MAXIMUS BOY’dan Boğaz sefası…

4 Eylül 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Uluslararası Boğaziçi koşusunu, Adnan Türkoğlu’nun sahibi olduğu, Hülya Yıldız tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Tezcan Taşar’ın yaptığı Maximus Boy (3y de Maximus Dream – No Comment, Thunder Bolt I) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Burgas (King David) elde ederken, Long Runner (Gio Ponti) üçüncü, Zafer Ateşi (Win River Win) dördüncü, Mister Görkem (Powerscourt) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Maximus Boy (Ahmet Çelik)

Rakiplerini sürklase etti…

Mayıs ayında sahip değiştiren ve Boğaziçi Koşusuna gelene dek yeni ekürüsi adına start aldığı 4 yarıştan sadece 96.Gazi Koşusunda başarılı olamayıp diğerlerini kazanan Maximus Boy, G3 Mimar Sinan koşusu galibiyeti ile moralli geldiği uluslararası mücadelede iyi çıkışla birlikte aldığı liderliği yanına hiçbir rakibini yaklaştırmadan kazanırken, hem kariyerinin en önemli birinciliğini elde etti, hem de üst üste üçüncü galibiyetine ve üçüncü Grup zaferine imza attı.

Toplu bir çıkışla birlikte iç kulvardan gelen Maximus Boy liderliği aldı. İkinciliğe dış kulvardan gelen Long Runner ve Scoutleo girerken daha sonra Burgas ve Megaloman sırası ile 2200-2000 startları geçildi. 1800’de Maximus Boy liderliğini korurken ikincilikte Long Runner, daha sonra Scoutleo ve Burgas ikilisi şeklinde 1600-1400 startları geçildi.

1200’de temposunu arttıran Maximus Boy farkı 5-6 boya kadar çıkarırken ikincilikte yine Long Runner daha sonra Scoutleo ve Magaloman şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Maximus Boy lider, ikincilikte Long Runner varken üçüncülüğe Burgas girdi ve bu sıra ile 600 startı geçilip son düzlüğe çıkıldı. 400’de Maximus Boy 3-4 boy farklı liderliğini korurken ikincilik mücadelesi Long Runner ve Burgas arasında geçiyordu. 200’den son liderliğini koruyan Maximus Boy ikinciliğe giren Burgas’ın 2,5 boy önünde ve 2’30″72 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

News Reporter

42 thoughts on “MAXIMUS BOY’dan Boğaz sefası…

 1. H.karataş hakikaten madara oluyor.Adamı Türkiye’nin en iyi atı olan long runner’a bindiriyorlar,o attan indirilen jokeyin bindiği at kazanıyor, adamı Burgas’a
  Bindiriyorlar Burgastan indirilen jokey kazanıyor, Time to shine gibi umut vaadeden bir taya biniyor yine kaybediyor. Yarıştan sonra ne dedi Ahmet “adalet yerini buldu”. kısacası şu karataş’ı pohpohlamaktan vazgeçin artık, zaman kendisinden çok şey almış.

  1. Halis düşmanlığı adına boş yapıyorsun. Halis indikten sonra Long Runner ve Final Dance diğer hokeylerle yarış kazanabildiler mi? Time To Shine’nin sahibesi bile yarıştan sonra tayımızın yaşadığı Boğaz rahatsızlığı nedeniyle son iki yarışını tam hazır koşmamıştık bu kez tam hazırdık diyor sen ne diyorsun …

  2. YARIŞ TEMPOSU ARAP DERECESİNDE Bİ TEMPOYDU YILLARIN JOKEYİSİN HANİ SİHİRBAZDIN ??? TEMPO OKUYAMIYOSUN DEMİCEM TEMPO OKUMUYOSUN BİLEREK KURUYOSUNUZ KARDEŞ
   AMA AHMET ÇELİK GERÇEKTEN HELAL OLSUN YARIŞA GÖRE ATLARI KOŞTURUYO GEÇEN VERNAZZAYI GEÇTİ TEMPOYU ANLADI EGRİOUS ROCK ÖNE SÜRDÜ BUGUNDE BEKLEDİ DELİ GİBİ TEMPO VARDI GÖRDÜ GÜVENDİ VE KAZANDI SON METRELERDE ELİYLE GELİN HADİ SİZ HEPİNİZ BEN TEK DEDİ RESMEN HELAL OLSUN SANA URFALI AHMETTT

  3. Maximus boy bugün kazanırmış, Ahmet çelik burgas a binseydi de kazanırdı binmeseydi de, olaya birde bu açıdan bak, at maşallah hiç durmadı sfoto ya kadar, bir sonraki yarışta burgaz geçer Maximus boy u merak etme sen kardeş!!!

  4. Aklın yok fikrin çok ahmeti,yamanlarbeyi gibi emekli atı geçemedi diye indirdiler.long ranber en son halisle yarış kazandı 3 yarıştır gökhan biniyor birinciliği yok yanlış yerden eleştiri yapıyorsun.dün için eleştiri şu olur agf birinci atı alıp(bright hope)gökhandan alıp ahmete verdiler time to shine geçemedi birinci olmuş jokeyi değişmiyceksin demek ki.

 2. Kahraman ekürisine en güzel cevabı
  Ahmet Çelik verdi. Sana Gazi yi kazandıran jokeyi dışlarsan birincilikten
  de olursun.

 3. Maximus Boy’un kazanması için gereken maksimum şartlar neyse onlar yaşandı. Hem önde kaçtı hem de tempo düşüktü. Çok rahat kazandı, hem de Ahmet Çelik’in dediğine göre 1200’e kadar tereddütlü gidilmesine rağmen. 1000 m neredeyse 1.07.00 ile geçildi, olacak şey değil. Sadece Gökhan Kocakaya inisiyatif aldı ancak zirve dönemdeki Long Runner bile olsa bu şartlarda kazanması zordu. Ayağı çabuk, her şarta uyum sağlayacak Burgas ile Halis Karataş öne gidebilirdi. Burgas anca böyle geçilir. Önde giden at olmadığı ihtimalde çabukluğuyla geçemeyeceği at az. Long Runner için tempo çok düşüktü. Ekürinin önde giden atı yok deniyor ama 1.07.00’ye cevap verecek bir at da mı yoktu? Böyle olursa bu at keklik avlanır düzlükte. Long Runnercıyım ama bu at en iyi zamanında bile güle oynaya kazanmadı zaten. Şartları sağlayacaksın. Ama ne olursa olsun son düzlükte hiç eskisi gibi değil, o fuleden eser yok. Uzayamıyor at. Eküri devam edecekse kumda ya sentetikte devam etsin. Ahmet Çelik ve Maximus Boy ilgililerini tebrik ederim.

  1. Yuzde yuz size katiliyorum. Long Runner eskisi gibi degil ama bu tempolarla yaris kazanmasi imkansiz. Yuzlerce attan bir tane tavsan at bulamamak tam bir akil tutulmasi ekuri icin.

 4. Karataş bitmiş okeye dönüyor. Yarisi okuyamiyor. Formda atlara biniyorum saniyor. Yaşlanmiş. Refleksler yavaşladı. Ne yapmali. Her favoriye atlamayacan. Başkasinin atini almayacan . Kendin ati en basindan binerek bir yerlere getireceksin. Nerde hazir at var ona gecerim. İşi karataş acisindan bitti. Onu baş jokey kocakaya veya ahmet çelik yapabilir. Zamaninda karataşta boyleydi. Takir takir yariş kazanirdi. Baş jokeydi. 3-4 seneden beri baş jokey degil. Ati tayligindan bineceksin. O atlari iyi sececeksin. Nerde hazir at var binersen boyle olur. Bu arada burgaz padok görüntüsü olarak önceki kosulara gore durgundu.

  1. Baş jokey değil mi? Yüzde 30 kazanma oranı ve 2021 in en çok grup kazanan jokeyi olarak öyle mi:) Siz iyi değilsiniz, sağlıklı düşünemiyorsunuz.

    1. İsterse kariyeri boyunca Gazi kazanmaya devam etsin. At sahibine sallayarak, istikrarsız at binerek yüzde 20 kazanma oranı ile baş jokey olamazsın. Vedat Abiş’i iyi gözlemlemeli bence.

   1. 100 atın 30u ile kazanınca iyimi oluyor yani hepsinin favori olduğunu düşünürsen bindiği atların.

 5. Maximus Boy’un yeni sahiplerini kutlamak lazım 22 koşu koşmuş en büyük başarısı kv8 kazanmak olan bir attan 4 koşuda açık yarış atı yaratıp türkiye nin en iyi uzun mesafe atlarını dalga geçerek kazanan bir at yarattılar

 6. Türkiyenin en iyi ingiliz atı olarak lanse edilen ve gercekten özellikle uzunda en iyisi olan burgas sahıplerine ve karataş şakşak cılarına bu yarış kapak olsun sihirbaz ve türkiyenin en iyi atı olmak yarıs kazanmaya yetmiyor demekki bundan bir ay önce maxımus boy burgas ı gecer deseler herkes gülerdi ama burgası en iyi tanıyan ahmet çelik burgas ın neler yapabileciğini bildiği için yarısın temposunu nerde abans alması gerektıgını iyi ayarldı ve kazandı ikinci olan ekibe kapak olsun

   1. Dubai’de gördük Ahmet’i de Karataşı da neşir bu acımasızlık bir önceki koşuda Karataş vardı burgasta vurdu geçti uğraşmayın Ahmet çelikten baş jokey olmaz hele karataş hiç olmaz yarıştan sonra yaptığı yorum bile ayıp elbet yanında bi kaçak bi tavşan olduğu bi yarışta çıkar burgasla piste o aman dinleriz bide bay Çelik beş

    1. ahmet çelik baş jokey dıyen yok peki yıllardır baska jokeylerle kendını ıspatlayıp sonra karatasla devam eden atlar sayesınde karataşmı baş jokey kaçtane atı maıden dan almıs da şampiyon yapmıs nerde favorı at varsa ona bınerek bas jokey olmus madem cok akıllı sihirbaaz o tempoda maxımus boy durmıyacagını bitirecegını tahmın edıp peşine takılsaydı tıpkı genelde en geri bekleme yapan egregıous rock bır once kı yarında ahmetın ınsıyatif alıp vernazza nın peşıne takılıp ıkı gitmesi gibi

 7. Maximus Boy ülkemizde az yetisen muhtesem bir stayer. Dedesi Thunder Bolt. Bu acidan bir nostalji de yaşatıyor. Babası Maximus Dream e daha cok sans verilmeli. Bunu hak ediyor. Tebrikler

 8. Bende anlamadım bu karataş’a hazır atları verilince ne oluyor?
  Bence çoğu at sahibi ezik yaşamış sırf karataş atıma biniyor diye havasını atmak için bindiriyor bide şakşakçılarından etkilenenler var!
  Ama hepsinin elinde patlıyor…

 9. Gökhan yarışın yavaş gidişini anlayıp LR ile hemen öne geldi ancak at bozuk olduğu için kaldı devam ettiremedi,
  Halis ise Burgas ile uyuyakaldı maalesef 🙁
  Burgas Ankara’da MAE ve Cumhurbaşkanlığı’nı kazanırken önlerde konumlanıp işi bitirmişti ama Halis bunu çözemeyip bekleme hastalığı ile BENCE yarışı kaybetti, Hülasa Ahmet ÇELİK 1725 K parayı ekibe kazandırdı.

 10. Turkıye nın Godolfin i dıye o kadar abartılmışki KurteL
  Harası,Kaçan atı bile yok yarışlarda gördugunuz üzere
  kaybedıyor tempolardan dolayı,Birde diğer
  atlar Kurtel kazanmasın dıye koşuyorlar sankı yarışları
  bence öyle bırşey varsa eger iyide yapıyorlar,Kurtel de olmasa
  iyi at izleyemiyecektık lafı nada maxsimus boy Dur dedi

 11. İlk 1400 1.30 geçildi. Arkada Gökhan uyuypr, amacı yarışı kazanmaktan çok L.Runnerı geçmek olan Haliste uyuyor. Ne zannediyordu Halis, son binde gram yorulmamış M.Boyla arasındaki 8 boy farkı kapatabileceğinimi ? Ahmetin yarış sonrası söylediği büyük ayıp. Kendisi başka jokeylerin bindiği atlara binmiyor mu ? Hala ergen tavırlar sergiliyor. Hiçbir zaman sevilen bir jokey olamayacak. Halis bu işe devam edecekse, Kurtellere olan gıcıklığını bırakmalı. L.Runner saplantısı yüzünden göz göre göre yarışı kaybetti. Gelelim Arif beye. Lütfen şampiyonu emekli edin. Dünyanın en iyi jokeyini de getirseniz, bu at koşmak istemiyor. Yazık ediyorsunuz. Kaldı ki şampiyonun artık Burgası geçmesi zaten imkansız. Yazıktır, günahtır. Sahada kalırsa hayatınızın sonuna kadar vicdan azabı çekersiniz.

 12. Rakipleri bu ata böyle koşmaya devam ederlerse herzaman gecilirler..geçen sefer de yazmıştım..A.celik de boyundan büyük laf etmiş..hep iyi atlar bir şekilde ona kalıyor…balli

 13. Ahmet iyice saçmalamış. “Adalet yerini buldu” ne demekmiş? Gazi kazandığı atlara bir baksın bakalım, kaç tanesini kendi hazırlamış? Adalet diye bir şey olsaydı, başka bir şey olması gerekirdi!!!! Utanma duygusu herkeste yok, bari biraz empati duygusu edinsinler.

 14. Bazı kişiler jokeylere eleştiri yapıyorlar.Unutmayalım jokeyler profesyonel biniciler.At sahibi jokeyini belirler.At sahibi istediğı kişiyi atına bindirebilir.Bundan doğal ne olabilir.Maximus boy ve ilgililerini A.Çelik kardeşimizi kutlarım.

 15. Long Runner için artık emekli olma vakti …Tüm şartlar lehine olsa bile önündeki 2 atı geçemez artık…Geçen seferde söyledim,Arif Bey atın kariyerine daha fazla leke sürmeden haraya yollamali….

 16. ahmet çelik i tebrik ederim.karataşı da kocakayayı da bir güzel uyuttu.koskoca kurtel ve kahraman ekürilerinin maxsimus boy a yapışacak atları yokmuydu .

 17. Burgas erken yürüse 3ncü bile olamazdı… Ahmet efendi adelet yerini bulacaksa sen kork! Dubai’ de bindin niye o zaman sesin çıkmadı. İnsanların size verdiği fırsatları inkar edip nankör olmayın. Hep Beraber’i Ayhan’dan Aldın kimse sana bir şey dedi mi? Oradan 3, 5 kişi sana gazı verdi aldığın son gaz o oldu Burgaz’ı artık alamazsın!

 18. Vallahi bu jokeylere saat alsinlar at sahipleri garibanlar kronemetre tutmayi bilmiyor profosyonel falan degil bunlar.Sig su bogulmasi gecirir hepsi denizde,havuzda.

 19. Nasıl bir Halis Karataş kompleksi var sizde anlayamadım. Burgas gibi bir at teklif edilince yok Ahmet’i indirdiniz ben binmem mi diyecek? Sizin bunu aklınız alıyor mu ya nedir burası masal diyarı mı Karataş da iyilik perisi mi:) adam 50 yaşında yüzde 30 kazanma oranı ile 2021 in en çok grup galibiyeti alan jokeyi olmuş. Hala en iyi yer ve kantarma tutuş, kamçı kullanımı, atın üstünde çalışma onda. Centilmenliği de cabası. Ahmet Çelik kim? yarışseverle arası bozuk, istikrarı olmayan, kamçıyı sola alınca atın tüm ivmesini bozan bir jokey. 7 gazi kazanınca en iyi kendisinin olduğunu sanıyor, insanlarında buna inanmasını istiyor ama maalesef olmuyor, olamıyor.

  1. Oluyor Oluyor istemesende bal gibi oluyor.., Yedi Gazi nin yanında Burgas olmazsa olmasın Maximus Boy ile oluyor.., O biliyor işini istersen sev veya sevme Ahmet Çelik’in umurunda değil.

   1. Sade o sevmiyor degil kimse sevmiyor degil 7 70 kez kazansa gaziyi yarış hayatı bitince adını kimse anmıyacak

   2. Umrunda değil mi:) yapma hocam her hareketinde tavrında hissediliyor bazı şeyler. Adalet mümessili imiş gibi konuşuyor ama kışın iki koşu var, biri kardeşi ile birlikte ortaklık yapıp Karataş’lı Oğuzboylu nu çapraza alıp sıkıştırdıları yarış, diğeri de yine İzmir de Karataş la lute giriştikleri yarış var ki hırsından son 50 de bariyerin dışına itmeye çalıştı Karataş ın atını. Karataş’ın önünde gelirken onu süzüp el hareketleri filan. Kendisine yarışsever niçin saygı duymuyor bence Umrunda olması gereken en önemli konu bu. Temmuzda facia at binip ağustosta grup koşullar alıp adaletten filan bahsedersen insanlar seni sorgular. Gerçi istikrarsız olmayı da pek umursamıyor haklısın.

 20. Rahmetli Ekrem Kurt’un bir sözü vardı;
  “Benim için büyük ya da küçük yarış olmaz. Hepsine aynı önemi verip, aynı heyecanı duyarım. Zaten bizim meslekte heyecanınızı kaybettiğiniz zaman başarı grafiğiniz hemen düşer”
  Sen yedi defa Gazide kazansan bir günde iki Gr1 de kazansan baş jokey olamazsın çünkü diğer yarışlarda aynı gayreti göstermiyorsun kamçıyı sola alamadığın yarışlar çok ciddiye almayıp kaybettiğin yarışlardaki atların ekibinin emeklerinin değeri yokmuydu üzerine bahis oynayan yarış severin hakkı yokmuydu madem Gr meraklısısın bak Selim abin geri döndü sadece seçili yarışlarda at binecekmiş onu örnek al ekipleri ve yarış severi üzme.
  Velhasıl kelam senden baş jokey olmaz…

 21. Ahmet Çelik’in uzun vade bindiği atlar her zamn sınıf atlamış!
  Bu adam dünya çapında bir jokey…
  Ülkeyi bitiren sürü bir kişinin yazdığı yazan kiş belki şizofren belki deli belkide şakşakçı!
  Yıllar boyu hep yazılanlara takılırlar sürü dedimya (koyun) sürüsü.başarı ististik diye bişey var buralarda değilde oralara odaklanın. Her jokey için geçerli bunlar .yazılana değil yazana bakacaksın…

 22. Arkadaşlar bu tarz şeyler Maximum Boy ‘un bu başarısını gölgelememeli Ahmet Çelik kardeşimiz gerçek bir şampiyon jokey olmak istiyorsa Maximum Boy ile tabiki atın sahiplerinin ön görmesi ve gerekirse TJK nın da desteğiyle yurt dışına açılmalı orada yürümeli bu tempo ile hangi pistte çıksa arka grubu dağıtacaktır.O bizim uluslar arası etkinliklere at göndermeyenleri cevapsız düşüncelere yitmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir