LILLI – MARIE ENGELS’den MASAI MARA ile başarılı performans

1 Eylül 2018 Cumartesi gününün birinci koşusu olan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası Koşusu’nu Resul Aydoğan’ın sahibi, Burak Şandan’ın antrenörü ve Duygu Fatura’nın yetiştiricisi olduğu Masai Mara (8y ag Okawango – Masuri Kabisa, Ascot Knight), Alman jokeyi Lilli Marie Engels idaresinde 2100 metre çim pistte 2’10”81’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

MASAI MARA (Lilli Marie Engels )
MASAI MARA (Lilli Marie Engels )

Bu birinciliği ile turnuvadaki liderliğini sürdürmeyi başaran Engels, soğukkanlı binişi ve düzlükteki etkili finişi ile göz doldururken, Masai Mara’ya kariyerindeki 7’nci birinciliği armağan etti. Koşuda ikinciliği İsviçreli jokeyi Naomi Heller ile start alan Aslan Adam (Halicarnassus), üçüncülüğü Belçikalı Allice Bertiaux ile start alan İsmaihan (Victory Gallop), dördüncülüğü ise İsveçli binicisi Jessica Vadst ile piste çıkan Torun Rüzgar (Kaneko) elde ettiler.

Dünya çapında düzenlenen şampiyonanın Türkiye’de yapılacak iki ayağından ilkini oluşturan mücadelede 6 kadın jokey at bindi. Macar jokey Virginia Drexler ile mücadeleye katılan West Life ve Fransız jokey Ingrid Montenegro idaresindeki Nedimhan’ın tabela dışında kaldıkları yarışta Norveçli Willa Marcussen Schou ile start alacak olan Canşen ise start gerisindeyken yarıştan çıkarıldı.

Koşunun ardından düzenlenen kupa töreninde FEGENTRI Genel Sekreteri Agnes Sibers yarışı kazanan jokey Lilli Marie Engels’e plaket verdi. Organizasyonun Türkiye’de devamı için uzun yıllardır önemli fedakarlıklarda bulunan Amatör Biniciler Derneği Başkanı ve TJK Asli Üyesi Selman Taşbek, Genel Sekreter Agnes Sibers’e günün anısına bir hediye takdim ederken, organizasyonunun bir diğer önemli ismi olan Amatör Biniciler Derneği Genel Sekreteri ve TJK Asli Üyesi Duygu Fatura da FEGENTRI Yönetim Kurulu Üyesi Franco Castelfranchi’ye bir hediye verdi. Taşbek ve Fatura koşuya katılan tüm kadın binicilere ayrıca çiçek ve hediyelerini verdiler. Törene TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Özbelge ve Hakan Yücetürk ile Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner de katıldı.

FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası Koşusu – 01 09 2018

FEGENTRİ AMATÖR KADIN BİNİCİLER DÜNYA ŞAMPİYONASI

Uluslararası Centilmen Biniciler Federasyonu – Federation Internationale des Gentlemen Riders et des Cavalieres, yaklaşık 62 yıl önce, bir avuç binicinin girişimiyle ortaya konmuştur.  Fegentri 1955 yılında İsviçre’nin St. Moritz şehrinde kurulmuştur.

Kuruluş amacı “binicilik tutkusu, risk alabilmek, zarafet ve dostluk” olan Fegentri, zaman içinde güncellenerek hep aynı kalmayı başarmıştır.

Yıllar içinde Fegentri, Avrupa sınırlarını da aşarak, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Tunus, Malezya, Madagaskar, Mauritus, Rusya, Dubai ve Katar’da da yarışlar koşulmuştur.

Fegentri, 1989 yılından itibaren dört kıtada Lady (Amatör Kadın) biniciler ve Centilmen (Amatör Erkek) biniciler için Dünya Şampiyonası organize etmektedir.

Fegentri’nin en büyük başarısı 50 yıldan uzun bir süredir kurucu üyelerinin gerçek ruhunu muhafaza edebilmesidir. Bu üyeler, profesyonel jokeylerden farklı bir ruha sahip olan amatör binicilerdir.

5 Kurucu ülke ile Fransa, Almanya, İtalya, İsveç ve İsviçre, yola çıkan Fegentri’ye bugün 25 ülke üyedir. Bunlar: Avusturya, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, İrlanda, İtalya, Malezya, Madagaskar, Mauritus, Hollanda, Norveç, Umman, Katar, İspanya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Tunus, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Fegentri, Türkiye Amatör Biniciler Derneği’nin Şubat 2009’da Uluslararası Federasyon’a üyeliğe kabul edilmesinin ardından dokuzuncu kez ev sahipliği yapacağı Lady (Kadın) biniciler, Dünya Şampiyonası’nın ayaklarından ikisini oluşturan bu yarışların, 1 – 2 Eylül tarihlerinde, Veliefendi Hipodromu’nda yapılacak olmasından büyük mutluluk duymaktadır. İlk olarak 2009 yılında organize edilen İstanbul’daki Fegentri Koşusu’na farklı ülkelerden kadın 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir