MAZURKA PEGASUS

Pegasus Cup’da City Of Light’ın galibiyeti ile tekrar gündeme gelen Dehere için yazdığımız “Pegasus Pedigri” yazısını tekrar okurken sanki aygırın hakkını vermemişim gibi geldi. Yazıma yorum yapan Seyfettin beyin değerlendirmesi beni böyle bir düşünceye itti açıkçası. Bu tip pozitif katkılar her zaman değerli ve dönüşü de siz okurlara bir şekilde oluyor.

Mazurka

Dehere’in her şeyden önce çok değerli bir anne familyası, yani “Mazurka” familyasından geldiğini de vurgulamak gerekir. Mazurka kızı Cindrella’nın kolundan Dehere gelirken, Mazurka’nın bir başka kızı Polka da, çok önemli bir kısrak olan Doubly Sure’un, dolayısıyla başta Diesis ve Kris olmak üzere onların tam kardeşleri Keen, Escrime ve anne kardeşleri Rudimentary, Presidium gibi atların anne familyalarını oluşturur.

Dehere’in Mazurka kızı Cindrella’nın kolundan geldiğini ifade etmiştik. Biraz daha açarsak, Cindrella’nın kızı Fairy Slipper ve onun kızı Tripping’den gelen bir anne nesline sahip olan Dehere’in anne hattından Fairy Slipper’ın aynı zamanda bir başka kızı Nethersole vasıtası ile Spy Song gibi önemli bir aygırın kısrak baba hattını oluşturduğunu görebiliriz.

Spy Song günümüzde oğlu Crimson Saint vasıtası ile Storm Cat’in, ikinci kısrak baba hattında karşımıza çıkar. Doğal olarak da Royal Academy de de! Meraklıları bilhassa Spy Song’u bazı aygırlarda bulabilir!

Spy Song’un tam kardeşi Mr.Music de, Ocean Crest’in üçüncü kısrak babasıdır. Dolayısı ile Pegasus World Cup’ın çim ayağında kazanan Bricks and Mortar’ın baba ve anne hatlarında benzer soy kurguları olduğunu vurguladığımız Storm Cat ve Ocen Crest’in soy açlarında, tam kardeşler Spy Song ve Mr.Music’in de belirgin etkileri olduğunu görmekteyiz.

Spy Song ve Mr.Music gibi “Mazurka” familyasından gelme Dehere’in de Pegasus World Cup’ın çim ayağında kazanan City Of Light’ın kısrak babası olduğunu göz önüne alırsak, Mazurka familyanın, bu yılın Pegasus World Cup galiplerine pozitif etki yaptığını ifade etmek mümkündür.

Ayrıca, City Of Light’ın Somethingroyal üzerine 3 kez akraba olduğunu düşündüğümüzde, Caruso üzerinden Mabille ortak noktasına ulaşmak mümkün olabilir. Mazurka derken Mabille‘e sıçramak, orijin okyanusuna açılmanın kaçınılmaz sonuçlarından bir olsa gerek!

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir