LUMINARY zorlandı ama geçilmedi…

07 Mayıs 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Fikret Yüzatlı koşusunu, Ali Dobak’ın sahibi olduğu, Tayral Tutumlu tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hasan Ergin’in yaptığı Luminary (5y aa Bosporus – Classical Girl, Distant Relative) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kar Kız (Gregorian) elde ederken, Baba Şahin (Deha) üçüncü, Wardenclyffe (Victory Gallop) dördüncü, Captain Bersis (Captain Rio) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki üçüncü galibiyet…

G3 Ali Doğan Ünlü koşusunu ikincilikle tamamlayan Luminary, çok iyi uyum sağladığı jokeyi Mehmet Akyavuz idaresinde bugün startı biraz ağır almasına rağmen bilinen stili ile ilk virajda liderliği aldı ve sonlarda azalan farklara rağmen kazanmayı başarırken bu yılki üçüncü galibiyetini elde etti.

Toplu sayılabilecek bir çıkışla birlikte ilk metrelerde Kar Kız liderliği almaya çalışırken ortadan Efe My Hawk, dışından Captain Bersis en dıştan da atak yapan Luminary rakiplerini bastırıp liderliği aldı ve 1000 metre startı geçildi. 800’de Luminary liderliğini korurken ikincilikte Efe My Hawk, dışında Captain Bersis dah sonra Captain Fantastic şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Luminary liderliğini korurken en içten Kar Kız’ın dıştan Baba Şahin ve Wardenclyffe’in atakları görüldü. 200’den sonra Lumşnary ikinciliğe giren Kar Kız’ın ataklarına başarılı şekilde karşılık vererek yarım boy farkla ve 1’10”78 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Luminary (Mehmet Akyavuz)
News Reporter

2 thoughts on “LUMINARY zorlandı ama geçilmedi…

  1. Luminary kısa mesafenin en iyi atlarindan bir tanesi 1100-1200 çok iyi koşar. 1400 de grup müsaitse yine iyi koşar. Önceden hiçman biniyordu. Bayrağıdır M.Akyavuz ile iyi uyum sağladi. Kar kız onu bugün geçecek kapasitede görünmüyordu. Startı ağır alınca atın tempoya sokana kadar eforlu geçti. O bölüm daha sakin olsa kar kız bu kadar da yaklaşamazdi. Koşu böyle gorunuyor olmamasının tek nedeni startı ağır almasiydi. Bir de kar kız sprintle kazanacak at değil. Onun stili de neredeyse luminary gibi koşu temposunu belirlemek isteyecek stilde karekterde yarişlar kosuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir