LONG RUNNER ve KOCAKAYA’dan Dört Dörtlük açılış!

17 Haziran 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.A.Ş.’nin yetiştiricisi ve Savaş Demir’in ise antrenörü olduğu Long Runner (4y da Gio Ponti – Borrowing Base, Personal Flag), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Mücadeleye 2 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Long Runner, ilk metrelerde beşinciliğe yerleşti. Önündeki 4 safkanın arkasında bariyer dibinde ve hemen dışında Mister Görkem olduğu halde karşı düzlüğü geçip son virajı dönen klas safkan, son düzlüğe de bariyer dibinde aynı pozisyonda çıktı. 400 direği geçilirken önündeki Yamanlarbeyi ve hemen dışındaki Finesse’in arasından sprinte kalktı. 200’e gelindiğinde hala dördüncü durumdaydı. Son 100’de rakipleri ile başa baş duruma geldi. Son 50’de 1 boyun fark yapıp Finesse’in hücumlarına direnerek bir baş farkıyla ve 1’52”63’lük derecesi ile bir kez daha finiş çizgisini önde geçmeyi başardı.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

Gökhan Kocakaya ile geçen sene Eylül ayında Ankara klasiğinde yolları kesişen Long Runner, kazandığı bu önemli yarışın ardından aynı jokeyi ile Cumhurbaşkanlığı, Ege Derbisi ve son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşularından zaferle ayrılarak 4’te 4 yaptı. Birlikte büyük başarılara imza atan bu ikili bu koşuda elde ettikleri birinciliğin yanı sıra 1900 metre çim pistte Midas Touch’a ait olan 1’53”22’lik rekoru da tarihe gömdü.

Finesse (Luxor) geçen sene G1 TJK Koşusunu kazanmış ardından Byerley Turk Koşusunda ikinci, Cumhurbaşkanlığı Koşusunda ise 4’üncü olarak sezonu kapatmıştı. 2019 yaz sezonunu da bu koşu ile açan ve dördüncü olan safkan startla birlikte dördüncülüğe yerleşti. Son düzlüğe de aynı yerde çıktı. 300’de bir ara mücadeleden kopacak gibi bir görüntü verdiyse de, sonlarda yeniden tazeledi ve ilerleyen yaşına rağmen geçen seneye göre daha iyi bir performans sergileyip mücadeleden ikincilikle ayrılmasını bildi.

Scoutleo (Victory Gallop) bu yarışa Ankara’dan geldi. Daha önce 3 kez geldiği İstanbul’da Kv-9 ve G2 galibiyeti elde etmiş, Gazi Koşusunda ise dördüncü olmuştu. Yarışa arka grupta başladı. 1400 metre startını sondan bir önce sırada geçti. 800 ve 600 startlarını da Long Runner’ın hemen gölgesinde yedinci sırada geçti. Düzlüğe çıkıldığında pistin en dışını tuttu. 400’de etkili sprintine başlayan safkan son 150’de kazanacak pozisyona girdiyse de, aynı sprintini son 100 metrede devam ettiremeyip bu zorlu mücadeleden üçüncülükle ayrıldı.

Yamanlarbeyi (Torok) 3 yaşlı olarak geçen sene G1 Erkek Tay Deneme ve G2 Sait Akson koşularını kazanarak büyük sükse yapmıştı. Gazi Koşusunda umduğunu bulamayan safkan, sezonu başarılı olamadığı Ankara Koşusu ile kapattı. 1400 metre mesafeli Ali Doğan Ünlü Koşusu yerine 1900 metre mesafeli bu koşuyu tercih ederek yeni sezonu açan Yamanlarbeyi, startla birlikte üçüncülüğe yerleşti. Son 600 geçilirken bariyer dibinden ikinciliğe girdi. Düzlüğe dönülür dönülmez önde keçen Baldemar’ı ekarte etti. 400 direğinde artık öndeydi. 200 geçilirken en yakın rakibi ile arasında 1 boy vardı. Son 50’de üç rakibine bir den yakalandı ve şahane koştuğu mücadeleden dördüncülükle ayrıldı.

Mister Görkem (Powerscourt) son viraja dördüncü sırada girdi. 400 geçilirken Yamanlarbeyi’ni takip eden diğer 3 rakibi ile aynı hizadaydı. Son 200’e kadar mücadelenin içerisindeydi. Son 100’de beşinciliğe düştü ve koşuyu da bu sırada tamamladı.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

 

News Reporter

6 thoughts on “LONG RUNNER ve KOCAKAYA’dan Dört Dörtlük açılış!

  1. Bu koşudaki performanslar sonrası benim düşüncem , bu sezon 2000 -2400 arası mesafelerde Long Runner , Finesse ve Scoutleo arasına at girmez . İş güce ve ikili lüte kaldığında Long Runner iki rakibine de ağır geliyor. Tahminime göre bu sezon pistlerimizde Taliphan etkisi yaratacak ve grubuna hakim bir Long Runner izleyeceğiz. Yamanlarbeyi geçen sezon sonu düşük performansından sonra muazzam bir yarış koştu. Önde kaçan safknalrı yakın takip edip düzlükte uzamak istemesi iyi bir taktikti. Safkan son 400’de liderliği aldığında biraz avantaj alabilseydi yada sprint mesafesini kısaltabilse potalayabilirdi. Yamanlarbeyi için bu üçlüye bu mesafelerde üstünlük kurmak kolay görünmüyor.

  2. Son metrelerde üç at baş-baş olduğunda Finesse sıkıştığı için olsa gerek Halis Karataş aksiyonu kesiyor. Scoutleo aksiyondan düşmese belki sonuç daha farklı olurdu. Bu arada Gökhan Kocakaya hep içeriden sprinte çıkıyor. Umarım sonraki yarışlarda trafiğe takılıp yarış kaybetmez. Long Runner’a yazık olur.

  3. Aklıma bu yarışla ilgili bir tek soru takıldi.Karataş iç kulvardan gelse acaba yarışı alabilirmiydi?

  4. Finesse her zaman rakip olur geçebilir de scoutleo çok ara verdi sakatlıktan döndü oda çok iyi

  5. Yamanlarbeyi bu koşudaki taktiği ile bu safkanları 1400 veya 1600 metre mesafeli koşularda geçer.

    1. Finesse ve scoutleo 1400 1600 kosmaz ki zaten long runnerda artik kosmaz yamanlarbeyinin yeni rakipleri ulan bator ve rhtym divine olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir