MELBOURNE CUP

Jokeylere Ceza Yağdı

6 Kasım Salı günü koşulan Melbourne Cup’ta Godolphin Ekürisinin sahibi ve yetiştiricisi olduğu Cross Counter (Teofilo-Waitress) jokeyi Kerrin McEvoy ile birinciliğe uzandı. 3200 metre mesafeli koşuda 51 kilo ile start alan iğdiş safkanın antrenörlüğünü Charlie Appleby yapıyor. Kerrin McEvoy bu koşuyu 3. kez kazanırken, Appleby çok uzun aradan sonra Melbourne Cup kazanan ilk İngiliz antrenör oldu. 2015 doğumlu Cross Counter, güney yarımkürede 4 yaşlı kabul ediliyor. 24 safkanın katıldığı koşunun ikincisi Marmelo, üçüncü A Prince Of Arran oldular. Godolphin Ekürisinin ülkemizde de start alan safkanı Best Solution yarışı 8. tamamladı. Coolmore’un safkanı Cliffsofmoher’a ise koşuyu kırık omuzuyla tamamladıktan sonra uyutuldu.

Cross Counter (Kerrin McEvoy) – Melbourne Cup 2018

Bu önemli mücadelenin ilginç yönlerinden birisi de, 6 jokeyin aşırı kamçı kullanımı nedeniyle cezalandırılmasıydı. İkinci olan Marmelo’nun jokeyi Hugh Bowman aşırı kamçı kullanmanın yanı sıra, rakibini sıkıştırdığı ve 1 kg. fazlası olduğu için toplam bir ay at binmeme, koşuyu kazanan McEvoy da, son 100 metrede 9 kez kamçı kullandığı için 3 bin dolar para cezası aldı.

Melbourne Cup 2018

Cross Counter Avustralya’daki ilk startında, Şeyh Muhammed’e de ilk Melbourne Cup zaferini yaşattı. Daha önce İngiltere’de koşan bu safkan,  katıldığı 8 koşuda biri G3 olmak üzere 5 birinciliğe ve biri G2 olmak üzere 2 ikinciliğe sahip.

1861 yılından beri koşulan Melbourne Cup, 5 milyon 700 bin Amerikan doları ile dünyanın en yüksek ikramiyeli handikap koşusu olma özelliğini de taşıyor.    Victoria eyaletindeki Flamington Park’ta koşulan Melbourne Cup, salı sabahı başlayan şiddetli yağıştan olumsuz etkilendi ve izleyici sayısı 83.471 kişi oldu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir