Lösev’de ÖZALBEY’den Beyaz Bayrak-Ayna…

06 Kasım 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 Lösev koşusunu, Ozan Kaynarca’nın sahibi olduğu, Karacabey Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Şafak Gümüş’ün yaptığı Özalbey (4y aa Özhaber – Asude, Thunder Tiki) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kamus (Gobakbey) elde ederken, Afacan (Yaşarcık) üçüncü, Niğbolu (Gobakbey) dördüncü, Ciğerdelen (Sarraf) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kariyerinin ilk Kv galibiyeti…

Yarış yaşamına bu yıl İzmir’de kum pistte start aldığı Maiden koşu ile başlayan Özalbey, ardından çim pistte start aldığı iki koşuyu kazanırken iyi bir at olduğunu belli etmişti. Daha sonraki startında bekleneni veremeyen safkan en önemli çıkışını G3 Ethem Menderes koşusundaki ikinciliği ile gerçekleştirdi. Bu koşu sonrasında start aldığı yarışlarda tatminkar sonuçlar elde eden safkan, bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Halis Karataş idaresinde iyi start çıkışı ile aldığı liderliği sonlarda etkili gelen rakibine direnerek korudu ve kariyerinin ilk Kısa Vade galibiyetine imza attı.

Ciğerdelen, Dizdarım ve Sukaya’nın 2’şer boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Özalbey liderliği alırken ikinciliğe Sülünbike girdi. Daha sonra Başkasap, Niğbolu ve Kamus sırası ile 1600-1400 startları geçildi. 1200’de Özalbey liderliğini korurken yine ikincilikte Sülünbike daha sonra Başkasap ve Niğbolu şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Özalbey az farkla liderliğini korurken Sülünbike yine takipte arkalarında Başkasap ve Niğbolu sırası ile 600 startı geçildi. Özalbey’in liderliği ve Başkasap ve Sülünbike’nin takibi ile düzlüğe çıkıldı. 400’de Özalbey aradaki farkı 3-4 boya çıkarırken ortadan Başkasap’ın dışardan Afacan’ın ve aralardan Kamus’un atakları görüldü. 200’de ikinciliğe giren Kamus öndeki Özalbey ile aradaki farkı azaltmaya başladı. Sonlarda fark oldukça azalsa da Özalbey boyun farkı ve 2’07″83 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Özalbey (Halis Karataş)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir