Longines World’s Best Racehorse Rankings

Longines sponsorluğunda ifa edilen Dünyanın en iyi yarış atı sıralamasında 1 Ocak 2021- 4 Nisan 2021 arası dönemdeki sonuçlar açıklandı.

Listenin ilk sırasını 122 rating puanı ile Mishriff (Ire) ve Mystic Guide (Usa) paylaştılar.

Bununla birlikte şu an lider konumdaki bu iki atın da farklı olduğu noktalar var tabi ki. Mishriff için Miler ve Long kategorilerinde ve de hem çim hem de kum pist kategorilerinde tanımlama yapılırken, Mystic Guide ise kum ve Intermediate kategorilerinde kendine yer buldu.

Bu durumda her ne kadar her iki değerli atın da puanı eşit olsa da, bence Mishriff çok yönlülüğü ile bir adım öndedir ve listenin birincisi olarak değerlendirmek mümkündür…

Üç yaşında French Derby gibi önemli bir klasiği kazandıktan sonra bu yıl kum pistte Saudi Cup ve akabinde çim pistte Dubai Sheema Classic galibiyetleri onu bambaşka bir at sınıfına soktu adeta…

Değerli bir anne familyasından gelen Mishriff’in anne kardeşlerinden Orban da sınıf yarışlar kazanmış bir isimdir ve Invincible Spirit’in temsilcisidir. Mishriff’in annesi Acts of Grace’in anne kardeşleri içinde Invincible Spirit’ın bulunduğunu görmekteyiz.

Mishriff ise Make Believe isimli aygırın oğlu olup bu aygır da Dubawi’nin oğlu Makfi ile Suave Dancer kızı Rosie’s Posy olmadır ki, bu kısrağın annesi My Brach da ülkemizde aygırlık kariyeri olan Distant Relative’in kızıdır.

Make Belive’in pedigrisini en değerli kılan noktalardan biri ise çok değerli ve önemli bir soya mail bir kısrak olan Green Valley üzerine akraba olmasıdır.

Mishriff

Mystic Guide’a gelince klas aygır Ghostzapper ile A.P.Indy kızı Music Note’dan olmadır ki, bahse konu bu anne nesli Mr.Prospector’un en iyi dişi ürünlerinden biri olan It’s In The Air’den gelmedir ve bu yönü ile değerli bir familyadır Mystic Guide’in anne nesli…

Listenin üç ve dördüncü sıraları 121 ortak puanı ile paylaşan iki ismin diğer ortak yönleri de her iki atın da iğdiş ve de Avustralya yetiştirmeleri oluşudur.

Bunlardan Eduardo, Şili menşeli bir at olan Host isimli aygırın yavrusu olup, bu aygır da babası Hussonet vasıtası ile Mr.Prospector hattından gelmektedir. Diğer taraftan Host’ın annesi de Fappiano’nun oğlu Roy’un kızıdır ve dolayısı ile Host’un soy ağacında Mr.Prospector üzerine 2*4 gibi ilginç bir akrabalık görmekteyiz.

Eduardo’nun annesi Blushing, Rahy’in oğlu Fantastic Light’ın kızı olup, bu kısrağın annesi Lavina Bay’ın da babasının ülkemizde bir dönem görev yapmış aygırlardan Dehere oluşu da bizler için ilginç bir not olsa gerek.

Eduardo ile aynı sırayı paylaşan bir diğer isim olan Nature Strip, Nicconi isimli aygırın yavrusu olup, bu aygır da babası Bianconi vasıtası ile Danzig’e ulaşmaktadır.

Diğer taraftan Nature Strip’in annesi Strikeline de Desert Sun isimli aygırın kızı olup, bu aygır da baba Green Desert vasıtası ile Danzig’e ulaştığı için, Nature Strip’in Danzig üzerine 3*4 akraba olduğu görmekteyiz.

Nature Strip’in anne kardeşlerinden The Barrister (daha önceki adı High Volatility) de sınıf yarışlar kazanmış bir attır ve altı birinciliği mevcuttur.

Desert Sun’dan dişi atın olsun!

Longines en iyiler listesinde daha sonraki sırada 120 puanlı beş atın olduğunu görmekteyiz.

Bunlar, Charlatan, Exultant, Golden Sixty, Life Is Good ve de Lord North gibi isimlerdir.

Bunlar içinde Life Is Good’u ayrı bir noktaya koymak daha doğru olur. Zira listenin zirvesinde kendine yer bulabilmiş tek üç yaşlı at şu an…

Hali hazırda üç yarışta aldığı üç galibiyeti ile ve bu sezonki Grup yarışları kazanımları ile Kentucky Derby’nin de favorilerinden biri konumundaki bu tayın babası klas aygır Into Mischief olup annesi Beach Walk’ın da bir başka önemli aygır olan Distorted Humor kızı olması dışında büyükannesi Bonnie Blue Flag’ın da G1 Saratoga Stakes ikincisi ve yine G1 Belmont Prioress üçüncülükleri de Life Is Good’un pedigrisine değer katan unsurlardan biridir.

Listenin ilerleyen safhalarında Daredevil kızı Swiss Skydiver’ı 114 puanı ile görmekle birlikte, yarış sezonunun içinde bu ratingi daha da yükselteceğini hem umut ediyor, hem de arzuluyoruz.

Swiss Skydiver
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir