MCKINZIE ve SPICED PERFECTION’dan G1 Zaferleri…

26 Aralık 2018 Çarşamba günü ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Santa Anita Park’ta sezon açılışı gerçekleştirildi. 41.373 biletli yarışseverin katılım gösterdiği açılış gününde birçok önemli Grup koşu düzenlendi.

1400 metre kum pistte düzenlenen G1 Malibu Stakes günün sonucu en merakla beklenen yarışıydı. 3+ yaşlı 14 safkanın start aldığı koşuya favori olarak katılan Pegram Ekürisi’nin sahibi olduğu, Bob Baffert’in antrenesindeki Mckinzie (Street Sense – Runway Model, Petionville) jokey Mike Smith ile 1’22”48’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı. Düzlük üzerindeki etkili atakları ile birinciliğe zorlanmadan ulaşan Mckinzie’nin ardında ikinciliği Identity Politics (Into Mischief) elde ederken, TJK aygırlarından Dehere’in kısrak babası olduğu Still Having Fun (Old Fashioned) üçüncü, Axelrod (Warrior’s Reward) ise dördüncü oldu.

28 Ekim 2017 tarihinde Santa Anita’da kazanarak kariyerine başlayan Mckinzie, G1 Malibu Stakes ile birlikte kariyerinin 7’inci startında 5’inci birinciliğine ulaştı. Bu yıl kış sezonunda Kentucky Derby prova koşularında başarılı performanslar sergileyen ancak akabinde yaşadığı sorunlar nedeniyle bir süre pistlerden uzak kalıp Triple Crown yarışlarında start alamayan safkan, Eylül ayında G1 Pennsylvania Derby’i kazanarak pistlere dönmüştü. Son startında G1 Breeders’ Cup Classic’te hayal kırıklığı yaratan Mckinzie, G1 Malibu Stakes ile ikinci Grup 1 zaferine ulaşmış oldu.

Öte yandan aynı gün Santa Anita’da gerçekleştirilen günün bir diğer Grup 1 mücadele olan G1 La Brea Stakes’te ise 3+ yaşlı 8 kısrak birincilik mücadelesi verdi. 1400 metre kum pistteki koşuyu Dare To Dream Harası’nın sahibi olduğu, Brian Koriner’in antrene ettiği ve ülkemizde aşım yapan Pleasantly Perfect’in kısrak babası olduğu Spiced Perfection (Smiling Tiger – Perfect Feat, Pleasantly Perfect) jokey Flavien Prat ile 1’23”54’lük bir derece gerçekleştirerek kazanmayı başardı. Bu yarışa 5’te 5 ile yenilgisiz olarak gelen Dream Tree’nin önünde kazanan Kaliforniya yetiştirmesi Spiced Perfection, kariyerinin 14’üncü startında ilk kez bir Grup yarışta boy gösterdi ve ilk G1 zaferini de hanesine yazdırdı.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir