LUMINARY; Daha süratlisi yok!

24 Eylül 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1000 metre çim pistte koşulan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Sürat koşusunu, Ali Dobak’ın sahibi olduğu, Tayral Tutumlu tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Muzaffer Kılıçseren’in yaptığı Luminary (4y aa Bosporus – Classical Girl, Distant Relative) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Grasyas (Lion Heart) elde ederken, Captain Bersis (Captain Rio) üçüncü, Can Reis (Three Valleys) dördüncü, Tractor (Bushranger) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Luminary (Mehmet Akyavuz)

Pist rekoru kırdı…

İstanbul’da kazandığı Kv-8 Kenan Atan koşusu sonrası Ankara’ya moralli gelen Luminary, sezonun önemli G1 koşularından biri olan Sürat koşusunu adeta arka grubu dağıtarak, kolay ve pist rekoru kırarak kazanırken aynı zamanda kariyerinin ilk G1 zaferini de elde etmiş oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte iç kulvardan atak yapan Navona ve dışardan gelen Luminary arasındaki mücadelen Luminary galip ayrılıp liderliği aldı. İkinciliğe Karabayırlı girerken daha sonra Captain Bersis ve Grasyas sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Luminary liderliğini korurken ikincilik mücadelesi Karabayırlı ve dışındaki Grasyas arasında sürerken daha sonra Expectancy ve Captain Bersis şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400 geçilirken temposunu arttıran Luminary farkı 3-4 boya kadar çıkarırken ikinciliğe Grasyas girdi. Gerilerden Captain Bersis’in ve Can Reis’in atakları görüldü. 200’den sonra farkı daha da arttıran Luminary sonlarda farkı 5 boya kadar çıkararak ve 0’56″11 bitiriş derecesi ile pist rekoru kırarak kazanan isim oldu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

News Reporter

4 thoughts on “LUMINARY; Daha süratlisi yok!

 1. M.Akyavuz a da Helal olsun
  Kurtel bu adamı indirdi,SECRET PEARL 7nci oldu
  Oda GR 1 i Bileginin Hakkıyla kazandı,Luminary Kenter
  kazandı sanki,Eküriye Tbrkler,Çok Begendım yarışını
  Hem Rekor da tazelendi,Bu Formuyla 55 e iner diyordum
  Olmadı

 2. Ah be Alihan gozler seni ve Karatasi aradi bu yarista. Keske bu yarisi kosmak nasip olsaydida ondan sonra aygirliga ayrilsaydin yakisikli kral!

 3. Halis karatas ne demisti alihan ile yarisi kazandiktan sonra konusmustu luminary hizina ayak uyduramazsinjz temposunun dusmesini beklemelisiniz demisti yaris 1000 metre olunca zaten m.akyavuzla da iyi uyum sagladi 1000 m bile uzak cekere kazandi cok seviyorum bu ati

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir