Master Of The Mile; RHYTHM DIVINE…

7-8 Eylül 2019 Cumartesi ve Pazar günleri düzenlenen Uluslararası Yarış Festivalinin en önemli koşusu olan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Uluslararası Topkapı Koşusu’nu, Murat Çağımnı’nın sahibi, Oğuz Yalçın’ın yetiştiricisi ve Ferhat Taş’ın antrenörü olduğu Rhythm Divine (4y da Torok – Stainless, Unaccounted For), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

5 safkanın katılımı ile 1600 metre çim pistte koşulan 475.000 TL birincilik ve 45.900 € Sponsor ikramiyeli mücadelede beklendiği gibi startla birlikte liderliği alan Rhythm Divine, çok iyi uyum sağladığı jokeyi ile bir daha bu pozisyonunu hiç kaybetmedi ve düzlükte geriden hücum eden rakiplerine aynı şekilde karşılık vererek 1’34”75’lik derecesi ile en yakın rakibinin 1.5 boy önünde bu önemli koşuyu kazanmasını bildi. Bursa’da hayal kırıklığı yarattığı son koşunun ardından bu defa Erkek Tay Deneme’yi kazandığı mesafede parlak bir performans sergileyen Yamanlarbeyi (Torok), rakibinin dışına çıkma fırsatını geç bulduğu mücadeleden başarılı bir ikincilikle ayrılırken, 1.5 boy geride tatminkar bir performans sergileyen Ulan Bator (Luxor) üçüncü, onun da 2.5 boy gerisinde Long Runner (Gio Ponti) dördüncü oldu.

Rhythm Divine (Özcan Yıldırım)

21’inci startında 11’inci kez finiş çizgisini önde geçen Rhythm Divine, kariyerinin 9’uncu Grup koşu galibiyetine imza attığı mücadelede, 1600 metre çim pistteki 7’inci birinciliğini elde edip Master Of The Mile (1600 metre ustası) unvanını fazlasıyla hak ederken, kazancını da 3.836.670 TL’ye yükseltti.

Topkapı Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

4 thoughts on “Master Of The Mile; RHYTHM DIVINE…

  1. Festivalin en önemli koşuları olan Topkapı Koşusuna tamamı yerli sadece beş safkanın, Boğaziçi koşusuna ise dört safkanın iştiraki yarışçılığımızın geleceği açısından karamsarlığa neden oluyor. Geçmişte dünyanın en önemli ekürilerinin, Kraliçe 2. Elisabeth’ in atlarının iştirak ettiği bu festivale ilginin neden düştüğü analiz edilmeli.

    1. TJK’nın tutumu. Cüneyt Arslan için doğru düzgün yazı yazmadılar. Dürttükçe çalışan bir kurum

    2. Kaancım, fazla derin bir analize gerek yok; ikramiyeler! Avrupa’nın en yüksek ikramiyeli 1600 yarışından neredeyse bir handikap yarışı ikramiyesine düşünce böyle olur. Küçük olsun, bizim olsun mantığı. Daha da komiği kayıtlar yapıldıktan sonra nakliye ücretlerinin karşılanacağının açıklanması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir