sahibi, antrenörü ve seyisi Türk olan, yurt dışına çıktıklarında Türkiye’yi, Türk Bayrağını temsil eden safkanlar…

Dolayısıyla Light Of Darkness şayet gideceği yarışta başarılı olursa bu Türk atçısının, Türk antrenörünün ve Türk atının başarısı olacak. Amerikalı atçının, Amerikan yarışçılığının başarısı olmayacak!

Elbette ki bu vizyonu üstlenmiş atçılarımız her türlü maddi külfetleri göz önüne alarak, üstelik Türkiye’de koşup muhtemelen kazanacakları ikramiyelerden vazgeçerek bu yola çıkıyorlar. Light Of Darkness’ın gittiği koşuda ikinci olması halinde kazanacağı ikramiyenin seyahat masraflarını karşılamayacağı da ortada… Ancak maddi/manevi verilecek her türlü desteğin Türk Atçısını daha da yüreklendireceği ve ülke atçılığının Avrupa ve Dünya atçılığına entegrasyonuna katkı sağlayacağı ortada…

Dolayısıyla bu ve benzer safkanların gerektiği şekilde desteklenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ilgililerin takdirine sunuyoruz.

Light Of Darkness
News Reporter

8 thoughts on “Light Of Darkness’a seyahat desteği verilemiyor!

  1. Klasik Türk bürokrasisi… Bu ülke neden bir arpa boyu yol yapamıyor nedeni ortada. Bu kafa yüzünden, ne taylar alınamıyor yada alınan kısraklar sadece mevzuata uyduğu için alınıyor. Ülkedeki saçmalıkları yazmaya kalksak meydan larouse yanında mecmua gibi kalır.

  2. Zaten yabanci diye tayin kazandigi ikramiyeyi kesiyorsunuz birde bunu da yapin tam olsun yani kisacasi bizim adamimizsan tamam yok bizim adamimiz degilsen ne halin varsa gor olay bu

  3. abi hastahaneden yeni çıktım memlekete gidicem bi otobüs parası veririmisin diyen milleti bu yolla sömürmeye kalkan uyanıklar gibi yol parasımı istemiş dişi tay denemenin galibi şaka gibi

    1. Bir atın taşıma masrafları çok fazla. Orada antrenörüne seyisine jokeyine de bakmak lazım. Dolar Türk lirasının 8-9 katı. Kısrağın burada kazandığı 80k orada 10k. Destek istemesi normal tabi. Diğerlerine verildi. Bunun başı kel mi?

  4. Gr1 kazanmışsın, destek istiyorsun, Grand Ekinoks giderken destek mi vardı?.. Fakat diğer açıdan da bakıldığında, yurtdışına giden safkanların menşeii’ne değil, sahiplerinin PASAPORT’una, KİMLİĞİ’ne bakılmalı.. % 25 FOAL Kesinti olayı da kalıdırılmalı veya en azından % 10’lara düşürülmeli, iyi atlar gelsin, yarışsın, herkes iyi at yetiştirsin, körler sağırlar birbirini ağırlar modundan çıkalım artık..

    Eylül ayında yapılan ENTERNASYONEL haftası da Ağustos ayı genelinde yapılan tüm koşular ENTERNASYONEL olsun, FİNALİ’de EYLÜL’ün ilk haftasındaki GR1’le ile kapatalım… Gelen gelir, gelemeyen gelmez. Şartlı, Handikap, Kısavede yarışlar hepsi Ağustos ayında FREE olsun, yabancılara açık olsun… HİÇ OLMAZSA BİR AY görelim… Eylül’ün ilk haftasındaki GR1 yarışlarda da FİNALİ olur.. miss gibi…

  5. Avrupa şampiyonasında sıfır çeken milli futbol takımına bile 10 milyon Euro destek verildi, belki ihraç kapısını açacak bir sektöre niye destek verilmiyor, at sahibinin ihtiyacı olduğundan değil bu katkı isteği durumun çarpıklığını ortaya koymak için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir