LION HEART torunlarından güzel hareketler…

Ülkemize gelen en ilginç kariyerli aygırlardan biri olan Lion Heart’ın ABD’de aygırlık yapan temsilcileri, hatta aynı görevi ifade eden torunları da var bilindiği gibi…

Bu kıtada durum böyle iken, ülkemizde oğullarının aygırlık serüveni nasıl olacak bu ayrı bir inceleme konusu… Tabi ki önce süreçte bir izleme olacak…

Dönelim Lion Heart’ın ABD’de aygır oğullarının performansına… Performansı derken, son zamanlardakini kast ediyoruz ağırlıklı olarak… 11 Şubat 2023 günü Gulsftream Park hipodromundan koşulan G3 Turf Spirint Stakes, adından da anlaşılabileceği gibi bir sprint yarışı idi ve 1000 metre mesafede koşuldu. Beş atın mücadele verdiği G3 yarışı Lion Heart’ın aygır oğlu Uncaptured temsilcisi Yes I Am Free kazandı. İlginçtir söz konusu yarış 2019 yılında da koşulduğunda kazanan isim Lion Heart’ın bir başka aygır oğlu Kantharos temsilcisi World Of Trouble kazanmıştı. Böylelikle G3 Turf Spirint Stakes’i son dört yılda iki kez Lion Heart torunları kazanmış oldu.

Bu yıl kazanan Yes I Am Free’nin annesi Yes It’s Valid, Yes It’s True isimli aygırın kızıdır. Bu aygır da Is It True’nun oğlu olup (isimler de ilginç anlamlar, seri halde!!), o da Raja Baba’nın temsilcisidir ve dolayısıyla babası Bold Ruler vasıtasıyla Nasrullah’a bağlanır.

Lion Heart (İzmit Merkez Aşım İstasyonu)

Lion Heart’ın ABD’de ki aygırlık kariyerinde Nasrullah hattı ile uyumunu bilmekteyiz ve ülkemizde de bunun devamını özellikle Bin Ajwaad ile devam ettirmiştir. Yine de burada Raja Baba, ilginç bir soy figürüdür, zira aygırın annesi Missy Baba olup, bu kısrak ünlü aygır A.P.Indy’nin anne familyasını oluşturmaktadır.

Diğer taraftan A.P.Indy de Bold Ruler hattından geldiğine göre, A.P.Indy ve Raja Baba arasında baba ve anne hatlarında ortak “Bold Ruler – Missy Baba” bağlantısı vardır.

Uncaptured 2020 yılında Güney Kore’ye gönderilen Uncaptured’in bu yıl sınıf yarış kazanan bir başka yavrusu da Havnameltdown olmuştu.

29 Ocak 2023 günü Santa Anita hipodromunda koşulan G2 San Vicente Stakes’i 1400 metre mesafede kazanan bu atın annesi Ashley’s Babe, Put It Back isimli aygırın yavrusudur ki, bu aygır Honour And Glory temsilcisidir.

Bu satırların yazarına en beğendiğin pedigrilerden birinin ismi nedir diye sorsanız, Honour And Glory’i ifade etmesi mümkündür! Söz konusu aygırın da babası Relaunch vasıtası ile In Reality hattından geldiğini ve Lion Heart’ın da başarılı temsilcilerinde ve torunlarından bu soyun etkilerini görmek mümkün olsa da, Havnameltdown’ın ikinci kısrak babası Salt Lake (Deputy Minister) ve Cure The Blues’ın da bu hattın eşleşmelerine katkı yapacak isimler olduğunu ilave etmek mümkündür.

Aslında lafı çok da uzatmaya gerek yok, Havnameltdown’ın anne hattında bulunan gerek Honour and Glory, gerekse de Cure The Blues özel soy taşıyıcısı atlardır ve dolayısıyla zaman zaman eşleşme yaptıkları pedigrilere katkı sağlayabilecek isimlerdir.

Mesela Good Curry, King Man Go, Delaware’in kısrak babaları Honour and Glory’dir. Cemcem ve Rubicon’un da ikinci kısrak babaları olan Le Glorieux, Cure The Blues oğludur. Çok uzatmamak adına kısaca örneklenmiştir söz konusu olgular, yoksa detaya girersek çok daha farklı şeyler çıkabilir, dediğim gibi her iki aygır da özel pedigrilere maliktirler.News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir